A hideg idő beköszöntével a gyermekorvosi rendelőkben megfordulók/betelefonálók több mint a fele panaszkodik köhögésre. Ez a sokszor egyszerű tünet nagyon megnehezíti mind a gyermekek, mind a szüleik nappalait, éjszakáit.
Fontos, hogy utánajárjunk, mi okozza a köhögést, hiszen több betegség tünete lehet, illetve környezeti hatás is kiválthatja.
A köhögés első sorban megfázások kapcsán jelentkezik, de jó pár betegség tünete is lehet, emellett létezik pszichés eredetű köhögés is.
A gyerekek a felnőtteknél gyakrabban érintik meg az arcukat, veszik a szájukba kezüket, így a fertőzéseket is könnyebben elkaphatják. A déli alvásidőben a kicsik egy magasságban, szinte egymás mellett fekszenek, így egy-két köhögés és tüsszentés is mindenkihez könnyebben eljut.
- Ugató köhögés
Legtöbbször éjszaka jelentkezik, váratlanul. A gyermek rekedt hangon, kutyaugatásra hasonlóan köhög, a belégzés nehezített. Leggyakrabban vírus fertőzés okozza, a gége, vagy gége alatti terület gyulladása van a hattérben.
Mit tegyünk otthon?
Nyissunk ablakot, takargassuk be jól a kisgyermeket, és engedjük a kinti hideg, párás levegőt belélegezni. Segít a párásítás, gyakori szellőztetés, napi többszöri inhalálás. Itassunk minél több folyadékot a kicsivel!
- Száraz köhögés
Vírusfertőzés kapcsán jelentkezik legtöbbször. Okozhatja hörghurut, légcsőhurut, mellhártya-, vagy akár tüdőgyulladás is. A köhögés a légutak megtisztítását szolgálja.
Mit tegyünk?
Váladékoldókkal lehet segíteni, míg a köhögés hurutossá válik. Pl: lándzsásútifű-, orvosi zilíz-, izlandi moha kivonatot tartalmazó szerek.
- Váladékos köhögés
Jelezhet arcüreg gyulladást, hörghurutot, tüdőgyulladást.
Mit tegyünk?
Nappalra érdemes váladékoldóval segíteni a folyamatot, éjszakára viszont köhögés csillapítót adhatunk, hogy tudjon a gyermekünk pihenni. Ezeket persze gyermekorvosunkkal megbeszélve!
Ha a váladékos köhögés mögött arcüreg gyulladás áll, segítségünkre lehet az infralámpa használata.
Ebben az esetben is fontos a sok ivás!
Forrás: webbeteg
Ajánljuk még a témában: