Az orrdugulás igen gyakori tünet, amely leginkább a náthás vagy az allergiás időszakban fordul elő, de a náthán, az allergián kívül más oka is lehet. Alapvető hátránya, hogy kialakulása után sokszor csak nyitott szájjal lehet levegőt venni, de más problémát is okozhat, különösen a kicsi gyermekeknél.
Szerző: HelloBaby magazin
Az orrdugulás a babáknál megnehezíti a táplálkozást, zavarja a nyugodt éjszakai pihenést, ami nyűgösséghez, ingerlékenységhez, rossz közérzethez vezet. Az orrlégzés akadályozottsága rövid távon is nagyon kellemetlen lehet, és tudnunk kell, hogy ha hosszabb ideig áll fenn, annak további negatív következményei lehetnek.
Ezt jobb elkerülni!
Könnyen kialakulhat miatta horkolás, alvási apnoé, tartós alvászavar. Súlyosabb esetben orrmelléküreg-gyulladást válthat ki, de orrpolip keletkezéséhez is vezethet. Ez egyfajta nyálkahártya-kinövés, amely ismét csak gátolja a levegő szabad áramlását az orrüregben, emellett szaglásromlást és további légúti tüneteket generálhat.
A krónikusan gyulladt orrnyálkahártya, a váladékpangás kedvező közeget teremthet különböző kórokozók számára, így a gyulladás akár a környező területekre is kiterjedhet.
Az akadálymentes légzésért
Elsődlegesen tanácsos az orrdugulást előidéző probléma mielőbbi kezelése – nátha esetén például bő folyadékfogyasztás, párásítás ajánlott, több pihenés javasolt, allergia esetén lehetőség szerint kerülendő az allergénekkel való találkozás, és szükség szerint orvosi terápiát is igénybe kell venni.
Ez a pangás és a továbbfertőzés megakadályozása érdekében is fontos. Az orrdugulás megszüntetése babáknál és kisgyermekeknél a leghatékonyabban orrporszívó alkalmazásával történhet, a beszáradt váladék előzetes lazításával, feloldásával – melyhez jó eszköz lehet egy természetes összetevőket tartalmazó, akár már a legkisebbeknél is nyugodtan alkalmazható, számukra kifejlesztett tengeri vizes orrspray.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára