A legtöbb szülő szorongással gondol a második baba érkezésekor a jövőre: milyen lesz a testvérek közötti kapcsolat? Ismerős az érzés? Már megindult a vajúdás, és a gondolataid az otthon hagyott kétéves körül keringenek. Úgy érzed, mintha cserben hagytad volna…
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Jó kezdet, biztos siker – tanácsok az első időkre
Azt nem állítjuk, hogy ha a pici születése után jól alakulnak a dolgok, akkor ez már biztosan így is marad. Az azonban bizonyos, hogy a jó kezdet már fél siker. A szülők sokat tehetnek azért, hogy megkönnyítsék a kistestvér érkezése utáni időszakot.
• A sürgős tennivalókat osszátok fel a családban, ne az anyának kelljen elrohannia a postára, vagy lemenni egy liter tejért, mert éppen nincsen otthon.
• Töltsd fel a kamrát, legyen tele a fagyasztó előre megfőzött ételekkel! A napi apróbb tennivalók is épp elég elfoglaltságot adnak majd. Ne legyen plusz nehézség, aminek a feszültsége aztán a gyermekek gondozása közben robban!
• Kérj segítséget a nagyszülőktől, barátoktól, ovis társaktól! Különösen akkor, ha már vannak kedves játszótársak, ilyenkor a nagyobb testvér biztosan jól mulat, az anya pedig pihenhet, feltöltődhet a picivel.
• Vigyázz a kisbaba testi épségére, de egy keményebb, cuppanós puszi, vagy a túláradó szeretettel való ölelgetés, biztosan kevésbé árt meg, mint ha ijedten rákiáltasz vagy elzavarod mellőle. Hadd találjon ő is életkorának megfelelő elfoglaltságot a baba körül, ha kedvet érez hozzá!
• Ne időzíts változást erre az időszakra: ne most kerüljön külön szobába, ne ekkor kezdje az óvodát! Épp elég változást kell amúgy is megélnie.
Nincs semmi baj, csak a család bővül
Ugyan vannak családok, ahol csak egyetlen gyermek nevelkedik, de akkor sem számít rendkívüli dolognak, ha valakinek testvére van.
Egyfelől persze adódik a válasz: mindenképpen veszít az elsőszülött a szülei, nagyszülei és a környezet figyelméből, ugyanakkor gazdagodik a családi kapcsolatrendszer, kap egy társat, aki egész életében vele lesz, akire számíthat, érzelmi közelséget nyújt számára. Kevesen tekintenek persze ennyire előre, inkább a pillanatnyi, illetve a következő hónapokban várható nehézségek miatt aggódnak. Vegyük hát sorra az előnyeit is annak, ha valakinek testvérei vannak.
Mire számíthatsz, ha testvér születik?
• Előfordulhat, hogy gyermekednél átmenetileg visszalépés tapasztalható majd: önálló étkezés, öltözködés, szobatisztaság terén
• Hangulata változékony lesz, esetleg többet lesz durcás, makacs. Ha idősebb, lehangolt lehet, vagy magába zárkózó
• Engedd meg neki, hogy rosszul érezze magát! Ne ess pánikba, ha megváltozik, esetleg dühkitörései lesznek, a jelenség átmeneti. Hagyj neki időt, hogy megszokja az új helyzetet!
Mindenkinek egyformán?
Téves elképzelés az, hogy a testvéreknek mindenből ugyanannyi jár, hiszen ők is különbözőek: egyikük korcsolyázni szeret, a másik szánkózni, az egyik a bolognai spagettit szereti, a másik a húslevest. Nem az a fontos, hogy ugyanazt kapják, sokkal lényegesebb az, hogy mindketten megkapják azt, amire vágynak. Ha pedig egyikük kap valamit: extra figyelmet, lehetőséget, ajándékot, amire vágyik, akkor kapjon a másik is. Nem feltétlenül ugyanakkor és egyszerre, de mindenképpen belátható időn belül, hamarosan. Kisebb gyermekeknél ez azt is jelentheti, hogy még aznap, vagy legfeljebb másnap.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható websopunkban!