A fizikai és lelki felkészülés mellett a szellemi felkészülésre is javasolt figyelmet fordítaniuk a leendő szülőknek. Ehhez minden esetben megbízható forrásokra van szükség, így érdemes előnyben részesíteni a szakemberek által tartott kurzusokat, melyek ma már sok esetben online is elérhetők.
Szerző: Vasvári Viktória szonográfus, szülésznő
A várandósokat sok évszázadon át bábák segítették a babavárás hónapjai során, valamint a szüléskor. Ha a kismama terhessége problémamentesen zajlott, a bába csak a szülésre ment házhoz. Egy jó segítő megtalálása már a régi időkben is nehéz feladat volt. Főként a férfiakra hárult az a feladat, hogy felkutassák a környék legjobb szakemberét, és a szülésre „házhoz szállítsák”. A legnevesebb, legtapasztaltabb bábák neve szájhagyomány útján terjedt, és leginkább az arisztokrácia kiváltsága volt, hogy ezeket a szakértőket fel tudták kutatni, meg tudták fizetni.
Egykor és most
A 20. századig a bába volt a női közösség feje. A nők minden gondjukkal őt keresték. Természetesen a család női tagjai is aktívan részt vettek például a várandósság, a szülés kísérésében, de a végső szó a szülésznőé volt.
A bábaképzés intézményesítésével párhuzamosan az orvosok képzése is változott, egyre inkább háttérbe
szorultak a segítő szülésznők, kezdetét vette a kórházi szülések korszaka. Ezzel pedig megérkeztünk ahhoz a problémakörhöz, hogy hogyan kaphatnak a kismamák pozitív szülésélményt, lehetőséget a háborítatlan szülésre. Ezekre otthon és a kórházban is lehetőséget kell biztosítani, ami véleményem szerint úgy érhető el, ha megfelelően edukáltak a kismamák – függetlenül a szülés tervezett helyszínétől és módjától.
Az edukáció sokféle formában elérhető a 21. századi kismamák számára. Történhet videókon keresztül, népszerű közösségi platformokon jelen lévő szakemberek segítségével, online szülésfelkészítő formájában. Amit én preferálok, az a személyes felkészítő – legyen az kórház által indított program, kis csoportos tanfolyam, vagy (ha van rá lehetőség) privát, személyes szülésfelkészítés.
Privát szülésfelkészítés
A privát felkészítés előnye, hogy bármilyen, általunk kellemetlennek hitt kérdést meg tudunk beszélni, nem kell attól tartanunk, hogy mások mit gondolnak. Ezeken az alkalmakon az apukák is könnyebben részt tudnak venni, hiszen egy privát időpont egyeztetése jóval rugalmasabb lehet, mint egy csoportos alkalomé.
Azt, hogy kinek hány alkalom „kell”, nehéz megmondani. Sok kismamánál indulunk úgy, hogy csak egy alkalom lesz, majd új információk jönnek, aggodalmak támadnak, amelyeket jó további találkozások keretében tisztázni. Minden szülőnek csak ajánlani tudom a felkészítéseket, főleg első babánál, hiszen azt a tudást, amit ilyenkor a szakemberek átadnak, önbizalommal, magabiztossággal ruház fel, ezáltal csökken a stresszszint, továbbá sokkal könnyebb lehet a vajúdás és a szülés, ha az édesanya tudja, mikor mire számíthat, mi fog történi, mihez van joga stb.
Elsősegély a babának
Szintén hasznos tanfolyam, amit akár kötelezővé is tehetnénk, a szülőknek tartott elsősegélynyújtási kurzus. Ennek része az újszülött-újraélesztés módjának elsajátítása is. Az egész csupán pár óra, de szó szerint életmentő lehet – elsajátíthatjuk az újszülött- és csecsemő-újraélesztés módját, valamint a leggyakrabban előforduló sérülések, kórképek akut, elsődleges kezelését. Ilyen tanfolyamok ingyenesen is elérhetők kórházak, mentőszolgálat szervezésében.
Persze minden szülő azt kívánja, hogy ezt a tudást sose kelljen használnia, de azért szükség lehet rá. Érdemes akár a nagyszülőknek is ilyen tartalmú oktatóvideókat mutatni, hogy ha ők vigyáznak a kicsire, minden eshetőségre fel legyenek készülve.
Babagondozási ismeretek
Baba-mama-tudásunk gyarapítására remek lehetőséget nyújthat egy újszülöttgondozó-tanfolyam is. Sok nagyszülő erre talán azt mondja: „Minek? Nekem se mondta meg senki, hogyan csináljam, mégis felnőttek a gyerekeim!” Igen, ez lehetséges, de azt is látjuk, hogy a mai generációk jóval tudatosabban élik az életüket, és amire lehet, arra megpróbálnak felkészülni. Ráadásul a régi elvekből napjainkra sok már elavulttá vált. Azt is figyelembe kell venni, hogy nem minden családban jó és szoros a kapcsolat a szülők és nagyszülők között, és ahol igen, ott is megnehezítheti a tapasztalatcserét például a fizikai távolság. Persze a védőnőnk sokat tud segíteni, ha valahol elakadunk, de sajnos, ő is túlterhelt lehet, nem biztos, hogy annyi ideje jut ránk, amennyit szeretnénk. Érdemes tehát elvégezni egy pár órás tanfolyamot, melyen újszülöttekkel napi szinten foglalkozó szakemberek mutatják meg, hogyan gondozhatjuk a legjobban a babánkat.
Szülésznőként és három gyermek anyukájaként mindhárom itt említett lehetőséget jó szívvel ajánlom a leendő édesapáknak és édesanyáknak, hogy igazán magabiztos szülők lehessenek majd.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.