Vajon mennyire jellemző rád a címben idézett mondat? Naponta elrebeged magadnak és családtagjaidnak? Jellemző rád valamiféle mély, belülről jövő boldogság, elégedettség, mert az a típus vagy, aki, bármi történjék is, látja benne a pozitívumokat, ezért elapadhatatlannak tűnik az életenergiája? Vagy mondod ugyan, de épp az ellenkezőjét fejezed ki annak, amit legbelül érzel?
Szerző: W. Ungváry Renáta
Félig üres? Félig teli?
Esetleg eszedben sincs ilyeneket mondani, mert inkább panaszkodni volna kedved: fárasztó a gyerekkel, mert éjjel többször is felébred, sosincs elég pénz, ma is ködös reggelre ébredtél, mindenki utálatos, és csak a maga érdekét nézi, veled senki sem törődik, már megint dugóban kell csücsülnöd, mert ismét feltúrták az utat ugyanott, ahol pár héttel ezelőtt, és így tovább, biztosan fel tudnád sorolni, mi piszkálja a csőrödet éppen itt és éppen most.
A számvetés apropóját egy roppant tanulságos statisztika adja, melyben Magyarország, a magyar emberek ismét az élbolyba verekedték magukat, ám sajnos a skála boldogtalanabbik végén. A Better Life index az OECD országok különféle adatait hasonlítja össze látványos, könnyen követhető ábrák segítségével. Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) párizsi székhelyű, nemzetközi gazdasági szervezet, amelynek Magyarország 1996 óta tagja. Bár főként európai országok alkotják, a tengerentúlról és Ázsiából is csatlakoznak hozzá országok, így a honlapján található statisztikák egyre érdekesebb összehasonlításokra adnak lehetőséget, immár 34, főként fejlett ország viszonylatában.
Tizenegy tényező mentén közölnek olyan statisztikákat, amelyek a jobb élet fogalomkörével hozhatók összefüggésbe, többek között az élettel való elégedettség terén. A “Life satisfation” statisztika a hozzá fűzött magyarázat szerint olyan tényezőket értékel a vizsgálat során, amelyek a “mennyire érzed magad boldognak?” kérdésre adnak választ. Ha tudsz angolul, Te magad is kitöltheted a magad elégedettségi indexét, és összehasonlíthatod a magyar átlaggal és más OECD országok átlagával.
Személyes boldogságunk
Szóval, Magyarország boldogságindex tekintetében 34 ország közül az utolsó előtti helyet szerezte meg magának. Csak Görögországban nagyobb az emberek elégedetlensége, mint itt mifelénk.
A Te személyes boldogságodat mennyire befolyásolják a gyerekeid, a családod élete, életminősége?
A tízes értékelő skála egyik végpontja a “Ha nálam is boldogtalanabb lennél, meghalnál.”, a másik pedig a “Nincs nálam boldogabb ember a földön!”. Érdekes kérdés, hogy amikor a saját boldogságunk fokát próbáljuk értékelni, mondjuk az elmúlt egy hónapra visszamenőleg, vajon miből építkezünk? Pillanatnyi hangulatunk alapján válaszolunk, vagy agyunk gyorsan végigfuttatja a az elmúlt harminc nap összes számottevő, ébren töltött pillanatának értékelését, és ennek alapján válaszol, mintegy átlagolva a pillanatok boldogságmutatóit? Ahogy a kutatások bizonyítják, az agyunk, legalábbis ezen a téren, egyáltalán nem úgy működik, ahogy azt egy precíz számítógéptől elvárnánk, ugyanis nem átlagolunk! Éppen ellenkezőleg, amikor visszagondolunk az elmúlt hónapra, néhány kiemelkedő esemény alapján ítéljük meg, mennyire vagyunk boldogok vagy épp boldogtalanok.
Tegyünk a boldogságérzetért!
A pozitív pszichológia képviselői például a következő remek módszert ajánlják a szubjektív boldogságérzet fokozására: gondold végig minden este, milyen napod volt, és emelj ki három olyan dolgot, ami boldogsággal töltött el. Ezzel a módszerrel, ha hosszú távon és kitartóan alkalmazod, elérheted, hogy sokkal fogékonyabbá válj a boldogság apróbb összetevőire is. Vagyis, itt a nagy esély, hogy Magyarország előbbre kerüljön boldogság tekintetében!