A hipoton baba/gyermek izomzata puha és erőtlen, ami csak minimálisan vesz részt a mozgásában, ezáltal lassítja a mozgásfejlődést és kóros mozgásmintákhoz vezethet, amely később különböző területeken problémát generálhat. Minden puha, lusta, gyenge, lassú, kényelmes, flopy babának…
Szakértő: Kovács Andrea A Mackórendelő vezető gyógytornásza, www.mackorendelo.hu
A Hipoton Mackógyógytornával valósul meg, az alapozás, leépítés és a harmonizálás, ami elengedhetetlen egy hipoton baba kezelésénél.
Sokszor egy hason feszítős babára és azt állapítjuk meg a gyógytorna vizsgálaton, hogy hipoton és nem azt hogy feszes, ez azért van, mert az elsődleges ok a hipotonság/gyengeség ezért kompenzál, feszíti magát.
Nagyon fontosnak tartjuk a korai baba gyógytornát (az alapok miatt) és időnként nagyobb növekedésnél ajánlott óvodás, kiskamaszkorban is, ami segíthet a normalizálás érdekében.
A Hipoton Mackógyógytorna fő célja:
- nagyon fokozatosan „ munkába fogni” a gyenge, puha izmokat és általunk a nagymozgások helyes kivitelezésének az alapozása
- a kóros testtartás és aktivitás leépítése, ami egy – egy hipoton testtájékon kialakulhat (kompenzálások és a megszokások)
- a mozgás harmonizálása (ami az ízületi szögek, erőkifejtés, koordináció, aszimmetria, életkori sajátosságokat veszi figyelembe)
Hipotónia
Hipotonnak nevezzük azt az izmot, ha túl alacsony az izomtónusa, petyhüdt, puha tészta tapintású. A baba passzív ízületi mozgatáskor nem, vagy csak alig észlelhető ellenállás. A hypotónia legtöbb esetben nem betegség, hanem valaminek a tünete, és nagyon sokféle fokozata létezik: a legenyhébb csak kevés gondot okoz, a legsúlyosabb változat (ami már betegség) sajnos mozgásképtelenséget, légzési nehézséget vagy szívproblémát is okozhat.
A hipotonság jelentkezhet,
- különböző területen (test szerte, vagy csak a test egyes régióin , általában vállövben, vagy törzsben szokott megnyilvánulni legtöbször)
- különböző súlyossággal (ennek megállapítási kompetenciája gyermek neurológus)
- különböző okokból eredően (ezt enyhe esetekben nem lehet tudni)
Mely területek kerülnek veszélybe egy hipotonság meglétekor?
A Hipotonság/ puhaság attól függőn hogy hol és milyen mértékben van jelen megjelenhet a fejtartástól – a járásig, a táplálkozástól – a beszédig vagy akár a helyes nyeléstől – a fogak állásáig, a tanulástól – a csípő problémáig, a terhelhetőségtől- a probléma feldolgozásig…. bármelyik területen.
Milyen mozgások nehezek egy hipoton babának?
A hipoton baba attól függ melyik területen, milyen súlyossággal érintett, a mozgásfejlődés során küzdhet:
- szopizással, túl lassú túl hosszú ideig tart
- a fej megtartással, fekvő helyzetből felhúzzuk a karjuknál fogva, a fejüket nehezen/helytelenül tudják megtartani, hátrafelé lóg
- hasalással, nem képes magát vállain megtartani ezért lefekszik/repül/sír
- kúszással és mászással ahol szintén a felső végtagok és a törzsizom munkája fontos
- a járással, ahol a medence helyzete és törzs izmai hátráltathatják
Hogyan vegye észre egy szülő hogy a gyereke hipoton?
- ízületek lazasága (pl. óriási csípőterpesz)
- rövid nyak, szinte nincs is
- a baba olyan vattás puha tapintású
- a fej elbillen előre vagy hátra
- ölbe vevéskor a vállöve szinte felcsúszik
- táplálkozási nehézség (lassú szopás)
- aluszékonyabbak
- kiegyensúlyozottabbak (jól elvannak)
- elmaradnak vagy késnek a nagymozgásai 2 hónapot is az átlagtól
- a mozgásra kevésbé motiváltak
A Mackórendelőben a hipoton babák gyógytorna edzéstervét főleg a Hipoton Mackógyógytorna elemeire építjük de ha szükséges akkor más területtel is kiegészítjük.