A szülés utáni regenerációról tapasztalataim szerint kevés információt kapnak az anyukák. Sajnos, ráadásul több tévhit is kering ezzel kapcsolatban.
Szerző: Rigóné Tavaszi Piroska gyógytornász, manuálterapeuta
Milyen megjegyzésekre számíthat a nemrég szült édesanya, amelyeknek nincs valóságalapjuk?
Íme, a leggyakoribbak:
- Az első hat hétben feküdj és egyáltalán ne tornázz!
- Mindenkinek van panasza, ez természetes hüvelyi szülés után.
- Hat hét után, ha minden szerved a helyén van és nincs tüneted, bármit újrakezdhetsz, akár a futást is.
- A szexszel jobb addig várni, amíg elmúlik a fájdalom.
- A vizeletcsepegés és süllyedés normális, idővel el fog múlni.
- Császármetszéssel elkerülhetők a kismedencei panaszok.
- A császármetszés nem is szülés, hat hét után nincs semmi teendő.
Ezek a tévhitek nagyon erősen befolyásolják kismamákat, akik a legtöbb esetben nem is keresnek segítséget. Pedig nagyon sok esetben lehetne javítani náluk a szülés utáni regeneráció minőségén.
Hogyan is zajlik a regeneráció és kitől lehet segítséget kérni?
Korai fázis, gyermekágy, 0–6 hét
A regeneráció legintenzívebb és legaktívabb szakasza. A női nemi szervek helyzete és alakja visszatér az eredeti állapotába. A végezhető mozgásformák a mélyizomrendszer működésének regenerációját segítik.
Az állóképesség megőrzése céljából gyaloglást kezdhetünk, fokozatosan emelve a napi séta idejét 10 perctől 30-60 percre. A gyógytornászok már ekkor segítséget nyújthatnak mind a császáros, mind a hüvelyi úton szült anyukáknak.
Középső fázis, 6 hét–3 hónap
Ha a regeneráció rendben zajlott és nincs panaszunk, jöhetnek a szülés utáni online vagy csoportos regenerációs programok.
Ha a hathetes kontrollra panaszokkal érkezünk, ha vizelet- és székletürítési problémát, kismedencei fájdalmat, idegentest-érzést, süllyedéses panaszokat észlelünk, azokat mindenképp említsük meg az orvosunknak. Ha elváltozást tapasztalunk, más a regeneráció menete! Lehetséges, hogy orvosi értelemben nincs látható eltérés, mégis vannak panaszok. Ezeknek az okát fel kell deríteni – ilyen lehet például az izomműködés zavara.
Ebben az esetben célszerű egy medencefenékre specializálódott gyógytornász felkeresése, aki a teljes állapotfelmérés után segít az izomegyensúly helyreállításában.
Császármetszés, gátmetszése, gátszakadásunk után itt az ideje annak, hogy a hasi és a gátheggel foglalkozzunk, ami hegmasszázst jelenthet, szintén gyógytornásszal.
Késői fázis, 3–6 hónap
Panaszmentes esetekben, aktív 3 hónapos regenerációs program után fokozatosan térhetünk vissza a megszokott fizikai aktivitáshoz. A futáshoz és az „ugrálós” sportokhoz való visszatérés előtt állapotfelmérés javasolt.
Ha kismedencei panasz, fájdalom szex közben is előfordul, szintén kismedencére specializálódott gyógytornásznál kaphatunk segítséget, fájdalomterápiás manuális módszerekkel. Ebben a fázisban már beépíthető a hegmasszázs mellé a hasi szervek manuális mobilizálása. Mindez lényegesen javítja a regenerációt, segít megelőzni az összenövéseket, hasi fájdalmakat.
Gerincpanaszok esetén manuálterapeuta-gyógytornászt kereshetünk fel fájdalmaink enyhítéséhez.