Piros folt a baba bőrén. Van bármi teendőnk vele? A rovarcsípések többnyire nem okoznak súlyos tüneteket, ám előfordul, hogy érdemes orvoshoz fordulnunk!
Szerző: HelloBaby magazin
Pók
A szúnyogoktól részben eltérő csípésük van a pókoknak, mely a legtöbb esetben egyszerűen felismerhető, ugyanis jól látható az egymástól 1-2 mm-re lévő szúrtcsatorna, ami a pókcsípések jellemzője.
Azonban, ha a gyulladt terület 10-20 cm átmérőjű lesz, hólyagok, esetleg láz alakul ki, a szúrás helye kemény vagy gennyes lesz, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Hazánkban csak néhány pókfajta jelent veszélyt az emberre – mérges dajkapók, pokoli cselőpók – bár ezek mérge sem halálos, de marásuk kifejezett fájdalommal, akár általános rosszulléttel járhat, szerencsére ezek azonban viszonylag ritkán fordulnak elő – mutat rá az egyetemi adjunktus.
Ágyi poloska
Az ágyi poloska gyakorta észrevehetetlen, éjszaka csíp és a tünetek csak másnap vagy napokkal később jellenek meg és egyénenként különbözőek. Duzzanatokat, viszketést, hólyagokat okozhatnak, de van olyan is, akinél semmilyen panasz nem jelentkezik – ismerteti a szakember.
És így tovább, ezt nevezik „reggeli-ebéd-vacsora”- jelenségnek – magyarázza dr. Bánvölgyi András. A csípések helye alapvetően a kar, láb, ritkábban a törzs. Amennyiben ilyen tünetek jelentkeznek, és a csípések hólyagossá válnak, érdemes orvoshoz fordulni, ilyenkor a kezelés általában hűsítő- és szteroid alapú krémekkel történik.
Kullancs
Kullancscsípés esetén, amennyiben megjelenik az úgynevezett Lyme-folt (orvosi nevén erythema chronicum migrans), vagyis a csípés körül körkörösen terjedő, kokárda alakú vagy egybefüggő köralakú/ ovális bőrelváltozás, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
A típusos bőrtünet alapján felállítható lehet a Borrelia burgdorferi baktérium okozta Lyme-kór diagnózisa, mely a megfelelő célzott antibiotikum terápiával időben és jól kezelhető.
Méh és darázs
A méh és darázscsípés komoly anafilaxiás sokkot is okozhat az erre allergiás egyéneknél, ami azonnali sürgősségi ellátást igényel. Súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás, testszerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, ájulásérzés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, de akár eszméletvesztés is előfordulhat a csípés hatására. Ilyenkor azonnal mentőt kell hívni, és ha rendelkezésre áll adrenalin tartalmú sürgősségi injekció azt a betegnek mielőbb meg kell kapnia.
Ezen kívül, ha anafilaxiás reakció nem is lép fel, de a csípés átmérője meghaladja a 10-15 cm átmérőt, vagy a csípést követő két napon belül a távolabbi bőrfelületen kiütések jelentkeznek, szintén szakorvoshoz kell menni, mert ezek is allergiás reakcióra utalnak.
Elmondhatjuk, hogy a rovarcsípések nagyon sokféle tünetet okozhatnak, de általánosságban az enyhébb tüneteket óvatos jegeléssel, hűsítő vagy gyulladáscsökkentő krémekkel otthon is tudjuk kezelni, azonban, ha ezek súlyosabbá válnak, mindenképpen forduljunk szakemberhez.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára