Levélzöldségek, olajos magvak, savanyú káposzta, kelkáposzta, teljes értékű gabonák, banán – mi a közös bennük? Mindegyik kiváló magnéziumforrás. Babaváráskor különösen érdemes odafigyelni arra, hogy rendszeresen kerüljenek az asztalra, hiszen ilyenkor a szervezet magnéziumigénye megnő.
Létfontosságú elem
A magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag, olyan makroelem, amely kulcsszerepet játszik az izmok és idegek működtetésében, támogatja a szív munkáját, továbbá részt vesz bizonyos létfontosságú enzimreakciókban és a szervezet sejtszintű energiaellátásának biztosításában, valamint a csontépítésben.
Ha kevés
A magnéziumhiányra egyebek között lábikragörcs, zsibbadás, fáradékonyság, ingerlékenység, esetleg
szervi ok nélkül jelentkező szívdobogásérzés hívhatja fel a figyelmet, várandósoknál előfordulhat a has
bekeményedése, esetleg korai méhösszehúzódás is.
Magnéziumhiányt okozhat többek között az, ha a táplálékkal nem kerül elegendő magnézium a szervezetbe, ha valaki bélbetegséggel, felszívódási zavarral küzd, de kiválthatja ugyanezt például hányás,
hasmenés is.
Kismamáknak
Fizikai igénybevétel, sport esetén is több magnéziumra van szükség, így a rendszeresen mozgó kismamáknak kiváltképp érdemes gondot fordítaniuk a megfelelő magnéziumellátásra.
Ebben a jól összeállított étrend mellett magnézium- készítmények szedése is segíthet – amit mindenképp érdemes egyeztetni a kezelőorvossal. Nem árt tudni, hogy a magnézium simaizomzat-lazító hatása miatt,
mely az erekre is kihat, az optimális magnéziumszint hozzájárulhat a terhességi magas vérnyomás mérsékléséhez.
Mivel a B6-vitamin elősegíti a magnézium felszívódását, javasolt ennek biztosításáról is gondoskodni; fő táplálékforrásai a máj, a húsfélék, az élesztő, az olajos magvak, illetve a lencse és a szárazbab.
Ajánljuk még a témában: