A magyar közvélemény hajlamos természetesnek és alapértelmezettnek venni, hogy egy anya hosszú évekig csak a gyereknevelésnek szentelje az életét – holott világviszonylatban extrém hosszú időszaknak számít a magyar GYES a maga három évével.
Károlyi Nati írása
Régen… és most
Szinte az összes többi kultúrában- beleértve a természetközeli népeket, hagyományos paraszti társadalmakat, a hat-nyolc hetes gyermekágyi időszak után lassan, fokozatosan visszatérnek a nők a munkájukhoz. Igaz, ez nem minden esetben jár együtt a baba és az édesanya különválasztásával. Gondoljunk csak a babájukkal a hátukon vizet hordó afrikai anyákra, vagy a történelmet író 21.századi külföldi, politikus anyákra, akik alvó babával a mellkasukon voksolnak, sőt szoptatás közben szónokolnak a parlamentben.
Minél közelebb a legjobb megoldáshoz
A modern világban sajnos kevés munkahely hajlandó elviselni a kisbabák jelenlétét, számos esetben a környezet nem megfelelő egy csecsemő számára, és egyelőre csak a dolgozó anyák egy szűk rétege olyan szerencsés, hogy otthonról is dolgozhat baba mellől.
Kilenc hónaposnál fiatalabb kisbabák szoptató édesanyái számára a törvény lehetőséget biztosít napi egy óra szoptatási szünetre. Ha tehát közel van a munkahelyed és a baba tartózkodási helye, érdemes élni ezzel a lehetőséggel. Remek megoldás lehetne a munkahelyi bölcsőde – ilyennek a létrehozását nagyobb cégeknél akár kezdeményezni is érdemes. Ha több érintett szülőnek is ez volna a legjobb megoldás, összefoghattok, hogy megkönnyítsétek a szervezést. A napközben egymástól távol levő anya-baba pároknak még fontosabb lehet a nap hátralevő részében intenzíven együtt töltött idő.
Rokon
Amennyiben van lelkes, fitt, és hadra fogható nagyszülő, nagynéni, nagybácsi, ez a legtermészetesebb, legolcsóbb és legjobb megoldás – különösen pici, pár hónapos csecsemő esetében. Ha mindkét félnek megfelel úgy, főzhet is a gyerekre, és be is segíthet a lakás rendben tartásába. Igazán szoros, jó kapcsolat esetén az éppen beteg gyermek felügyelete is megoldható ilyen módon.
Hátránya: ha súlyos, áthidalhatatlan különbség van a gyereknevelési alapelveitek között (például sírni hagyás, táplálkozás, TV nézés – később büntetés, jutalmazás, fegyelmezés) sokkal nehezebb lehet zöld ágra vergődni, mint egy fizetett alkalmazottal. Az is előfordulhat – különösen nagyszülők esetében – hogy valamilyen korábbi, rendezetlen konfliktus miatt erős ellenérzéseitek vannak azzal kapcsolatban, hogy rábízzátok a gyereket. Ebben az esetben megfontolandó, nem éri-e meg egy kicsit költségesebb, de kevesebb negatív érzést kiváltó megoldást választani.
Bébiszitter vagy pótnagyi
A bébiszitter jellemzően csak gyerekfelügyeletet vállal tapasztalattól és képesítéstől függően 1500-5000 Ft-os órabérért. A pótnagyi önkéntes alapon, vagy visszasegítés ellenében segít – egyedi megállapodás kérdése, hogy mi mindenben. Pótnagyit nem könnyű találni, de az internet korában nem is lehetetlen. Bébiszittert mindenesetre könnyebb.
Előnye: Osztatlan figyelem, személyes kötődés – minél kisebb a baba, ezek annál fontosabb szempontok.
Hátránya: Ugyanez. Egy 6-15 hónap közötti gyerek számára óriási megrázkódtatást jelenthet, ha egy megváltozott élethelyzet miatt egyszer csak nem találkozhat többé azzal a személlyel, aki hónapokon át vigyázott rá, etette, ringatta, hordozta.
Családi napközi
Költségesebb, de jóval rugalmasabb, családközpontúbb megoldás a hagyományos bölcsődéknél. Nyolc-tíz hónapos babáknak már izgalmas lehet néhány velük egyidős baba és nagyobbacska totyogó között játszani. Ideális átmenet a szülőknek és a kicsiknek is egy nagyobb csoportlétszámú állami intézmény előtt. Itt még jut energia és idő az egyéni, otthoni szokások tiszteletben tartására: kaphatja a baba az anyukája tejét a főzelékbe, alhat az otthon megszokott mesével, rituáléval. A korlátozott létszám miatt nehéz bejutni, bár jelentősek a különbségek e tekintetben vidéki és fővárosi napközik között.
Önkormányzati bölcsőde
A kb. 15.000 Ft-os havi étkezési díjon felül (ami anyagi, vagy élethelyzeti okok függvényében lehet alacsonyabb is) a legtöbb intézményben számolni kell egy főre jutó jövedelemtől függően napi 200-1000 Forint gondozási díjjal is. Egyelőre csak néhány bölcsiben van lehetőség alkalmi fél napos ellátásra azoknak a tipegőknek, akiknek az anyukái még nem dolgoznak, de épp álláskeresőben vannak, vagy más okok miatt szükségük volna néhány gyerekmentes órára.
Bölcsibe, akárcsak a családi napközibe, legfeljebb tüsszögősen, orrfolyósan lehet beadni a gyerekeket. De a jelenlegi helyzetben legtöbbször már így sem. Így akár csak náthásan, akár komolyabb betegség esetén máshogy kell megoldani a munka és a gyerekfelügyelet összehangolását.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.