Ahogy egyre inkább a négy fal közé kényszerülünk, úgy kell egyre több hétköznapi, nem túlságosan veszélyes, de kellemetlen betegséggel küzdeni. Nátha, köhögés, fülfájás, hányós vírus – a közösségbe járó gyerekeknél vagy az ő kisebb, még otthon lévő testvéreinél akár ősztől tavasz végéig egymást érhetik.
Szerző: Olasz-Papp Nóra
Lássuk, hogyan segíthetünk a gyerekek panaszain egyszerű, természetes eszközökkel otthon!
Nátha – Miért kapja el?
A kicsiknél és az óvodás korosztálynál legtöbbször vírusfertőzés következménye a felsőlégúti hurut. Magától is elmúlik 7-14 nap alatt. Antibiotikummal kezelni felesleges, sőt káros. Hőemelkedéssel, enyhe lázzal is járhat. Az itt felsorolt házi szerekre olyankor lehet szükség, ha a baba nem tud szopni a duzzadt nyálkahártyák miatt, vagy ha minduntalan felébred eldugult orra miatt. Zárt térben könnyen terjednek a felsőlégúti vírusok cseppfertőzés révén. Ráadásul, ha az orrunkhoz nyúlunk, a kezünkkel is mindenütt szétkenjük a vírusokat: kilincsen, kapcsolón például.
Sokan már akkor sem viszik szívesen sétálni vagy játszótérre a gyereket, ha egy kicsit esik az eső. Pedig a szobafogság legfeljebb valódi ítéletidő esetén indokolt: jeges szélben, zuhogó esőben, szokatlan hidegben (jóval nulla fok alatti hőmérséklet). Minden a megfelelő öltözéken múlik: ne ázzon el, ne fázzon, de ne is izzadjon bele.
Hogyan segíthetsz?
- Készíts házi orrcseppet! Fiziológiás sóoldatba (egy liter víz + 9 gramm, azaz egy teáskanálnyi só) cseppents 4-5 csepp eukaliptusz- vagy kakukkfűolajat. Alaposan rázd össze és töltsd kis szemcseppentős üvegcsébe. Orrdugulás esetén cseppents egy-két cseppet mindkét orrjáratba. Orrspray üvegcsébe töltve még hatékonyabban juttathatod az oldatot az orrnyálkahártya távolabbi részeibe. Amíg szoptatsz, pár csepp tejet is cseppenthetsz a gyerek orrába, ez segít a legkíméletesebben a letapadt, besűrűsödött váladék oldásában.
- Kend be az orra tövét lanolinnal vagy shea-vajjal, ha egyre pirosabb a csorgó váladéktól.
- Szükség esetén, ha a sós orrspray-vel már fellazítottad a váladékot, hasznos lehet az orrszívó porszívó használata. Magadon teszteld először, nehogy túl erős legyen a szívóerő! Pár napos-hetes kisbabáknál gyakori a szörcsögés, prüszkölés, ez még nem nátha, nincs szükség orrszívásra.
Torokfájás – Miért piros a torka?
A torokgyulladást legtöbbször vírusfertőzés okozza, ritkábban streptococcus-baktériumok. A kicsik nem mindig képesek egyértelműen megmutatni, hol fáj, mi a baj. A torokfájásra könnyen ráismerhetsz arról, hogy a nyelés nehezített, fájdalmas volta miatt nem vagy alig akar enni a kicsi, és a láza is felszökhet.
Hogyan segíthetsz?
- Egy éves kor felett a legjobb háziszer a meleg, mézes, citromos kakukkfű- vagy hársfavirágtea, amelybe egy-két szelet friss gyömbért is tehetsz.
- Köss a nyakára puha, meleg kendőt. Ha jólesik neki a meleg, készíts meleg borogatást a torkára. Ez lehet egy pelenkába rakott, szétnyomott főtt krumpli, vagy termótasak, amit megmelegítesz, majd a kendővel a nyaka köré tekered.
- Hároméves kortól megtaníthatod gargarizálni. A legjobb alap a kamilla- vagy zsályafőzet (két teáskanálnyi gyógyfű egy bögre forró vízhez). Izlandi zuzmóból is készülhet hatékony toroköblögető szer: két teáskanálnyit kell 2,5 deci hideg vízbe szórni, majd lassan felforralni és leszűrni. Mivel elég keserű, a legtöbb gyerek nem érez késztetést, hogy lenyelje. Aloe vera levével is lehet öblögetni torokfájás esetén.
