A szülés utáni hetek nem a kőkemény edzésről és a tökéletes alak visszanyeréséről szólnak, ám a kezdeti tanulási időszak és a napirend beállta után bizony minden kismamának jól esik a mozgás. A futás pedig az egyik legkézenfekvőbb megoldás: de szabad –e róni a kilométereket a szoptatás alatt?
A futás kisbabával az egyik legegyszerűbb és legkönnyebben kivitelezhető edzésmódszer: nem kell hozzá senki, aki vigyáz a babára, hiszen anyuka és a pici együtt is edzhet, mindössze egy futóbabakocsira van szükség. A bébi friss levegőn van, anyuka pedig kedvére sportolhat.
De nem árt ez akkor, ha az édesanya még szoptat?
Sokszor olvasni arról, hogy a szoptatás alatt nem kell edzeni, felesleges terhelni a szervezetet, és legyen a pihenésé a főszerep. Pedig egy kimerítő nap után bizony igen jól tud esni a mozgás, ráadásul az endorfintermelés segít megakadályozni a szülés utáni depressziót, és a babavárás alatti pluszkilók leadását is serkenti.
Futni pedig a közhiedelemmel ellentétben bizony lehet szoptatás alatt – persze be kell tartani néhány szabályt!
Lehet futni a szoptatás alatt, de arra kell ügyelni, hogy fokozatosan és könnyű terheléssel fusson a kismama. Ez az időszak szóljon a szinten tartásról, arról, hogy azért futunk, mert jól esik, és nem a teljesítményre koncentrálunk.
Viszont a folyadékpótlásra kiemelten figyelni kell! A szoptatáskor eleve több folyadékra van szüksége a testnek, ha pedig valaki sportol is, akkor még többet kell inni. Ha ezeket betartjuk, a tej elapadásától nem kell tartani” – vallja Szántó Nelli futóedző.
W. Ungváry Renáta, a La Leche Liga szoptatási tanácsadója és szoptatási szaktanácsadó is abszolút egyetért abban, hogy ez a mozgásforma tökéletesen kivitelezhető a szülés után, azonban felhívja a figyelmet pár nagyon lényeges dologra is:
Érdemes megvárni a gyermekágy végét, illetve azt az időszakot, amikor már kialakult a tejmennyiségben a kereslet-kínálat egyensúly, és úgy érzed, jól megy nektek a szoptatás. Vagyis ne vágj bele akkor, ha erős túltermeléssel küzdesz, mellgyulladásod van, vagy súlyos, esetleg régóta fennálló sérülések láthatóak a mellbimbódon.
Plusz még néhány apró, de nagyon fontos dolog, amit tarts be:
- Szoptass futás előtt közvetlenül, lehetőleg mindkét mellből, hogy minél üresebb legyen.
- Fokozatosan emeld a terhelést, kezdd tempós, emelkedős sétával, akár a babával a hordozókendőben, majd fuss tíz percet, húsz percet…
- Viselj mindenképp jól tartó, de nem túl szoros sportmelltartót, dús keblűek akár kettőt is felvehetnek egyszerre, ugyanis a futással járó erős rázkódás kellemetlen lehet és komolyabb panaszokat is okozhat.
- Ügyelj arra, hogy igyál, ha szomjas vagy, és a táplálkozásod során ügyelj az egészséges táplálkozás alapvető szabályaira.
Forrás: runnersworld
Légy Te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában ajánljuk még az alábbi cikkünket: