Bár a magzat a nő testében fejlődik, az érzelmi, mentális változások mindkét felet érintik. Az anya–magzat kapcsolatanalízis remek lehetőség a rá- és áthangolódásra, a babával való ismerkedésre, összekapcsolódásra.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra anya-magzat kapcsolatanalitikus
Aktív és érző magzatunk
A várandósság az anyává válás felé vezető út rendkívül érzelem gazdag szakasza a családdá bővülő pár életében. Sokáig élt az a hit, hogy a magzat passzív módon vesz részt a várandósságban, de ma már tudjuk, hogy ez tévedés! Valójában nagyon aktív részese a folyamatnak, érez fájdalmat, örömöt, szomorúságot, és veleszületett temperamentumának megfelelő megnyilvánulásaikkal örvendezteti meg szüleit.
Lelki köldökzsinór
A kapcsolatanalízis módszerét Hidas György és Raffai Jenő dolgozta ki pszichoterápiás tapasz-
talatok alapján, 1996-ban. Ezen tapasztalatok részleteit a módszer alapművében, a Lelki köldök-
zsinór című könyvben lehet megtalálni. Fontos tudni, hogy az anya–magzat kapcsolatanalízis nem
feltáró terápia, hanem preventív módszer, mellyel harmonikusabb, nyugodtabb, magabiztosabb és
tudatosabb lehet a várandósság folyamata.
Kapcsolatanalízis a gyakorlatban
A folyamat az úgynevezett első interjús beszélgetéssel indul, melynek során az anya magzatkorától a jelen helyzetig strukturált információgyűjtés zajlik, egyben a keretek meghatározása is. Kapcsolatanalízisbe jelentkezni a várandósság nulladik hetétől lehet, ám a 20. hétig célszerű elkezdeni a folyamatok kibontakozásának, a kapcsolódás elmélyülésének érdekében.
A relaxált állapot, a biztonságos tér megteremtése lehetővé teszi az anya érzelmeinek, félelmeinek, esetleges szorongásainak szimbolikus formában történő megnyilvánulását, melyekkel nagyon hatékonyan lehet dolgozni. Direkt formában semmit nem hívunk elő a tudattalanból, ám fogadjuk azt, ami spontán módon mutatja meg magát.
A 37. héttől a szülésre–születésre való felkészülés szakasza zajlik komplex folyamatként, az elengedésre hangolódástól kezdve a megszületés gyakorlati információin keresztül a lezárásig. Ekkorra az anya–baba páros elég felkészültnek érezheti magát a közös élet legnagyobb, legmeghatározóbb szakaszára.
Némi izgalom ellenére ilyenkor már erősebbé válik a magabiztosság, az egymásba vetett hit és a kompetencia érzése.
Az apák számára is hasznos!
Az édesapáknak némiképp nehezebb helyzetük van a várandóssággal járó áthangolódásban. Segítség
lehet számukra, ha részt vehetnek a készülődésben, a babaholmik közös kiválasztásában, az ultrahang-
vizsgálatokon. Ezentúl pedig a kapcsolatanalízis számukra is nyitott!
Kismamák visszajelzései
„Sokkal tudatosabban tudtam így felkészülni, tudtam igazán várni őt, ismerősként néztünk egymásra, miután kibújt!”
„Néha nehéz volt szembenéznem a félelmeimmel, de megérte, mert mázsás terhet raktam le a végére és elhittem, hogy nekem is menni fog, és így is lett!”
„Kislányom pont úgy néz ki, ahogy a relaxációkban találkoztam vele, és ugyanolyan szemlélődő, kíváncsi is!”
„Faros babám befordult, miután kisírtam magamból rengeteg mindent azon az ülésen, és kértem a kisfiamat is, hogy az utolsó pillanatban vagyunk – segítsen, ha tud! Megtette!”
Ajánljuk még a témában: