A terhességi cukorbetegség sok várandós kismamát érinthet, függetlenül attól, hogy korábban volt-e ilyen kórelőzményük. A terhesség alatt fontos figyelemmel kísérni a vércukorszintet, mivel a placentában termelődő hormonok rontják a vércukorszintet csökkentő inzulin hatékonyságát. A várandósság előtt is fennálló inzulinrezisztencia a teherbe esést is megnehezítheti.
Szerző: Dr. Bartók Róza orvos, sportdiagnosztikai tanácsadó, SYNLAB Hungary
A vércukorszintet többek között az inzulin szabályozza. Annak csökkentésében van szerepe, de hatékonyságát rontják a placentában termelődő hormonok. Emiatt csökkenhet a szervezetben termelődő inzulin hatása, aminek következtében átmeneti inzulinrezisztencia jön létre: a sejtek kevesebb cukrot tudnak felvenni, a vércukorszint megemelkedik, ez pedig arra készteti a hasnyálmirigy sejtjeit, hogy még több inzulint termeljenek.
A várandósság alatt kialakuló hormonális változások minden kismamát hajlamosítanak a szénhidrát-anyagcsere zavaraira. A terhességi diabétesz ezért teljesen egészséges várandósoknál is kialakulhat, de bizonyos hajlamosító tényezők esetén nagyobb a kockázat. Ilyen tényező lehet a már fennálló inzulinrezisztencia, a családban előforduló cukorbetegség, a túlsúly, a 35 év feletti életkor, vagy a megelőző terhesség során kialakult diabétesz, valamint a túlzott testsúlygyarapodás a terhesség során. Magyarországon a terhességi cukorbetegség szűrése kötelező, így a protokoll szerint a várandósság 24-26. hetében minden kismamánál megtörténik ez a vizsgálat.
Biztosan megelőzni nem lehet, de kialakulásának az esélye csökkenthető. Megelőzésként fontos az egészséges testsúly fenntartása, a rendszeres fizikai aktivitás, valamint az egészséges táplálkozás. Általános tanácsként elmondható, hogy javasolt a feldolgozott, finomított szénhidrátok, cukrok kerülése és a rostfogyasztás.
Nem elég a rutin-laborvizsgálat!
Ha felmerül az inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség gyanúja, akkor nem elegendő a laboratóriumi rutinvizsgálatok során mért éhgyomri vércukorszint vizsgálata. Ilyen esetben részletesebb vizsgálatokra van szükség, ajánlott az előző 2-3 havi átlagos vércukorszintek vizsgálata, valamint az éhgyomri inzulinszint mérése is. Ezek segítségével a cukorbetegség egyértelműen felismerhető.
2 órát vesz igénybe: az első vérvételt követően 75 g glükózt tartalmazó cukoroldat elfogyasztása történik, majd ezután 60 és 120 perccel ismételt vérvétel szükséges. Ezalatt a 2 óra alatt sétálni, mozogni, dohányozni nem szabad.
Amennyiben a terhességi cukorbetegség ténye igazolódik, diétára minden esetben szükség lesz, a diétás terv elkészítéséhez pedig ajánlott dietetikus szakember segítségét kérni. Súlyosabb esetben gyógyszeres kezelésre, inzulinkezelésre is szükség van.
Mind a gyógyszeres, mind a diétás kezelés betartása alapvető fontosságú, mivel a kezeletlen gesztációs diabétesz súlyos szövődményekkel járhat nemcsak a várandós édesanyára, hanem a fejlődő magzatra nézve is. Terhességi diabétesz esetén gyakoribb a magzati fejlődési rendellenesség. A terhesség második harmadától előfordulhat a magzat óriásnövekedése, és egyre jelentősebb lesz a magzatvíztermelés is. Szintén gyakori szövődmény a magas vérnyomással és veseelégtelenséggel járó terhességi toxémia.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról