A játékok sokat változtak az idők során, akár az elmúlt egy évtizedben is. Ahogy a kutatások egyre mélyebb és mélyebb betekintést adnak a gyermeki fejlődéstörténetbe, úgy reagálnak szinte azonnal a játékgyártók a felmerülő igényekre és az újabb eredményekre. De tényleg csak a legújabb játékcsodák lehetnek megfelelőek?
Szerző: Földi Barbara élményalapú oktatástervező, társadalmi vállalkozó
Ha visszagondolok a gyerekkoromra vagy a testvéremére (merthogy 6 év van köztünk), nem igazán került hangsúly arra a játékok választásakor, hogy azok például fejlesszenek. A fenntarthatóság gondolata pedig még talán fel sem merült senkiben, hiszen ezt a fogalmat csak nem olyan régen kezdtük el tudatosan használni. Ellenben nekem 6 évvel ezelőtt, amikor a gyerekem még meg sem született, már konkrét elképzelésem volt arról, hogy nálunk csak természetes anyagú, fejlesztő (!) játékok lehetnek majd! Persze, mint sok más elvem a gyerekneveléssel kapcsolatban, ez is elég hamar megbukott, mert vannak rokonok, akiknek nem lehet elmagyarázni mindezt, és nem is kell. Ezt el kellett fogadnom.
Számomra a fenntarthatóság azt jelenti, hogy amennyiben lehetséges, valami olyat használok, amit már legyártottak – azaz amit használtan szerezhetek be. Ebben nagy segítségemre voltak és vannak egyes Facebook-csoportok és honlapok, ilyen témájú applikációk. Szeretek bolhapiacokra is járni és kincseket vadászni.
Felbecsülhetetlen érték számomra, hogy előkerültek gyerekkorom kedvenc könyvei, amiket a szüleim őriztek meg, és megmaradt egy doboz építőkocka is abból az időből. Ezekkel megint megtapasztaltam, hogy ami jó alapanyagból készül, valóban több generációt is képes kiszolgálni.
Szempontok játékvásárláshoz
Ha valaki szeretne újat venni, azzal sincs semmi baj, nem hiszek a szélsőségekben. Feltételezem, hogy mindenkit a legjobb szándék vezérel, és bízom benne, hogy egyre többen néznek utána annak, mit is szereznek be pontosan.
Ehhez érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.
- Keressük a helyit/hazait! Így támogathatunk egy helyi kisvállalkozót, alkotót, és a termék ökológiai lábnyoma is kisebb lesz.
- Válasszunk időtálló anyagból készült eszközöket (például fajátékokat).
- Keressük a nemzetközi minősítési jelöléseket (fa esetében például: FSC), vagy válasszuk olyan cégek termékeit, amelyek a hasznuk egy részét valamilyen formában társadalmi célokra áldozzák.
- Keressünk olyan játékokat, amelyekkel a gyerek(ek) hosszú éveken át tudnak játszani, és nem csak életkori sajátosságukból fakad a tárgy iránti érdeklődésük.
- Részesítsük előnyben a „nyílt végű” játékokat, vagyis azokat, amelyek engedik szabadon szárnyalni a gyermeki képzeletet.
Ha a fentieket figyelembe vesszük, akkor máris a korábbinál sokkal tudatosabb úton járunk és jó példát mutatunk a következő nemzedékeknek. Ez egyre fontosabb az élet minden területén – és milyen jó, hogy nekünk, szülőknek még „személyi trénerünk” is van hozzá a gyerekeink személyében!