Proktológust végbéltáji panaszokkal szoktunk felkeresni. Ám jó lenne, ha ezt minél hamarabb tennénk – derül ki az orvos szakértőnkkel, dr. Bánfalvi Péter proktológussal folytatott beszélgetésből.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Milyen esetekben segíthet a proktológus egy babát tervező nőnek?
Két jellemző esetben fordulnak hozzánk a nők. Az egyik, ha valamilyen félelem vagy probléma kapcsolódik nálunk a végbél területéhez, például egy korábbi szülés okozta sérülés miatt. A másik gyakori eset, ha végbélpanasz alakul ki: nehéz székeléshez köthető vérzés, fájdalom, esetleg duzzanat. Legtöbbször jogosak az aggodalmak, hiszen a várandósság során a panaszok fokozódhatnak.
Érdemes-e már a családtervezés időszakában gondolnunk erre?
Igen!
A legjobb már a tervezés időszakában szakorvoshoz fordulni, hiszen babát várva aggályos lehet például a gyógyszeres kezelés.
Milyen tanácsa van még a babát tervező nőknek?
Ha bármilyen végbél környéki probléma adódott egy korábbi várandósság vagy szülés során.
A várandósság során milyen esetekben érdemes szakorvosi ellátást igénybe venni?
Amennyiben fájdalom, vérzés, duzzanat, székrekedés jelentkezik, mindenképp fontos proktológusi szakvizsgálatra menni.
Melyek a babát várók jellegzetes panaszai?
Előfordul, hogy a terhesség jó időszak, akkor is, ha voltak korábban tünetek. Ám jellemzően inkább felerősödnek a problémák: székelési nehézség, végbéltáji duzzanat, fájdalom, vérzés alakulhat ki.
A várandósság során gyakori probléma a székrekedés. Törvényszerű ez? Mi okozza?
Legjobb már a várandósság előtt helyretenni az életmódból fakadó tényezőket, hiszen minden hatás összeadódik, ha tehát folyadékfogyasztással, mozgással, rostbevitellel, megfelelő székelési szokásokkal teszünk a nehéz széklet ellen, akkor a fent említett dolgok hozzáadódásával sem feltétlenül kell székrekedéstől tartanunk.
Mi történik szülés után, ha valakinek aranyere van?
Láttam már csodákat! Például, hogy a szülést követő fél év alatt eltűnt az aranyérbetegség. De mindenekelőtt azt hangsúlyoznám, hogy ilyenkor is fontos a szakértői vizsgálat. Ha pedig beavatkozásra van szükség és műtétre kerül sor, akkor a legtöbbször érdemes megvárni a baba 6 hónapos korát. Sürgős esetben persze más a helyzet. Előfordul, hogy azzal szembesülünk: nem jött helyre minden a gyermekágy időszakában, vagy akár hónapok, évek múltán sem. A szülés során szerzett sérülés nem ritka, de az is előfordul, hogy csak hónapokkal vagy akár évtizedekkel később alakul ki panasz egy szülési trauma következtében. Komolyabb tünetek is jelentkezhetnek ilyenkor. Kismedencei sérülések hatására például végbélfájdalom jelentkezhet, melyet végbélrepedés is okozhat.
A probléma feltárásához, kezeléséhez fontos szakorvoshoz fordulni.
Tartunk-e még attól, hogy proktológushoz forduljunk?
Nincs még kellően jelen a köztudatban ez a szakterület. Aki pedig hallott róla, annál gyakran mendemondák nehezítik az első lépést, az például, hogy a proktológusok „úgyis csak műteni akarnak”. Pedig, azokban az esetekben, amelyeknél korábban műtétre volt szükség, ma már nagyrészt gyógyszerrel és különböző rehabilitációs módszerek segítségével is orvosolható a probléma. Tőlünk nyugatra, északnyugatra jóval inkább elterjedtek a kismedencei rehabilitációs lehetőségek.
Többször szült nők gondolhatják azt, hogy a vizeletvisszatartási nehézség is természetes dolog…
Nem, nem az! Sem fiatalon, a szülést követően, sem később nem szabad „megbarátkozni” az inkontinenciával! A kismedencei problémák akár évtizedekkel a szülés után is előjöhetnek, hiszen sokáig kompenzál a szervezet, alkalmazkodnak a szervek a kialakult helyzethez, de egy idő után „elfáradnak”.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról
;