Köhögés – Miért kapja el?
A köhögés legtöbbször vírusfertőzés következménye, gyakori, hogy nátha a kiindulópont.
Éppen ezért a köhögés csillapítása nem cél. Ha úgy tűnik, súlyosbodnak a panaszok, magas láz, étvágytalanság, légszomj kíséri, mindenképp tanácsos orvoshoz fordulni. Bizonyos esetekben antibiotikumra, és légzést könnyítő, belélegezhető gyógyszerekre is szükség lehet.
Hogyan segíthetsz?
- Gondoskodj a megfelelő folyadékpótlásról. A legalkalmasabbak a meleg, mézes gyógyteák, például a kakukkfű, a menta, a bodza és a hársfavirág vagy a zsálya.
- A kisbabáknak különösen nehezükre esik a váladék felköhögése. Ezért tartsd minél hosszabb ideig függőleges vagy ahhoz közelítő testhelyzetben, például hordozókendőbe kötve vagy pihenőszékben, éjszaka a válságosabb időszakokban a mellkasodon. Így könnyebben kap levegőt.
- Készíts neki mellkasborogatást! Kend be a mellkasát erre a célra szolgáló, légzéskönnyítő, illóolajos kenőccsel (ilyen gyógyszertárban is kapható), majd boríts erre puha pamutkendőt, ezután pedig egy melegebb borítással, például széles, puha, nem szúrós sállal rögzítsd. Házi verzió: levendula-illóolajból két cseppet keverj egy evőkanálnyi növényi olajba, például kókuszolajba, majd ezzel kend be a gyerek mellkasát. Boríts rá meleg, száraz pamutkendőt, majd rögzítsd meleg sállal vagy kendővel.
- Gondoskodj a hideg levegőről, különösen éjszaka. Ha a köhögést légszomj kíséri, kimondottan célszerű jóval húsz fok alatt tartani a szoba hőmérsékletét és nyitott ablak mellett aludni – persze úgy, hogy alaposan felöltözteted éjszakára, például dupla kezeslábasba. A száraz, meleg levegő köhögésre ingerel.
- Ha nem lázas, nyugodtan vidd sétálni, jó levegőjű helyen hidegben is, ez is segíti abban, hogy több oxigénhez jusson.
Láz – Miért lázasodik be?
Különösen az első néhány, lázzal járó betegség lehet ijesztő számodra. Ezért nem árt, ha újra és újra felidézed: a láz védekezőreakció, nem szükséges azonnal csillapítani, mert azzal nem a betegséggel magával, hanem csupán egy tünetével veszed fel a harcot.
A kisgyermekeket a láz nem feltétlenül viseli meg. Ha a gyerek közérzete rossz, és bizonytalan vagy, mi lehet a baja, vagy rosszabbodás állt be állapotában, feltétlenül fordulj gyermekorvoshoz vagy ügyelethez, és az alábbi házi gyógymódokat a kezelés kiegészítéseként alkalmazd.
Hogyan segíthetsz?
- A láz emelkedő szakaszában hidegrázás, hideg kéz és láb jellemzőek a betegre. A didergés segíti a szervezet hőtermelését. Az a legjobb, ha ilyenkor segíted a folyamatot. Adj rá meleg zoknit, takargasd be, itass vele meleg, mézes teát, esetleg készíts neki meleg, levendula-illóolajos fürdőt.
- Ha a kis betegnek már melege van, izzad, keze, lába forró, folyton kitakarózik, a láz valószínűleg elérte a tetőpontját. Segítsd ilyenkor a hőleadást! Készíts neki olyan hőmérsékletű fürdőt, amelyet kellemesnek talál, majd hagyd benne, amíg jól esik neki.
- Szellőztess gyakran, itasd bőségesen mézes limonádéval vagy teával. Kellemes ízű, lázcsillapító hatású teát készíthetsz, ha egy teáskanálnyi bodzavirágot leforrázol 2,5 deci vízzel.
- Kisgyermeknél, csecsemőnél jó hatású láz esetén a közvetlen bőr-bőr kontaktus, a szülő teste ugyanis termosztátszerűen működik, melegít, ha kell, hűt, ha arra van szükség. A testközelség a nyűgös kisbabát is megnyugtatja.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára