Sápadt, fáradékony a kicsi? Nem kizárt, hogy vérszegény. A gyermekorvos, gyermekgyógyász segít megállapítani, mi lehet a háttérben!
Mit jelent a vérszegénység?
A vérszegénység (anémia) a szervezet normál működésű, összes vörösvértestszámának és az ehhez kapcsolódó paramétereknek, például a hemoglobinszintnek a csökkenését jelenti.
A vérszegénység tünetei
Mivel a vörösvértest központi szerepet játszik az egész szervezetben, így tünetei is sokrétűek.
Nagyobb gyerekeknél fáradékonyság, fizikai teljesítőképességük csökkenése, nyűgösség, sápadtság jellemzi. Emellett fennállhat szédülgetés, fejfájás, ingerlékenység, a gondolkodás zavara, étvágytalanság.
Jelentkezhet a szájzugok berepedezése, fertőzésekkel szemben fokozott lehet a hajlam. Nem ritka a nyelési nehezítettség, a körmök kanálszerűen kivájtak lehetnek, súlyosabb esetben ájulás, szaporább szívdobogás is felléphet.
A vérszegénység kezelése
Ha a vérszegénység kis fokú, akkor gyógyszeres kezelésre nincs szükség, ilyenkor vasdús étkezés elegendő lehet.
Ha a baba már nincs anyatejes tápláláson, akkor vassal dúsított tápszerek adhatóak. Fél éves kortól vörös húsok, máj, zöldfőzelékek, 10 hónapos kortól tojássárgája adhatók.
1 éves kortól vassal dúsított gabonamagvak, 3 éves kor felett áfonya, szeder adhatóak, melyek kiváló vasforrást biztosítanak a szervezet számára.
A gyógyszereket folyamatosan kell adni a gyermeknek, általában 2 hónapi kezelés után kontroll: vérkép segítségével lehet megállapítani, hogy a kezelés mennyire volt eredményes, kell e még folytatni vagy sem.
Hogyan előzhető meg a vérszegénység?
Változatos étkezéssel, ha a gyermek egyoldalúan táplálkozik vitaminok adásával. Ma már több vassal dúsított vitaminkészítmény kapható.
Míg az anyatej segít, a tehéntej ront a helyzeten
Forrás: webbeteg
Ajánljuk a témában:
https://hellobaby.hu/a-csecsemo-vashianya-osszefugghet-a-kismama-tejivasaval/