Az éjszakai ágybavizelés, latin nevén enuresis nocturna nem ritka a kicsiknél, valószínűleg mindenkinek a családjában előfordult már. De mikortól beszélünk kóros formájáról és mik állhatnak a hátterében?
Szerző: Németh Krisztina
Mint tudjuk, gyermekeink nem szobatisztán jönnek a világra. Idővel azonban ugyanúgy, ahogy a nappali szobatisztaság, az éjszakai szobatisztaság is kialakul, és nem törvényszerű, hogy a kettő egy ütemben fejlődik. Még az általános iskolát kezdő gyerekeknek a 10%-át is érinti.
Szobatisztaság: miért akkor, amikor?
A nappali szobatisztaság eléréséhez a gyerekeknek meg kell tanulniuk szabályozni a vizelet- és székletürítésüket. Ez általában 2,5-3 éves kor körül történik meg, mivel ekkorra fejlődnek ki azok az idegpályák, melyek a vizelet és széklet visszatartásért felelősek, továbbá ekkorra erősödnek meg az ehhez szükséges tartóizmok is.
Az éjszakai szobatisztaság kialakulásához mindezen túl szükség van egy speciális hormonra is, az úgynevezett antidiuretikus hormonra vagy ADH-ra. Az ADH elsődleges feladata a szervezetvízmérleg-egyensúlyának fenntartása; ez szabályozza és lassítja az éjszakai vizelet termelődését. Azonban változó, hogy kinél mikor kezdi meg szabályozó működését – van, akinél már a nappali szobatisztaság kialakulásának idején termelődni kezd, és van, akinél később. 5-6 éves korra általában mindenkinél jelen van és az éjszakai szobatisztaság is körülbelül ekkorra válik stabillá. Amennyiben 5 éves kor után is gyakran vissza-visszatér ez a probléma, érdemes gyermekorvossal konzultálni.
Az ágybavizelés gyakori okai
Annak, ha a szobatiszta gyermek éjszaka akaratlanul bepisil, többféle oka lehet. Előfordulhat, hogy húgyúti gyulladás áll a háttérben, ami bakteriális vagy vírusos eredetű is lehet – a kezelés és a gyógyulás után a probléma megszűnik. Az esti bőséges folyadékfogyasztás ugyancsak növelheti az ágybavizelés esélyét, ezért ezt érdemes kerülni.
Szintén lehetséges, hogy a gyermek nem üríti ki teljesen a hólyagját pisiléskor, így érdemes lefekvés előtt fél órával, majd közvetlenül lefekvés előtt is vécére mennie.
Lelki okok?
Amennyiben nem fizikai oka van az éjszakai bevizelésnek, akkor pszichés eredetre is gyanakodhatunk, bár erre jellemzően csak az esetek 10%-a vezethető vissza. Ilyenkor a lelki traumát olyan változások okozhatják, mint például a kistesó születése, egy költözés vagy a szülők válása. Amint a gyermek tartósabban megnyugszik, az éjszakai bevizelés is megszűnik.
A tünet megelőzéséhez ma már praktikus eszköz, pisicsengő is létezik, amit rá kell helyezni a pizsamára. Amikor a készülék cseppet, nedvességet érzékel, csenget és ezzel felkelti az alvó gyermeket, aki így időben kijuthat a mosdóba. Többnyire pár napos használat elég ahhoz, hogy a gyermek idegrendszere megtanulja: ha pisilni kell, ébresztő és irány a vécé.
Nem jó ötlet viszont bepelenkázni az egyébként rendszerint már szobatiszta gyermeket, illetve éjszaka felkelteni, hogy vécére menjen – mivel ezzel inkább csak késleltetjük ágytisztaságának a kialakulását.
Hogyan reagáljunk, ha „baleset” történt?
Nem kell az eseményt nagydobra verni, nem kell erről beszélgetni játszótéren, pláne nem a gyerek vagy más gyerekek füle hallatára. Igyekezzünk ezt személyes ügyként felfogni, és ne adjunk okot arra, hogy kis társai csúfolják gyermekünket. A testvéreinek is magyarázzuk el, hogy nem szabad emiatt „cikizni” a másikat és hogy ez a szűk család titka. Ágyneművásárláskor törekedjünk könnyen cserélhető, cipzáros, nem gombos változat választására, továbbá szerezzünk be gumilepedőt, ami mégvédi a matracot. Az ágyneműcsere közös móka is lehet. Fontos hangsúlyozni, hogy a gyermek nem direkt, nem kiszúrásból vagy dacból vizel be éjszaka, így fegyelmezéssel, büntetéssel nem fogunk pozitív változást elérni nála. Szeretetteljes, nyugodt és támogató közeget biztosítsunk neki! Ahogy arról már szó esett, az éjszakai bevizelésnek ritkábban lelki oka is lehet – és ha rosszul kezeljük a szituációt, a fizikai okok mellett a lelki problémák is megjelenhetnek.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!