A babát tervezők számára nagyon ajánlott a védőoltás a COVID-19 vírus ellen. Ám mindenkinek – így a babát váróknak különösen érdemes a megelőzésre fókuszálni. Sokan ilyenkor a táplálék kiegészítők szedését gondolják a legfontosabbnak, ám immunrendszerünk jó működéséhez nem ez a kulcs.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Az oltás felvétele mellett a már unalomig ismert a hármas szabály: alapos kézhigiénia, a tömeg elkerülése és a maszk viselés a legkevesebb, amit meg kell tennünk.
Ráadásul a várandósság időszakában – mivel a szervezetnek számos fontos dolga akad – eleve kitettebbek vagyunk a betegségeknek.
Mit tehetünk az erős védekezőképesség érdekében?
1. Rendszeres mozgás
Feltétlenül javunkra válik ebben az időszakban is a sport! Legyen szó tempós sétákról, kerékpározásról, kocogásról, bármilyen tornáról vagy egyéb testmozgásról, amit legalább 30-40 percig végzünk.
2. Friss levegő
Ősszel, télen jóval kevesebb időt töltünk a szabadban, mint a melegebb évszakokban. Pedig a jó levegőn tartózkodás ilyenkor is ugyanolyan fontos. Sőt! Az, hogy hideg van, nem jelenti azt, hogy be kell kuckóznunk a meleg szobába. Megfelelő öltözetben a rendszeres séta, kocogás nagyon jót tesz a szervezetnek. A D-vitaminról nem is beszélve. A napfényes délelőttöket, kora délutánokat ne szalasszuk el! A hétvégi kirándulások, a hétköznapi rövidebb kiruccanások, a gyaloglás nagyon kedvező hatással vannak szervezetünk ellenállóképességére. Menjünk minél több helyre gyalog, vagy kerékpárral!
3.Teljesértékű táplálkozás
Napjainkban nagyon gyakori a túlzott szén-hidrát bevitel, a cukorban, húsban gazdag táplálkozás, míg a zöldségek, gyümölcsök jóval ritkábban kerülnek a tányérunkra. Minőségi éhezéshez vezet, ha nem értékes táplálékot veszünk magunkhoz, “csak” sok kalóriát. A zöldségek és gyümölcsök bőven tartalmaznak antioxidánsokat, amelyek a szabad gyökökkel szemben veszik fel a harcot és így a sejtkárosodásokkal szembeni védekezésben játszanak fontos szerepet. Az A-, a C- és az E-vitamin bizonyos immunsejtek képződését és aktivitását is elősegítik. Hozzájuthatunk a következők fogyasztásával is: A-vitamint a répában , C-vitamint csipkebogyóban, a paprikában , E-vitamint magvakban és a növényi olajokban találhatunk. Az ásványi anyagok közül leginkább a vas, a cink és a szelén játszik fontos szerepet az immunrendszer működésében.
4. Alvás
A kielégítő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen testünk ideális működéséhez. Az alváshiány kimutathatóan gyengíti az immunrendszert.
Bizonyított ugyanis, hogy a kevés alvás csökkenti az immunsejtek számát! Felnőtteknek napi 7-9 óra nyugodt alvásra van szükségük. Gyermekek alvásigénye jóval nagyobb.
5. Stressz-kezelés Ahhoz, hogy az éjszakai pihenés jó minőségű legyen sokszor nélkülözhetetlen a stressz oldása. Amíg a fejünkben folyton a teendők, problémák cikáznak, addig könnyen lehet, hogy nem alszunk jól. A hosszan tartó stressz is határozottan rontja az ellenálló képességünket.
Az egyik leghatékonyabb stressz-oldás pedig a nevetés!
6. Dohányzás, alkohol…
Végül, de nem utolsó sorban kerüljük a káros szenvedélyeket! Amiről jól tudjuk, hogy ártalmas, azt jobb nem tenni! Ideális volna nem a teszten megjelenő két csík után lemondani a káros szerekről, hanem már a készülés időszakában. Sokszor ezt könnyebb mondani, mint megtenni, de számos módszert találunk, ha le szeretnénk szokni bármilyen rossz szokásunkról. Akár ez az édesség-evés, akár az alkohol fogyasztás, vagy bármi amiről jól tudjuk, hogy rosszat tesz. A dohányzás különösen! Már az alkalmanként elszívott 1-1 cigaretta is gyengíti az immunrendszert.
Forrás: webbeteg
Ajánljuk még a témában: