A gyerekeim nagyon kicsik, hármuk közül még a legnagyobb is csak 7 éves. Ma még úgy hiszik, a gyerekkorom csodásan telt, és hogy a szüleim, az ő nagyszüleik gondoskodtak rólam és vigyáztak rám. De ez nem így volt.
Szerző: Kalivoda Tímea gasztroblogger, Fittpiac
Az unokák úgy gondolhatják, a nagyszüleik szerető, gondoskodó, mindig igazságos és engedékeny felnőttek, cinkosok, akik szülőként is ilyen nagyszerűek lehettek. Szeretetteljes képet alkotnak róluk. Még erősebb lehet ez az idealizált kép, ha a gyerekek nem ismerhették a nagyszüleiket, akik már elhunytak, így velük kapcsolatban csakis a fantáziájukra hagyatkozhatnak. Az én gyerekeim is így vannak ezzel.
Ha más a képzelet és más a valóság
A gyerekek nagyon ügyesen töltik ki a hiányzó emlékeket általuk kitalált történetekkel, így teszik kerek egésszé azt, ami egyébként nem lenne az. Az én fiaim is gyakran kreálnak sztorikat arról, hogy milyen lehetett életében Mama és Papa, hogy milyen meséket meséltek nekem, miket játszottak velem, milyen élményeket szereztünk közösen.
Nehéz érzésekkel hallgatom ezeket a képzelet alkotta, szép történeteket a gyerekkoromról, és sokat gondolkodom azon, mikor jön el az ideje annak, hogy felfedjem az igazságot. A gyerekkorom ugyanis ezekkel a kreált történetekkel ellentétben nem volt gyalog galopp, a szüleim magukról sem tudtak gondoskodni, nemhogy rólam.
A könyvespolcom helyettem is mesél
Gyerekként sokakhoz hasonlóan én is szerettem naplót írni, de másoktól eltérő módon: a lapjait nem emlékekkel töltöttem meg, hanem a normális családról alkotott álomképeimet körmöltem bele. Leírtam, milyen életünk lenne, ha a szüleim szabadulni tudnának az alkohol rabságából, és ha kicsit is odafigyelnének rám, biztonságos otthont és nyugodt környezetet teremtve nekem. Rengeteget tudtam írni erről. Elképzeltem, milyen lenne, ha szeretnék és megértenék egymást, ha mi valóban családként funkcionálnánk.
A gyerekeim most hasonló meséket találnak ki a szüleimről és a gyerekkori énemről, mint amilyenekről én álmodoztam és írtam a naplómban egykor. A valóságban az érzelmi biztonság gyerekkoromban megtapasztalt hiánya, a szülői figyelem és megértés nélkülözése, az alkoholista szüleim reménytelensége és a nélkülözés mély nyomokat hagyott bennem. Rettentő nehéz lesz ezt egyszer a gyerekeimmel is megosztanom.
Túlnyomórészt pszichológiai témájú könyvektől roskadoznak a polcaim, ezekből próbálom megtanulni, hogyan becsüljem önmagamat, és hogyan legyek jó szülő, aki a saját gyerekkori sebeit nem adja tovább. Egyszer viszont meg kell majd magyaráznom a fiaimnak, hogy miért ilyeneket olvasok regények helyett. Abban pedig biztos vagyok, hogy hazudni nem fogok. Az összetartó, érzelmileg érett családért Van egy beszédes borítóval ellátott könyvem, ami a parentifikációról szól, és arról, hogy az érzelmileg éretlen szülők hogyan okoznak olyan mély sebeket a gyerekeiknek, amelyek felnőttkorig is kihatnak.
A napokban ezt kiszúrta a 7 éves kisfiam, és meglepődve kérdezte, miről szól a könyv. Akkor ébredtem rá, hogy hamarosan meg kell osztanom a gyerekeimmel, miért van szükségem ilyen olvasmányokra, és ezáltal le kell rántanom a leplet az álmaikban élő nagyszüleikről, az én érzelmileg éretlen szüleimről is. El kell majd mondanom nekik, hogy egészen másféle családba születtem, mint ők.
Fontos, hogy a gyerekeink tudják: mi akkor is igyekszünk biztonságot és érzelmi támogatást nyújtani nekik, ha ehhez a saját gyerekkorunkból nem tudunk táplálkozni, és ezért dolgozunk önmagunkon, könyvek vagy akár terápia segítségével is.
Bár óriási felelősség meghozni azt a döntést, hogy beavatjuk őket családunk titkaiba, és alaposan meg kell fontolni, meddig menjünk el, mit meséljünk el nekik, az őszinteség az az alap, amelyre egy egészen más, összetartó és érzelmileg érett családot felépíthetünk.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.