Az ekcéma első tünetei általában csecsemő- és gyermekkorban jelentkeznek. Az életkor előrehaladtával többnyire fokozatosan javulnak és 3-5 éves korra kinövik a gyerekek. Az esetek egy részében azonban az atópiás bőrelváltozások felnőttkorban is megmaradnak. Hogyan kezelhető az ekcéma?
Szerző: Dr. Halász Dóra szakgyógyszerész, Shedo
Az ekcéma (atópiás dermatitisz) öröklött hajlamon alapuló, nem fertőző, krónikus, multifaktoriális gyulladásos bőrbetegség. Az alkatilag száraz bőr jellemzője, hogy fokozódik a vízvesztés, csökken a hidratáltság.
Ritkábban nedvedző hólyagok is kialakulhatnak. A viszketés és vakaródzás következményeként fennáll a bőr felülfertőződésének veszélye. A tünetek jellemzően időről időre visszatérnek, összefüggésben az allergénekkel való találkozásokkal, az adott életszakaszban bekövetkező változásokkal, betegségekkel, stresszhelyzettel.
Mi válthatja ki az ekcéma fellángolását?
A tünetek fellángolásában szerepet játszhat például a hőmérséklet, a levegő páratartalma; a hideg kinti levegő és az alacsony páratartalmú, száraz benti levegő kedvezőtlenül hathat. A szoros, műszálas ruhák, továbbá a mosószerek és öblítők szintén irritálhatják az amúgy is érzékeny bőrt.
Ugyancsak súlyosbodhat a helyzet stressz esetén, ezenkívül lázas, hurutos megbetegedések alkalmával.
Hogyan kezelhetők a tünetek?
Az ekcémás bőrtünetek kezelése komplex terápiát jelent. Ennek egyik eleme a gyógyszeres krémek külsőleges használata, ami gyors, látványos javulást eredményez. Az ilyen készítményeket orvosi felügyelet mellett lehet alkalmazni, és gyakori mellékhatásaik miatt lehetőleg minél rövidebb ideig. Ezzel azonban nincs vége a teendőknek, hiszen egy úgynevezett bázisterápia következik, melynek célja a tünetmentesség fenntartása. Ekcémás bőrállapot esetén különös figyelmet kell fordítani a bőr mindennapos kíméletes tisztítására és ápolására, táplálására. A fellángolások gyakorisága csökkenthető, illetve a tünetmentes időszakok hossza megnyújtható jól megválasztott tápláló, hidratáló, bőrbarriert erősítő testápoló készítményekkel. Ezek az úgynevezett emolliensek visszapótolják a bőr lipidjeit, növelik a bőr nedvességtartalmát, helyreállítják a bőr károsodott védőrétegét. Az életmóddal összefüggő praktikák betartása, a kíméletes bőrtisztítás és a rendszeres bőrtáplálás a várandósság ideje alatt különösen fontos, hiszen az a cél, hogy a kismama minél kevesebb gyógyszeres hatóanyaggal találkozzon. A hangsúly kerüljön a megelőzésre!
Hogyan előzhető meg a tünetek kialakulása?
Ha egy mód van rá, kerüljük azokat a helyzeteket, anyagokat, amelyek szerepet játszhatnak a tünetek kialakulásában. Az is sokat segíthet, ha hosszú forró fürdőzés helyett inkább egy gyors langyos zuhanyt választunk a tisztálkodáshoz. Szerezzünk be magas olajtartalmú, gyengéden tisztító tusfürdőt, fürdés után pedig puha, jó nedvszívó törölközővel törölközzünk, soha ne dörzsöljük a bőrünket. Viseljünk puha pamutanyagból készült ruhákat műszálas vagy gyapjú helyett, és a ruháink ne legyenek szorosak.
Fontos, hogy ne hagyjuk kiszáradni a bőrünket! Biztosítsunk számára rendszeres, intenzív ápolást; használjunk növényi olajokban és vajakban gazdag, hidratáló, tápláló tulajdonságú testápolót mindennap. Részesítsük előnyben az olyan termékeket, melyek gyulladáscsökkentő és regeneráló hatóanyagokat is tartalmaznak.