Ha az ember babaszobát tervez, nemcsak a megnyugtató dekorációra és a funkcionalitásra, valamint a kényelemre kell odafigyelnie, hanem arra is, hogy kellően biztonságos teret biztosítson a kicsinek.
Szerző: Csorba Anita kreatív mentor
Mindenekelőtt természetesen adekvát kialakítású bölcsőre, kiságyra van szükség a babaszobában, amelyből a babák nem tudnak kiesni vagy kimászni, viszont arra is fókuszálnunk kell, mit ne helyezzünk el ott, ahol gyermekünk tartózkodik.
Melyek azok a dolgok, amelyeket mindenképpen érdemes mellőzni? Ezek lehetnek berendezési tárgyak, de lehetnek olyan elemek is, amelyek a használat során ott maradhatnak a helyiségben, veszélyeztetve a gyermek biztonságát. Az alábbiakat semmiképp nem ajánlott a kicsi közelében tartani.
Zsinórral rögzített játékok, cumik, ruhák
Gyakran találkozhatunk a babaszobákban olyan apró gyerekjátékokkal vagy cumikkal, amelyeket zsinórral a bölcsőhöz, kiságyhoz rögzítenek, hogy a gyermek számára könnyen elérhetők legyenek. Ez elsőre praktikus megoldásnak tűnik, de valójában egyáltalán nem az: könnyen rátekeredhet a picire, ami nemcsak a mozgásban akadályozhatja őt, de akár fulladásveszélyt is előidézhet.
Mindezeken kívül: véletlenül se adjunk nyakláncot a babára, és kerüljük az olyan babaruhákat is, amelyeknek a méretét húzózsinórokkal lehet szabályozni!
Párnák
Mindenképp figyeljünk arra, hogy a kicsi ne aludjon a hasán, illetve ne tegyünk párnákat a bölcsőbe. Az az ideális helyzet az alváshoz a babák számára, ha a hátukon fekszenek, mindenféle kitámasztás nélkül. Persze az sem mindegy, hogyan gondoskodunk ideális testhőmérsékletük megtartásáról.
Nagyobb takarók
Figyeljünk oda arra, hogy ne legyen a bölcsőben, a kiságyban nagyobb méretű takaró. A kicsik könnyen belegabalyodhatnak, és ez akár fulladásveszélyhez is vezethet. A legjobb a viselhető kezeslábas, amely melegen tart, és a babák nem tudják leszedni őket magukról – de ha feltétlenül plédet, takarót szeretnénk számukra, ügyeljünk arra, hogy az kisméretű legyen. Beszerzéskor bátran kérjünk tanácsot a boltban a jó választáshoz.
Apró játékok
Semmiképp se tartsunk apró játékokat a gyermekek közelében, mert könnyen lenyelhetik őket, és olyanokat sem, amelyekről apró részek könnyen leválhatnak. Kiskorukban alapvetően nem ajánlott ilyenekkel játszaniuk, legfeljebb felnőtt felügyelete mellett. Ha esetleg mégis lennének ilyen csecsebecséik, akkor a felügyelt játék után feltétlenül zárjuk el ezeket a holmikat másik helyiségben, és mindig vizsgáljuk meg, nem maradt-e az apróságok kezében, ruhájában véletlenül egy-egy darabka, amit magukkal vihetnek a bölcsőbe vagy a kiságyba.
Műanyag zacskók, csomagolópapírok
Ha a babaszobában pelenkázunk, vagy esetleg valamit ott csomagolunk ki, mindenképp vigyük ki a szobában maradt műanyag zacskókat, tárolódobozokat, csomagolópapírokat.
Zárható játéktartók, dobozok
A fedéllel ellátott játéktartó dobozok azzal a veszéllyel járnak, hogy az apróságok kíváncsiságból, kalandvágyból bemászhatnak felfedezni a doboz belsejét – a tető pedig rájuk csukódhat. Praktikus ezért tehát fedél nélküli dobozokat használni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a fedeles tároló oldalába fúrjunk levegőztető lyukakat, hogy a kicsik akkor is oxigénhez jussanak, ha véletlenül a dobozban kötnek ki játék közben.
Ajánljuk még Csorba Anita írását: