Mindenki a legjobbat szeretné a gyermekének, de nagyon nehéz eligazodni a fogápolási termékeket övező marketingfogások útvesztőjében és megtalálni a szlogenek mögött rejlő valódi értéket.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia fogorvos
Milyen összetevőkre és tulajdonságokra érdemes figyelni, hogy hatékony, mégis kíméletesen tisztító fogkrémet vásároljunk?
A legtöbb fogkrém szerves vagy szervetlen fluoridvegyületet tartalmaz, amely a sérült területeken a fogzománcot alkotó hidroxiapatitba beépülve azokat egy új, savakkal szemben még ellenállóbb fluoro-apatittá alakítja.
Fluoridos fogzománc-regenerálók
A leggyakrabban alkalmazott szervetlen vegyület a nátrium-fluorid, a természetben előforduló legegyszerűbb fluoridvegyület. Egyszerűsége révén az ebből származó fluoridionok gyorsan és könnyen hozzáférhetőek a fogzománc számára. Az ón-fluorid zománcregeneráló és a baktériumok megtapadását gátló hatásán kívül hatékony érzékenységcsökkentő tulajdonsággal is bír, ugyanakkor könnyen okoz elszíneződést a fogfelszínen.
Állati faggyúból kémiai úton előállított szerves fluorvegyületet aminfluorid vagy olaflur néven találhatunk a fogkrémekben. Ez a szervetlen vegyületekhez képest hatékonyabban tapad a fogzománchoz, ahol tartósan magas fluoridtartalmú védőréteget képez. A fogkrémek fluorid tartalmát ppm-ban (part per million) adják meg, ami az egészhez viszonyított egymilliomod részt jelent. Ez a hat éven aluli gyermekeknek szánt 500 ppm-es fogkrém esetében 0,05 százalék, míg a hat éven felüliek esetében 1000-1500 ppm, vagyis 0,1- 0,15 százalék.
Kell-e félnünk a fluoridtól?
A fluorid használatának szükségességéről megoszlanak a vélemények. Az egészséges fogazatnak valóban nincs szüksége fluorra, azonban táplálkozási szokásaink és a fogmosási alkalmak között eltelő hosszú idő miatt számolhatunk azzal, hogy a fogakat túl gyakran és hosszú ideig éri savas kémhatás, ezért a fogfelszín egyes helyein a zománc könnyen meggyengül.
Plusz fluorra nincs szükség
A rémhírekkel ellentétben a fogkrémek fluoridtartalma nem okoz egészségkárosodást – ha normál mennyiségben és az előírt módon használják. Ez azt jelenti, hogy a fluoridtartalmú fogkrémet valóban nem szerencsés rendszeresen lenyelni, ezért csak öblíteni, köpni már tudó gyerekeknek javasoljuk az alkalmazását. Szerencsére az egyszeri fogmosáshoz használt mennyiség véletlen lenyelése sem jelent egészségügyi vészhelyzetet.
Kerülendő azonban a szervezetbe egyéb módon – tabletta formában, ivóvízzel, sóval –
feleslegesen bevitt fluor, ugyanis ennek lehetnek hosszú távú következményei a fogazatban, a
csontozatban és a vesében.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára