Szülés után vizelettartási zavart tapasztalsz? Az okokról és a megoldási lehetőségekről Dr. Lőrincz Judit szülész-nőgyógyászt, a Debreceni Orvosesztétikai és Nőgyógyászati Lézer Központ orvosát kérdeztük.
Szakértő: Dr. Lőrincz Judit
A nők, édesanyák egyik gyakori félelme, hogy testük megváltozik terhesség és szülés után, és már sosem lesz a régi. Aggodalomra nincs ok, inkább legyenek büszkék az anyasággal együtt járó változásokra!
Mit nevezünk inkontinenciának?
Terhesség alatt és szülés után sok nő tapasztal bizonyos mértékű akaratlan vizeletvesztést, melyet vizelet-inkontinenciának nevezünk. Szülés után kialakuló formája szerencsére gyakran átmeneti, a baba megszületését követően a medencefenékre nehezedő nyomás csökken, a hormonális állapot változik, így a tünetek sokszor minden beavatkozás nélkül javulnak.
Mitől függ, hogy kiket érint szülés után ez az állapot?
Számos tényező járulhat hozzá a szülés utáni inkontinencia kialakulásához, ideértve a szülés során a baba szülőcsatornán való áthaladását, a méh megnövekedett súlyát a terhesség alatt, a laza kötőszöveteket, valamint a terhesség alatt termelődő hormonokat.
A genetika és az életmódbeli tényezők, mint például a dohányzás, sport, testsúly szintén szerepet játszanak abban, hogy a nőknél milyen valószínűséggel alakul ki inkontinencia a szülés után. A terhesség alatt és után a magasabb testtömeg-indexszel (BMI) rendelkező nőknél is nagyobb az esélye a szülés utáni inkontinencia és a méhsüllyedés kialakulásának.
Irodalmi adatok alapján azok a nők, akik természetes úton hozzák világra gyermeküket, 50%-kal nagyobb eséllyel alakulhat ki inkontinencia szülés után, mint a császármetszéssel szült nőknél. Azoknál a nőknél, akiknek elhúzódó a vajúdás és a kitolási szak, vagy akiknél vákuumra van szükség a szülés során, szintén nagyobb valószínűséggel jelentkezhet vizeletszivárgás. Ugyanakkor a császármetszés sem véd a vizelettartási zavar kialakulása ellen, hiszen a kötőszövetek gyengülése, a medencefenékre nehezedő nyomás ezekben az esetekben is fennáll.
Milyen tünetek jellemzőek?
A vizelet-inkontinenciának többféle típusa létezik, de a legtöbb hölgy szülés után stressz- inkontinenciát tapasztal. A nevetés, köhögés, tüsszögés, tornázás, ugrálás és egyéb tevékenységek megnövekedett nyomást gyakorolhatnak a húgyhólyagra, illetve a húgyhólyag alapján található izmos szelepre, amely szabályozza a vizelet áramlását. Ez a nyomás vizeletszivárgáshoz, ún. stressz inkontinenciához vezethet ezen tevékenységek során.
A szülés utáni inkontinencia gyakran átmeneti jelenség, a várandósság kapcsán jelentkező kellemetlen tünetek jó részéhez hasonlóan fokozatosan, a szoptatás végével visszafejlődik, mégis sok kismama érezhet szégyent a testében bekövetkezett változások miatt.
Erre semmi ok nincs, hiszen ezen változások teljesen természetesek és a legtöbb nőt érintik. Az inkontinenciáról folytatott párbeszéd sok közösségben tabu téma, miközben a terhesség alatt és azt követően 10 nőből 4 tapasztal vizelet-inkontinenciát vagy akaratlan vizeletvesztést. Ez a probléma életminőségbeli romlást okoz, pácienseink elmesélik, hogy csak betéttel tudnak otthonról elindulni, mert már egy tüsszentés, nevetés, vagy könnyű sportolás is kellemetlen tüneteket eredményez.
Milyen módszerekkel előzhető meg és kezelhető a vizelettartási zavar?
A megoldás nem is olyan nehéz, mint gondolják. Az inkontinencia első vonalbeli kezelésére számtalan módszer áll rendelkezésre, de a megfelelő kiválasztása az egyéni körülményektől függ: tartalmazhatnak gátizom erősítő gyakorlatokat (Kegel), hólyagtréninget, idegmodulációt. A medencefenék-terápia során elektromos stimulációval a medencefenék izomösszehúzódását javítjuk, míg hüvelyi lézerkezeléssel a hüvely kötőszövetét erősítjük. Szerencsére műtéti beavatkozásra ebben az életszakaszban csak ritkán van szükség.
Az első és legfontosabb lépés a megfelelő életmód: fokozatosan felépített testmozgás, gátizomtorna, egészséges táplálkozás.
A könnyen elsajátítható, rendszeresen végzett Kegel gyakorlatok erősítik a medencefenék izmait, és segíthetnek megelőzni a szülés utáni vizelet inkontinencia kialakulását és gyakoriságát. Szakértő gyógytornász, intimtornában járatos szakember sokat tud segíteni.
Nincs ideje rendszeresen végezni azokat? Van erre is megoldás: a medencefenék izmainak elektromágneses stimulációja. Egyetlen 30 perces kezelés több ezernyi medencefenék izom összehúzódást eredményez, amely rendkívül fontos az izmok erősítésében. A nagy intenzitású, fókuszált elektromágneses terápia alkalmazása kúraszerűen javasolt a medencefenék izmainak erősítésére, inkontinencia kezelésére, valamint az intim egészség megőrzésére. A kezelés ruhában történik és teljesen fájdalommentes. Számos készülék elérhető az országban, érdemes tájékozódni, hiszen az eredményességük különböző. Klinikánkon mi magunk az EMSella® orvostechnikai eszközt használjuk, kiváló eredménnyel.
Az inkontinencia-kezelés másik modern, hatékony és műtétmentes megoldása az intimlézer kezelés. IncontiLase® kezeléssel műtét nélkül, ambulanter tudjuk a szülés utáni vizelettartási zavarokat lényegesen csökkenteni, vagy megszüntetni. A lézersugár termikus hatása révén stimulálja a hüvelyfalban a kollagén újrarendeződését, új kollagén szintézisét. A kollagéntermelés fokozódása megerősíti a hüvely tartó funkcióját, megemeli a hólyagalapot, javítja a vizelettartási képességet. A hüvelyhámra és a kismedencei kötőszövetre kifejtett hatás révén a normális vizelettartási funkciók visszatérnek.
Válasszon körültekintően!
Vizeletinkontinencia esetén nagyon fontos a fizikális vizsgálat, a panaszok eredetének tisztázása és az inkontinencia típusa alapján a legoptimálisabb kezelési mód kiválasztása. A kezelések iránt egyre nagyobb igény mutatkozik, sajnos ezzel együtt jár, hogy sok helyen olcsón kínálnak nem megfelelő eszközökkel kevéssé hatásos, esetleg hatástalan kezeléseket. Érdemes előzetesen körültekintően tájékozódni, a kezeléseket megbízható, korszerű gépeket használó központban igénybe venni, ahol szakképzett orvosok támogatásával minél jobb eredményt érhetnek el. Szülés után az intimtorna szinte azonnal elkezdhető, az elektromágneses izomerősítést szövődménymentes esetekben hat héttel a szülés után javasoljuk elkezdeni. A jóval drágább lézeres kezelést a szoptatás befejezése után indokolt mérlegelni, ezt követően spontán javulás már ritkán tapasztalható.
További információ az elérhető műtétmentes kezelésekről itt: https://noilezer.hu/
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.