Bár a császármetszés napjainkban gyakori eljárás, mégiscsak komoly hasi műtét. A regenerálódás így tovább tarthat, mint hüvelyi szülés esetén, és persze a sebkezelést sem szabad félvállról venni.
Mi történik a műtét során?
A császármetszés során megnyitják a bőrt, a zsírszövetet, széthúzzák a hasizmokat, és feltárják az anyaméhet is a baba kiemeléséhez. A visszazárás után 7-10 nappal később kerülhet sor a varratszedésre. A megfelelő regenerálódásra, így a 10-12 cm hosszú alhasi metszés helyén kialakuló sebre, majd a hegre is nagyon fontos odafigyelni.
A felépülés során minden érintett szövetrétegnek újra kell rendeződnie, illetve össze kell forrnia.
A kívül látható seb körülbelül 4-6 hét alatt gyógyul be. Ez idő alatt nem ajánlatos a hajolgatás, a törzs elfordítása, a nyújtózás, a rázkódással járó tevékenység.
Sebkezelés
A sebet kezelni kell, környékét sebfertőtlenítővel bekenve és a beszennyeződött kötést rendszeresen cserélve. Ha varratszedést követően még nedvedzés észlelhető, a kezelést a seb teljes bezárultáig folytassuk. A még nem teljesen zárt sebbel tilos a kádfürdő, helyette gyors zuhanyozás ajánlott.
A kötés jobb megtartása érdekében érdemes terhesbugyit, illetve magas derekú alsóneműt viselni.
A seb bezárulásával érdemes figyelmet fordítani az esztétikailag zavaró, illetve akár mozgást korlátozó, túlburjánzó hegek kialakulásának elkerülésére. Ehhez ma már speciális készítmények, például hegkezelő krémek és gélek is rendelkezésre állnak.
Torna – szakember segítségével
A felszíni és mélyebb szövetek műtét utáni gyógyulásához, az utóbbiak esetleges összenövéseinek megakadályozásához hozzájárulhat a légzőgyakorlatok végzése, a hegmasszázs, a rendszeres mozgás, a keringésjavító torna – melyeket azonban csak a kezelőorvos egyetértésével, illetve gyógytornász vagy más megbízható szakember bevonásával ajánlott végezni.
Ajánljuk még a témában: