Ha arra gondolsz, mekkora helyet foglalt el a baba a hasadban, akkor biztosan el tudod képzelni, mennyire időigényes a visszarendeződés. Ez nem megy egy csapásra. Különösen a has és a gáttájék izomzatának van szüksége kíméletes, fokozatos terhelésre ahhoz, hogy alkalmazkodhasson feladatához.
Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó írása
Folytatás…
Amikor minden jól megy
Tervezd meg előre az alábbi dolgokat! – jól fog jönni!
Lássuk, mi kell ahhoz, hogy a lehető legjobban alakuljanak az első hetek a babáddal otthon! Készülj fel tudatosan arra, hogy kitől és miben fogsz segítséget kérni az első hetekben! Fontos beszélni arról már jóval a szülés előtt, hogy melyik családtag pontosan mikor és mennyi időt és energiát fog tudni nektek szentelni. Például az apának mennyi szabadsága van, mennyit tud otthon tölteni?
A nagymamák gyakran szintén dolgoznak még, így velük is jó megbeszélni a lehetőségeket és pontos beosztást készíteni.
Arra is érdemes gondolnod, hogy kitől, milyen segítséget fogadsz el szívesen, ki az, aki jól esik, ha napi több órát mellettetek van, vagy ki az, akitől elegendő segítség, ha hoz egy tál meleg ételt néha.
Készüljetek fel rá, hogy hogyan alakul majd a háztartási teendők ellátása!
Tud-e főzni nektek valaki, vagy neked kell gondoskodnod előre nagyobb készletről, amiből majd főzni tudsz? Fontold meg az ételrendelést is!
Gondolj a hivatalos ügyintézésekre is!
Meg lehet-e valakit megkérni a kisebb, gyors vásárlásokra, postára, gyógyszertárba elugrásra?
Állítsd össze előre a kisebb-nagyobb bevásárlások listáját! Ez legyen részletes, hiszen most nem magadnak írod össze, szerepeljen rajta a darabszám, a márka, vagy ami megkülönbözteti a többi terméktől. (pl. tej esetében a zsírtartalom)
Tegyetek meg mindent annak érdekében, hogy te lehetőleg csak a babával és magaddal törődj! Ha van nagyobb testvérke, akkor még vele is! De ne takaríts, ne szorgoskodj a lakásban, ha nem muszáj!
Ami a legtöbb édesanyát kiborítja a gyermekágy idején
1. Vajon eleget szopott, eleget aludt, eleget ürített-e a kisbabád?
Normális úgy minden, ahogy van? Első babánál nem könnyű eldönteni, hogy a sok sírás, a kevés alvás, vagy a folyton szopizás jó-e úgy, ahogy van? Legyen kéznél szoptatási tanácsadó telefonszáma, vagy a La Leche Liga elérhető tanácsadóinak listája! Ha még szülés előtt állsz, felkészülhetsz speciálisan a szoptatásra is, meglátod, nagy hasznát veszed majd az információknak és kevésbé akadsz fenn egy-egy helyzeten.
2. Még a zuhanyozásig sem jutottál el, nemhogy a felöltözésig. Mikor fogsz tudni végre elmosogatni?
Fogadd el, hogy az első hetekben éppen elég nagy feladat a kicsi testközelben gondozása, szoptatása! Ezzel ugyan eleinte el is megy az egész nap, de nem lesz így örökké. Kérj segítséget a kisebb-nagyobb házimunkákhoz, bevásárláshoz! Légy türelemmel: az első hetek hamar elrepülnek és hamarosan újra kezedbe veheted azokat a szálakat, amelyek fontosak számodra. De azért jobb, ha valamelyest engedsz a saját magaddal szemben támasztott elvárásokból.
3. A tested egyáltalán nem úgy néz ki, mint a fitt és csinos sztároké szülés után másnap.
Nem, a szülés utáni hetekben tényleg nem lesz manöken alkatod. A hasadból megszületett a baba, az izmoknak pedig még hónapokra lesz szükségük ahhoz, hogy visszaerősödjenek. A hosszanti hasizmok rendszerint alaposan megnyúlnak, s emiatt jó ideig úgy nézhet ki a hasad, mintha még babát várnál. Ez akár független is lehet attól, maradtak-e rajtad plusz kilók. Fontos, hogy szoptatás mellett is egészséges, sokoldalú táplálkozásra kell törekedned. A szoptatás miatt semmilyen ételcsoportról sem kell lemondanod, a K-betűsökről sem. Inkább segítsd elő, hogy kiürült raktáraid természetes forrásokból töltődhessenek fel! Inkább a hizlaló, cukrot és fehér lisztet tartalmazó ételeket kerüld, azoknak nem sok hasznát veszi a szervezeted.
4. A babagondozásról-gyereknevelésről mindenkinek van véleménye, jó tanácsa. Ráadásul biztosan egymásnak ellentmondó.
Igen, ez így van. Jó, ha hozzászoksz, hogy meg kell védened a határaidat. A te gyereked a te felelősséged! Jó, ha kiválasztod azokat a szakembereket, akiket hitelesnek tartasz és adsz a véleményükre. A többieknek pedig finoman, de határozottan jelezd: ez a te döntésed, elfogadod, hogy ő mást gondol valamiről, de cserébe tartsa tiszteletben a tiédet is. Hasznos lehet az édesapára bízni a kényes helyzeteket.
Az első hat hét szóljon csak a babáról és Rólad, no meg a pihenésről!
Írásunk megjelent a HelloBaby! magazinban.