Ilyenkor egy kicsit minden más: hidegebb az időjárás, rövidebbek a nappalok, fűteni kell, egyik járvány követi a másikat, rátelepszik a szmog a városra. Vajon mivel jár mindez egy kisbaba számára? Mikor lehet sétálni vinni és hogyan, mit adjunk rá? Milyen meleg legyen a lakásban? Mi az, amire télen különösen figyelni kell?
Összeállította: Petrik Zita védőnő, Olasz-Papp Nóra hordozási tanácsadó, W. Ungváry Renáta
Hőmérséklet otthon
Hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy azért, mert egy apró emberkével élünk egy fedél alatt, jóval melegebbre van szükség. De ez nincs így. 20-21 °C-nál többre általában nincs szükség. A túlfűtött szoba több problémát is okozhat. Aluszékonnyá válhat az újszülött, kevésbé ébred az éhségre, gyarapodása elmaradhat az ideálistól, túlmelegedhet. A hőmérséklet mellett a levegő páratartalma is fontos. Kisgyermekek mellett 60-70%-os páratartalom az ideális. Ez bizonyos fűtési formák mellett csak úgy valósítható meg, ha párásítót is használtok. Alacsony páratartalom mellett ugyanis a nyálkahártyák is kiszáradnak, fogékonyabbá válnak a fertőzésekre, a baba összességében sok folyadékot veszíthet a bőrén keresztül. A túl magas páratartalom sem jó, mivel az kedvez a poratkák és a gombák (penészgombák) elszaporodásának.
Levegőzés: mikortól, miben?
Az egyszerűnek tűnő kérdésre nem is olyan egyszerű a válasz. Ugyanis nem mindegy, hogy a plusz tíz fok jellemző éppen, vagy a csikorgó mínuszok. Ha feltételezzük, hogy télen jellemző hőmérsékleti viszonyok vannak, akkor két-három hetes korban már bátran mehettek vele sétálni. Ez persze nem jelenti azt, hogy addig egyáltalán nincs szükség levegőztetésre. Először csak vigyétek át a másik szobába a picit, míg alaposan kiszellőztetsz. Aztán jól felöltöztetve, betakargatva a csecsemőt abban a helyiségben is szellőztethetsz, ahol éppen van. A következő lépés, hogy néhány percet kinn töltesz vele.
Aludni a szabadban?
Még aludni is lefektetheted szélvédett helyen, alaposan felöltöztetve, bebugyolálva. Ha mínusz öt fok alatt van a hőmérséklet, és erős szél fúj, jobb odabent maradni, vagy válaszd a hordozókendőt, ahol a tested tartja biztonságos melegségben a picit.
Hőmérséklettől függetlenül erős szélben, ködös időben, szmogos, füstös levegőben lehetőleg nem visszük ki a piciket. Mivel sokan fűtenek ismét fával, esetleg szénnel, ez azt jelenti, hogy kerülni érdemes azokat az időszakokat, amikor jellemzően „raknak a kályhára”. Ez általában a reggeli órákat, és délután, a munkaidő lejárta utáni időpontokat jelenti, ilyenkor a levegő különösen füstös lehet a városokban is.
Réteges öltözködés
A legjobb hőszigetelő nem maga a gyermekre adott ruha, hanem a rétegek közötti levegőréteg. A bőrrel érintkező ruhaneműk (body, rugdalózó, sapka, zokni) lehetőség szerint legyenek természetes alapanyagúak. Ezen felül még egy vagy két réteget adunk a babára attól függően, hogy milyen lesz a legkülső réteg, a levegőztető zsák, és mennyi a külső hőmérséklet.
Az sem utolsó szempont, hogy a kisbabák rendszerint utálják az öltöztetést, és izzadtra sírják magukat, mire kiértek a lakásból.
Séta babakocsival
Legyen a babakocsi aljában is többrét hajtva puha takaró, esetleg báránybőr, ugyanis alulról is érkezik a hideg, így hiába kap felülről akár több réteget a pici, alulról bizony fázhat. Lényeges, hogy a baba kezét is védd kesztyűvel, mert nagyon könnyen lehűl. A baba orrát viszont ne takard el sállal, és a közhiedelemmel ellentétben a szájába sem kell cumit tenni a séta idejére (sem).
FONTOS!
Gondolj a fertőzésveszélyre!
A téli időszakban, ha tehetitek, ne menjetek kisbabával bevásárló központokba, ahol ilyenkor a tömeg miatt igen nagy a fertőzésveszély. Zsúfolt tömegközlekedési eszközök helyett, ha csak lehet, válasszátok a sétát.
Látogató etikett
Csak egészséges látogatókat fogadjatok, és a félreértések, sértődések elkerülése végett tisztázzátok előre, mit értesz ez alatt: se náthás ne legyen, se épp “kilábaló félben az influenzából”, és ha köhög, inkább maradjon otthon a teljes gyógyulásig. Egy pici babának még ezek a hétköznapi, jelentéktelen betegségek is komoly gondot okozhatnak a légutak szűkössége miatt.
Autózás
Szintén nagy figyelmet igényel, ha autóval szállítjátok a babát. Odakint hideg van, az autóban pillanatok alatt meleg. Ez a hatalmas hőmérséklet változás nem tesz jót senkinek, a piciknek sem. Ezért célszerű olyan ruhákba öltöztetni, amelyek az autóban könnyen kibonthatóak, levehetőek.
Takard be inkább a jól bekötött gyereket egy meleg takaróval, és ne fűtsd fel túlságosan az autót.
Forrás: HelloBaby! magazin
Folytatás következik!
Ajánljuk még a témában: