A SARS-CoV–2 koronavírus megjelenése speciális élethelyzetet teremtett és rengeteg kérdést vet fel a várandósok életében is. Mire figyeljen fokozottan az, aki a járvány idején vár kisbabát?
Szerző: Anyukaland
Így kiemelten fontos a megelőzés, amelynek fontos része az oltás mellett az alapvető higiénés előírások betartása és az immunrendszer támogatása is.
Alapvető tudnivalók
Az első fontos szabály: a helyes és gyakori kézmosás, a kézfertőtlenítés. Nem mindenki tudja, hogy a kézmosásnak legalább fél percen át kell tartania. (Ez körülbelül annyi idő, mint kétszer elénekelni magunkban a Boldog szülinapot című dal refrénjét). A kéz tisztítása langyos/meleg vízzel és szappannal történjen, a tenyér, a kéz ujjai, a hüvelykujj, a kézhát és az ujjbegyek se maradjanak ki. Kézmosás nélkül sose nyúljunk az arcunkhoz, a szemünkhöz vagy a szánkhoz!
A második legfontosabb szabály: zárt közösségi térben használjunk maszkot – méghozzá helyesen. Ne lógjon ki az orrunk és ne az állunkon viseljük, hiszen annak semmi értelme.
A fizikai érintkezés kerülése sokszor nem csak rajtunk múlik, de igyekezzünk betartani az optimális 1,5-2 méteres távolságot.
A gyakran használt eszközöket és felületeket – például: telefon, villanykapcsoló, kilincs, kulcscsomó – fertőtlenítsük rendszeresen.
A nagy házibulik ideje nem most van. A barátokkal, rokonokkal szabadtéren töltsük a közös időt. Ha közülük bárkinek bármilyen gyanús tünete van, kérjük meg, hogy ne jöjjön el személyesen. Természetesen ha nekünk van tünetünk, mi se menjünk közösségi eseményre – legfeljebb online.
Életmódbeli tippek
Az immunrendszerünk támogatásáért sokat tudunk tenni – nem lehet eleget beszélni a „mozgás, táplálkozás és vitaminbevitel” triumvirátusáról!
Ha nem vagyunk ágyhoz kötve, részesítsük előnyben a szabadtéri mozgásformákat. Sétáljunk a friss levegőn, jógázzunk. Bármi jó, ami jólesik és amit az orvos enged.
Az egészséges ételek választása mindig jó döntés. Fogyasszunk sok rostgazdag fogást és igyunk eleget (részesítsük előnyben a szénsavmentes vizet, a natúr teákat). Így az emésztésünk is rendben lesz, ami kismamaként gyakran „nehéz” dolog.
Az egészséges táplálkozás mellett a nagy dózisú C- és D-vitaminok fogyasztása is elkerülhetetlen ilyen vírusos időszakban és kismamaként. Ha nem esik jól a tabletták lenyelése, szuper cseppeket is lehet már kapni.
A pihenés, a megfelelő minőségű alvás a kismamáknál nem egyszerű. Sokszor kell pisilni, itt fáj, ott fáj, rúg a baba. Mégis: amikor tehetjük, pihenjünk, hiszen ez is immunrendszerünk támogatásának alappillére.
Lazíts!
A stressz mindennapjaink része. A nők általában már attól kezdve aggódnak, hogy a gyermekvállalás gondolata megfogalmazódik bennük. Szerencsére a legtöbb esetben fölöslegesen! Mivel ezt az ösztönt nem lehet kiiktatni, azt tanácsoljuk, hogy mindenki megfelelő forrásból tájékozódjon.
Ne a kismamacsoportok oldalain kérdezősködjünk, ha panaszunk van!
A mentális egészség fenntartására is fokozottan ügyelnünk kell. Esetenként a karantén, a bezártság, a nehezebb vagy több szervezést igénylő mindennapi teendők megterhelik a pszichénket. Így fontos a feltöltődés, még akkor is, ha ehhez segítség kell. Szükség esetén kérjük szakember közreműködését. Keressünk egy megbízható rokont, szomszédot, aki vigyáz a nagyobb gyermekünkre, amíg olvasunk pár oldat vagy veszünk egy kellemes zuhanyt.
Ha mégis megbetegedtünk
Ha megfertőződtünk, vegyük fel a kapcsolatot háziorvosunkkal és a terhesgondozást végző szakemberrel! Pihenjünk, fogyasszunk folyadékot bőven, emeljük a vitaminbevitelt és láz esetén csillapítsd azt. Jó tudni, hogy az EESZT rendszerében már otthonról, pár kattintással meghatalmazhatunk bárkit, ha receptkiváltásra van szükség.
Azonban a legjobb megelőzni a bajt. Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy a babánkkal együtt egészségesek legyünk, vigyázzunk egymásra! Ez a legfontosabb, így mindig mérlegeljük a teendőinket és az aktuális járványhelyzetet. Kellő odafigyelés esetén jó eséllyel elkerülhetjük a betegséget.
Ajánljuk még a témában: