A felnőttek gyakran gondolják: „úgysem érti” a baba, bármit mondhatnak előtte. Gügyögnek, pöszéznek neki, aki bár még felelni nem tud, mégis észleli, ami körülötte zajlik, és ekkor alapozódik meg beszédfejlődése, tanulási készségei, a majdani olvasás elsajátításának képessége.
Szerző: Zimmerer Anita gyógypedagógus, Meixner- diszlexia prevenciós terapeuta írása
Az anyanyelvi fejlettség szintje, a kifejező készség, a szegényes szókincs, a megkésett beszédindulás később mind okai lehetnek akár az olvasási nehézségnek. Gyógypedagógusként fontosnak tartom, hogy a kisbaba csak szép beszédmintát kapjon.
Az első hónapok
A csecsemő számára biztonságot ad a szülők hangja, hiszen már ismeri méhen belüli életéből. Ezzel kapcsolódik a külvilághoz. A többi hang új élményt ad számára.
Az első pillanattól kezdve beszéljünk hozzá! Meséljük el, hogy mit csinálunk, mondjuk el, mi következik. Törölközésnél például mindig nevezzük meg a testrészeket.
Mérföldkő: Egy átlagos kisbaba hat-nyolc hetesen kezd gőgicsélni.
Aggasztó, ha az első hetekben a kisbaba nem reagál az emberi beszédre. Fontos jel, hogy három hónapos korhoz közeledve fordítja-e a fejét egy hang irányába, legyen az anya hangja vagy egy csörgő. Amikor észlel a baba, az emberi beszédet különíti el a környezet más hangjaitól. Ez a képessége segíti majd abban, hogy a gagyogás hangjai közül kiválassza, begyakorolja azokat, melyekre anyanyelvében szüksége lesz.
Így fejleszthető: Az anyák szerepe nagyon fontos a kezdeti időszakban, és előny, ha jó beszédkészséggel rendelkeznek. Nincs más dolguk, mint folyamatosan mondani mindent, amit éppen csinálnak: „megetetlek, biztosan éhes vagy, tisztába teszlek, felvesszük a zoknit, indulunk sétálni, fürdeni fogunk, a jobb lábacskádat törölöm, ez a kezecskéd”.
Nem kell artikulálatlanul, hangosan, grimaszolva gügyögni. Csak értelmes beszédre van szüksége a picinek.
Féléves korban
A hat hónapos baba szótagok és hangsúlyos hangok sokaságával kezd reagálni a beszédünkre. Már kommunikál, amikor gagyog. Szótagokat fűz egymás után: ma-ma, pa-pa. Még nem tudatos szavak ezek, csak a nyelvünkben előforduló, könnyen kiejthető hangsorok. Amelyekre nem reagál lelkesen a család, azok elkopnak, amelyekre igen, azok különös jelentőséget nyernek. A ma-ma, pa-pa szótagokra nyilván erőteljesebb az örömünk. Ezért legközelebb is azon lesz a baba, hogy ezt a kedves hangsort produkálja. Így születnek az első, már értelmet, jelentés hordozó szavak. A beszédértés is látványos fejlődésnek indul. Az elsők a tiltások és a saját név.
Mérföldkő: Ha a féléves kor elmúltával nem ismétel szótagsorokat, és egyáltalán nem tapasztaljuk, hogy egyszerű felszólításokra reagálna, forduljunk gyerekorvoshoz
Így fejleszthető: Törekedjünk a pozitív kommunikációra, például, amikor apa hazaér, meséljük el, mivel telt a nap, mit csinált aznap a baba ügyesen, mi tetszett neki, minek örült, mi ízlett.
Az első születésnap körül
Egy évesen a baba már képes a testrészek megmutatására, és sokan akár a könyvek lapjairól is azonosítják a dolgokat. Ne hagyjuk abba a mondókázást, éneklést – különösen kedveltek és hasznosak azok, amelyeket mozgás is kísér – hiszen amellett, hogy a beszéd észlelése is fejlődik, a nagymozgások is hihetetlen fejlődésen mennek keresztül ezekben a hónapokban. Nemsokára megjelennek az „anya, apa”- körön kívüli első szavak is. Ügyesednek a szájmozgások, gyönyörűen tudnak berregni. Ha minden rendben van, egyéves korban rengeteg dolog történik a beszéd területén. A beszédértés napról- napra fejlődik, egyre több dolgot tudunk megbeszélni gyermekünkkel. Ő is igyekszik kifejezni, amit szeretne. Erőteljes a száj körüli izmok fejlődése, ami tulajdonképpen már a szoptatás során kezdetét vette. A fejlődés jelei főleg az étkezések alkalmával jelentkeznek.
Mérföldkő: Ha egyéves koráig semmilyen szótagsort nem használ a gyermek, ha úgy tűnik, nem érti a kérdéseinket, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez. Legjobb, ha a korai fejlesztőt keressük ezzel a problémával.
Így fejleszthető: Engedjük, sőt kezdeményezzük az önálló étkezést! Kísérletezhetünk szívószál használatával, és kiskanállal önállóan is képesek már enni.
Ajánljuk könyvünket, mely a gyermeki fejlődés minden aspektusát bemutatja:
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig