A termékeny női szervezet az esetek túlnyomó többségében minden különösebb rásegítés nélkül képes a fogamzásra és a várandósság fenntartására, a magzat kihordására és világra hozására. A szülés után mégis 6 hét pihenés következik?
Szerző: HelloBaby magazin
Ágyban töltendő gyermekágy?
Nem véletlenül szerepel az „ágy” szócska a gyermekágy kifejezésben. A régi paraszti kultúrában – ahol a munka annyira az élet közepe volt, hogy az asszonyok sokszor a vajúdás utolsó szakaszáig kapáltak, és a két hónapos babával a hátukon újra teljes munkaidőben folytatták a munkát a földeken – a szülés után hat hétig szigorú fekvést javasoltak a bábaasszonyok.
A modern bábák ezt mindössze 10-14 napban határozzák meg, de a cipekedéstől (beleértve a baba hordozását), hosszú, kimerítő gyaloglástól, megerőltető testmozgástól, sokáig tartó ácsorgástól, üldögéléstől érdemes a teljes gyermekágy alatt tartózkodni. A várandósság alatti változások eközben visszaalakulnak: a méhlepény helyén létrejött seb begyógyul, a méh összehúzódik, visszakerül eredeti pozíciójába, az elmozdult belső szervek is régi helyükre kerülnek. Ha volt gátmetszés vagy gátrepedés, a sebeknek is be kell gyógyulniuk, de egy sikeres gátvédelmes szülés után is kell egy kis idő, mielőtt újra visszanyerik régi erejüket a medencefenék izmai.
Császár után hosszabb
Császármetszés után hónapokra is szükség lehet, mire a régi mozgásszabadság és hasat fedő bőr érzékelése visszatér. A sok visszaalakulás mellett van még egy fontos testi változás ilyenkor: a tejtermelés megindulása és beállása a babának szükséges mennyiségre. Ennek a körülbelül a hatodik hétig tartó folyamatnak ugyancsak a nyugalom, és sok babával együtt heverészés kedvez.
A szoptatás megalapozása
A folyamatos együttlét a kisbabával nem csak érzelmi szempontból fontos. A gyermekágyas hormonoknak köszönhetően az anyai figyelem még alvás közben is kiterjed az újszülött minden apró rezdülésére. Ha a baba minden mellkereső, tátogó mozdulatra mellre kerülhet, nemcsak a tejtermelésnek és a baba gyarapodásának, fejlődésének, immunrendszerének kedvez ezzel, hanem a mell túltelítődésével összefüggő szoptatási problémák nagy része is megelőzhető.
Az igény szerinti szoptatás és a gyakori bőr-bőr kontaktusban pihengetés ezenkívül segít feldolgozni a szülés és a születés élményét az anyának és az újszülöttnek – hiszen még egy háborítatlan, békés szülés is óriási változás, amely egy régi állapot végleges hátrahagyásával jár.
Ha a születés után külön kellett tölteni pár óránál hosszabb időt, még fontosabb lehet a sok testközelség és a sikeres szoptatás élménye. Sajnos jóval több baba tér haza tápszerrecepttel a szülészetről, mint amennyi esetben a pótlás valóban elkerülhetetlen. Ez azonban nem azt bizonyítja, hogy a csecsemők fele nem tud szopni, hanem egyedül azt, hogy a szoptatástámogatás nem volt megfelelő.
Kérj segítséget a szoptatáshoz!
Ez hamar elindíthat egy negatív spirált, hisz minél kevesebbet szopik a baba, annál jobban visszafogja a termelést az anyamell, és így a baba igényeit valóban egyre kevésbé tudja fedezni a tejmennyiség. Szerencsére legtöbbször van visszaút, minél hamarabb kérsz segítséget, annál jobbak az esélyeid! Ugyancsak fontos segítséget kérned, ha a babád gyarapodása nem akar beindulni, vagy fájdalmat, viszketést, érzel szoptatás közben, vagy két szoptatás között is, és ha nem gyógyuló seb van a mellbimbódon.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig. Könyvünket, megvásárohatod webshopunkban!