Még egymás között nehéz beszélni róla. Ám tekintve, hogy akár anyáról leányra is öröklődhet, emellett szülés után gyakori jelenség, sőt, szülni sem „kell” feltétlenül ahhoz, hogy valamilyen formában kialakuljon, érdemes kicsit körüljárni a témát.
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella gyógytornász-fizioterapeuta
Mit érdemes tudni a kismedencei szervsüllyedésről?
A kismedencei szervsüllyedésről POP (pelvic organ prolapse) néven is olvashatsz különböző cikkekben.
Ha ezek a fasciák vagy a szalagok valamiért sérülnek, elszakadnak stb., esetleg a gátizmok károsodnak vagy gyengék, akkor előfordulhat, hogy a kismedencei szerveket ezek a képletek nem tudják a helyükön tartani, így azok lesüllyednek. Súlyosabb esetekben konkrétan kidudorodhatnak vagy leereszkedhetnek a hüvelybe. Ezt nevezzük kismedencei prolapsusnak.
Okok és tünetek
Nem szült nők esetében is gyakran kialakulhat nagy hasűri nyomásfokozódással (köhögés, tüsszentés) járó tartós betegségek esetén, dohányzás okozta tünetek következményeként, vagy túlsúly miatt. Előidézhetik a menopauzával járó változások, kiválthatja krónikus székrekedés, nagy súlyok cipelése (igen, a bevásárlótáska és a gyerek is nagy súlynak számít), a nehéz fizikai munka. Méheltávolítást követően is sokszor előfordul, hogy a hüvelycsonk kitüremkedik.
Sajnos, a kutatások családi halmozódást is mutatnak, ami azt jelenti, hogy ha a nagymamádnak vagy az anyukádnak volt/van ilyen problémája, akkor nagyobb esély van arra, hogy nálad, illetve a te kislányodnál is kialakulhat majd, és így tovább. Éppen ezért nagyon fontos az edukáció.
Főbb jelei
Mi jelezheti a prolapszust? A kezdeti időszakban sokszor semmi, csak az orvosi vizsgálat során látható. Amint elkezd rosszabbodni a helyzet, idegentest-érzetet, nehézségérzetet vagy húzó érzést figyelhetsz meg a hüvelyben; érezheted, hogy valami kidudorodik a hüvelyedből; szexuális fájdalom vagy érzéketlenség jelentkezhet; a hólyagod nem ürül ki teljesen vagy a vizeletáramlás gyenge; ismétlődő húgyúti fertőzéseid lehetnek; sűrűn észlelhetsz vizelési ingert, székrekedést vagy székletürítési nehézséget.
Megelőzés és kezelés
A cél természetesen a megelőzés, kortól és élethelyzettől függetlenül.
A gyakorlás kiemelten fontos a várandósság alatt és szülés után, hetente minimum háromszor, aktív életmód mellett (ha nincs panasz, akkor is).
Amennyiben a fent említett tünetek valamelyikét tapasztalod, első körben keress fel egy medencefenék-specialista szakorvost, illetve egy ebben jártas gyógytornászt. Enyhébb esetekben konzervatív terápia és speciális segédeszközök alkalmazása is elegendő lehet, orvosi kezelés/műtét csak minden ötödik esetben szükséges (bár ezek persze csak a számok, hogy mire van szükség, az teljesen az adott egyéntől függő). Emellett az életmód-változtatás is elengedhetetlen, valamint a helyes vizelet- és székletürítési szokások elsajátítása szükséges.
Igen gyakori jelenség, mégis nagyon keveset tudunk erről az egészről és az esetek nagy részében az érintettek sem mernek beszélni róla, „cikinek”, érzik. Olyasminek, amit titkolni kell, ezért szakember felkeresésére is nehezen szánják rá magukat. Pedig semmi szégyellnivaló nincs rajta! Ez egy állapot, ami, mint látható, gyakran és viszonylag könnyen kialakul, ám kellő tudatossággal jól kezelhető.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!