Amikor azt kéri tőlünk valaki, hogy gondoljunk vissza a legjobb és legemlékezetesebb emlékünkre a gyerekkorunkból, az esetek nagy részében egy nyári élmény kúszik elő. Szülőként teremtsünk minél több alkalmat arra, hogy a mi gyerekeinknek is legyen majd mire emlékezniük! És ne csak nyáron!
Szerző: Földi Barbara élményalapú oktatástervező, társadalmi vállalkozó
Nyáron gyereknek lenni: a legjobb – lehet sarazni, vizezni, mezítlábazni, fürdeni, homokozni, vagy dinnyét enni úgy, hogy mindenhol végigcsurog az édes lé. Sőt, nem csak lehet, hanem kötelező! Attól függetlenül, hogy ki hol lakik – kisváros, nagyváros vagy épp vidék –, receptre írnám fel ezeket a tevékenységeket. Ma már kutatások is bizonyítják, mennyire fontos, hogy a szabadban ne csak gyerekként, felnőttként is elég időt töltsünk – egész évben!
Fürdőzés a napsütésben
Tudjuk, milyen fontos a megfelelő napfényvédelem, és azt is tudjuk, milyen veszélyeket teremt az, hogy a károsanyagkibocsátások jelentősen elvékonyították az ózonréteget. Ám észben kell tartanunk, hogy emellett az emberi test egészséges működéséhez szükségünk van a napfény segítségével termelődő D-vitaminra, ami segíti a csontfejlődést, immunrendszerünk fejlődését és még megannyi lényeges élettanifolyamathoz szükséges. Ezért megfelelő védelemmel és körültekintéssel, de töltsünk időt a finom nyári napsugarakban fürdőzve!
1000 óra a szabadban
Ma, amikor rengeteget ülünk a számítógép képernyője előtt és sokan a tanuláshoz vagy a munkához is valamilyen digitális eszközt használnak, különösen lényeges, hogy eleget tartózkodjunk friss levegőn. Nyáron, amikor sokkal több a napsütéses órák száma és tovább van világos, erre igazán sok lehetőségünk adódhat. Amikor a természetben vagyunk, nemcsak a testünknek és a szerveinknek adunk lehetőséget a regenerálódásra, hanem nagyon sokféle készségünk is fejlődhet, és minél többször gyakorolunk valamit, annál jobbak leszünk benne.
A kivitelezési funkciók fejlődése
A természetközeli, de akár a városi környezet – például egy játszótér – is tökéletes terep arra, hogy kivitelezési funkcióikat fejlesszék a gyerekek. Ezek olyan készségeket foglalnak magukban, amelyek segítenek a tervezésben, a prioritások felállításában, a tárgyalókészség erősítésében, vagy épp abban, hogy valaki egyszerre több dologra is tudjon figyelni. Szintén ide tartozik a kreativitás. Ugye, akár egy álláshirdetésben is szerepelhetnének mindezek, mint elvárt készségek? A gyerekeinknek tehát nagy szükségük lehet rájuk a későbbiekben. Mindezen túl, a kicsiknek nem csak arra van szükségük, hogy velünk legyenek. Egyedül lenni és másokkal együttműködni is meg kell tanulniuk, amire remek lehetőségeket ad egy-egy közös nyári szabadtéri játék, kirándulás.
A túlféltés hátrányai
Ugyancsak nagyon fontos, hogy a gyerekek megtanuljanak kockáztatni, felmérhessék saját határaikat. Szülőként ezt végigkísérni nehéz dolog, hiszen elsősorban azt szeretnénk, hogy a csemeténk épen és egészségesen, a lehető legkisebb testi és lelki sérülésekkel nőjön fel.
Előfordulhat, hogy biciklizés vagy csúszdázás közben elesik a kicsi és megsérül a lába. Az is megeshet, hogy egy másik gyerek vagy barát megbántja, elutasítja. Ám ha ezekbe a szituációkba nem engedjük bele őt, hanem mindent megoldunk helyette, akkor nem tanulja meg, hogyan kell ezeket a helyzeteket kezelni és nem tudja begyakorolni a napjainkban annyira sokat emlegetett érzelmi rugalmasság (reziliencia) készségét.
Kapcsolat a természettel
Végül, de nem utolsósorban azért is nagyon fontos, hogy a gyerekek elegendő időt töltsenek odakint – lehetőleg
természetközelben –, mert pozitív kapcsolatuk a természeti értékekkel, az őket körülvevő világgal így alakulhat ki leginkább magától értődő módon. Az örömteli élmények a természettel mind ezt segítik elő, ezáltal megtanulhatják szeretni és tisztelni a bolygót, ahol élünk. A természetben eltöltött idő segít, hogy felelősségteljes felnőttet neveljünk, aki tiszteli, szereti és óvja az élővilágot, a környezetet, hogy később az ő gyerekeinek is lehetősége legyen majd hasonló élményeket gyűjteni.
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.