Krisztina útja Hévízen át Itáliába vezetett, ahol Toszkánában lelt otthonra. Férje és gyermekei mellett saját vállalkozásuk teszi teljessé az életét.
Szerző: Szabó Hajnalka
Folytatás
Természetesség, mindenekelőtt
Krisztina, akárcsak a babaváráskor, úgy a kórházzal kapcsolatos döntésében is szerencsésnek érezhette magát, hiszen a hozzájuk legközelebb lévő állami fenntartású intézmény a megye legjobb kórházának számított. Szállodai szintű ellátásban volt része.
Nem volt kérdés számára, hogy a természetes szülést választja, amit mindenhol javasolnak is a babát váróknak.
Az olaszok a szoptatást szintén nagyon fontosnak tartják, ezért számos ingyenes előkészítő és segítő szolgáltatással is támogatják.
Krisztina elmondása szerint a szülése során végig klasszikus zene szólt, mely nyugalmat biztosított, emellett mindvégig hihetetlen törődésben, odafigyelésben volt része. Tommaso végig a szülőszobán lehetett vele.
A szülést követően a kismamák maximum kétfős kismamaszobákban kapnak helyet, a háromnapos kórházi megfigyelés idejére pedig változatos étkezést, a mamának és a babának szükséges alapfelszerelést, az apukáknak szabad kórházi tartózkodást biztosítanak.
Kiegyensúlyozott családi élet
A babavárások idején jellemző mozgalmasság az otthon töltött időben sem ért véget. Kisfia 3 hónapos volt, amikor Krisztina egy egészen váratlan ötlet alapján elkezdte a KRYVA megtervezését, és a szülés után alig egy évvel beindította a vállalkozását is. Kislánya, Irene mindössze 5 hónapos volt, amikor a családjuk végleg Toszkánába költözött.
A vállalkozás beindításának és a Toszkánában való letelepedésnek ugyanaz volt a célja: rugalmasabb családi életet akartak teremteni, kevesebb ingázással, valamint szerették volna megváltoztatni az életmódjukat annak érdekében, hogy ne kelljen a gyerekeket naponta 10 órára bölcsődébe adni vagy babysitterre bízni.
Bölcsődei ellátás
Olaszországban az állami bölcsődék is költségtérítéses rendszerben működnek, a magánbölcsődékbe pedig hosszú a várólista, nagyon nehéz bekerülni. A hiányzó állami támogatás az utóbbi években majdhogynem ellehetetlenítette a családcentrikus olasz mentalitást: a munkaidő és a bölcsődék nyitvatartása miatt nagyszülők vagy babysitterek állandó segítsége nélkül, két dolgozó felnőttnek szinte lehetetlen gyereket nevelnie. Krisztina reméli, hogy az elkövetkezendő években lesz majd ebben némi változás.
Toszkán hétköznapok
A hétköznapok legnagyobb kihívása Krisztina számára Matteo és Irene magyar nyelvre tanítása – de kitartását ismerve: nem adja majd fel.
A koronavírus és az iskolák bezárása a más országban élőkéhez hasonlóan az olasz családok életét is felforgatta.
Közép-Olaszországban a bölcsődei és óvodai szolgáltatás annyira jó színvonalú, hogy tapasztalatszerzés céljából gyakran érdeklődnek külföldön is az úgy nevezett pistoiai modell iránt.
Írásunk első részét itt olvashatod: