Amikor egy kisbaba világra jön, mindenki várja, hogy felsírjon, hisz ez ad megnyugtató jelet érettségéről, erejéről. Az első időszakban is gyakran hallani sokat síró babákról – ám a könnyük még nem csurog.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra kapcsolatanalitkus
Bizony, az újszülöttek könnyek nélkül sírnak, s ha a pici babánk mégis könnyezik, könnycsatorna-elzáródásra gyanakodhatunk!
Magzati korban a könnycsatorna becsatornázódását az orr felé egy kis membrán zárja el. Ha a születéskor vagy az első pár hétben nem nyílik meg ez a járat, akkor a könny felgyülemlik a könnycsatornában, és a pangó könnyben baktériumok telepednek meg, melyek gyulladást hozhatnak létre.
Könnyező babák
Ha csecsemőnk egyik vagy mindkét szeme könnyezik, ha váladékot veszünk észre a szemrésben, a szempillákon, esetleg a babánk bőre a szem körül kipirosodik, megerősödhet a gyanúnk. Az újszülöttek 5-10%-ánál fordul elő ez az állapot. Lehet veleszületett, vagy pedig szűkület állhat a háttérben. Kezelés előtt ki kell zárni a sérülés, fertőzés, gyulladás, fejlődési rendellenesség lehetőségét, ezért gyermekorvos/szakorvos felkeresése indokolt.
A könnycsatorna-elzáródás tünetei
- Az egyik vagy mindkét szem váladékozása, könnyezése.
- Kipirosodott szembőr.
- Arcon csorgó könny.
Speciális masszázs
Szerencsére az esetek nagy részében spontán is megszűnhet ez a jelenség az arckoponya fejlődésével, illetve sikerrel bevethető egy masszírozási technika, az úgynevezett könnycsatorna-masszázs, melynek segítségével 6 hónapos korra 95% eséllyel elkerülhetővé válik a műtétes, műszeres beavatkozás. Ha a szükséges vizsgálatok után szabad kezet kapunk erre, érdemes gyakorolnunk, megtanulnunk! A Semmelweis Egyetem erről szóló oktatóvideójában lépésről lépésre elsajátítható a módszer.
A technika a babák számára fájdalommentes, ellenben hatékonyan segít a könnycsatornák nyílásában.
Ha váladék is megjelenne a szemecskéknél, töröljük le felforralt és lehűtött vízbe mártott gézlappal. Kamillateát inkább ne alkalmazzunk, az antibiotikumos szemcsepp felírása pedig szigorúan orvosi kompetencia! Az esetek nagy részében nincs szükség gyógyszer használatára.
Műszeres megoldás
Ha mégsem jár sikerrel az otthon végzett technika, műszeres beavatkozás hozhat megoldást. Ebben az esetben szondás könnycsatorna-megnyitást végeznek, melyre 12 hónapos kor után már csak altatásban kerülhet sor. Utána a könnycsatorna nyitva marad, már nem zárul vissza.
Ha 10-11 hónapos korig nincs változás, általában már akkor is elvégzik a beavatkozást (korábban nem, mert még megtörténhet a spontán megnyílás). Ennek során nincs szükség altatásra, érzéstelenítő szemcsepp használata után egy nagyon vékony szondával megnyitják a könnycsatornát, kis folyadékot is „fecskendezve” a könnyjáratba. A teljes beavatkozás fájdalommentes, bár furcsa, kellemetlen lehet. Mindössze pár perc alatt, ambulánsan végzik el, és utána máris újra a szülőhöz bújhat a baba, ölelő megnyugvást találva nála.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.