A barátságos név egy kiütésekkel járó vírusos fertőző betegséget takar. Vérre menő vitákat folytatnak a szülők arról, hogy ez csak egy egyszerű gyermekbetegség, mindenkinek át kell esnie rajta, szemben az “előzzük meg a betegséget védőoltással” csoport szószólóival.
Petrik Zita védőnő írása
Igazságot nem kívánunk tenni az egymással szemben álló vélemények között, de információt szeretnénk nyújtani magáról a betegség terjedéséről, tüneteiről, esetleges szövődményeiről és a megelőzést szolgáló védőoltásokról is.
Mit érdemes tudni róla?
A bárányhimlőt, vagy más néven varicellát, egy varicella-zoster nevű vírus okozza, mely cseppfertőzéssel terjed. Jellemzően az őszi-téli hónapok betegsége, amely, ha egy-egy gyermekközösségben felüti a fejét, hetekig okozhat újabb és újabb megbetegedéseket. Ennek oka, hogy akkor, amikor már tünetet okoz, azaz megjelennek a bárányhimlős „pöttyök”, egy-két napja már fertőz az érintett személy. Akik ebben az időszakban, vagy a kiütéseket követő pörkök leszáradásáig találkoznak a fertőzés elszenvedőjével vagy használati tárgyaival, és még nem voltak bárányhimlősek, elkaphatják a betegséget. Ezek után, mivel a lappangási idő 14-21 nap, ennyi időt kell várni, hogy kiderüljön, vajon továbbadódott-e a fertőzés?
Bárányhimlőparti
Talán ennek kapcsán érdemes beszélnünk a szülők által szervezett bárányhimlő-partyk divatjáról. Céljuk, hogy időzíteni lehessen a betegséget, és a testvérek például egy füst alatt essenek át rajta, ráadásul ne a nyaralás kellős közepén törjön ki rajtuk, hanem egy kedvezőnek gondolt időszakban. Azt gondolom azonban, hogy bármennyire is logikusnak, praktikusnak tűnő megoldás ez, több bizonytalanságot hozhat, mint amennyi haszonnal kecsegtet. Sok gyerek ugyanis szoros kontaktusban a fertőzöttel sem kapja el a betegséget, viszont a partyn való részvételnek köszönhetően következik két-három hét tökéletes bizonytalanság, hogy vajon lesznek-e pöttyök? Mivel csak a pöttyök megjelenése hoz bizonyosságot a bizonytalanságban, addig nem célszerű bárányhimlőt elkapni nem akaró emberek közé menni.
Szinte észrevétlenül kezdődik
A fertőzött embernek a lappangási időben általában semmilyen tünete sincs Az első igazán érzékelhető jel a jellegzetes bárányhimlős kiütések megjelenése. Először színes gombostűfejnyi foltok, ezután göbcsék jelentkeznek, ezeken általában egy napon belül megjelennek a harmatcseppre emlékeztető hólyagok. A hólyagok minden elképzelhető és elképzelhetetlen helyen kialakulhatnak tetőtől talpig, azaz akár a hajas fejbőrtől a talpakig. De nem ritka, hogy a nyálkahártyákon is kiütések keletkeznek. Így előfordulhat, hogy a szájban, fülben, a nemi szerveken és még ennél is elképzelhetetlenebb helyeken ott virítanak a hólyagok. Néhány tucattól akár négy-ötszáz darab kiütésig terjedhet a számuk. Két-három nap után a hólyagocskák belsejében lévő folyadék zavarossá, majd gennyessé válik, végül a közepe behúzódik és pörkké szárad. Ezek a pörkö élő kórokozót már nem tartalmaznak, de gyógyultnak csak az a beteg mondható, akiről már a pörkök is leváltak.
A bárányhimlő szövődményeiről
A gyermekkori bárányhimlő többnyire enyhe lefolyású betegség. A komplikációk ritkák, de sajnos nem tudhatjuk, hogy kik lesznek azok, akik szövődménnyel esnek át a fertőzésen. A kiütések felülfertőződhetnek gennykeltő baktériumokkal. Ezen kívül, ritkán ugyan, de idegrendszeri komplikációkat is okozhat ez a vírus.
Kezelés
Vírus ellenes gyógyszert rendszerint csak nagyon speciális helyzetben ad az orvos, például akkor, ha legyengült, sérült immunrendszerű betegről van szó. Az esetek nagy részében semmilyen gyógyszerre, legfeljebb lázcsillapítóra szokott szükség lenni. A gyermek körmét célszerű rövidre vágni, és megakadályozni, hogy szétvakarja a viszkető hólyagokat, mert ezzel még inkább kaput nyitna a bőrfertőzéseknek. Tévhit, hogy a gyermeket nem érheti víz ilyenkor. Igenis szüksége van a mindennapos tisztálkodásra, ami inkább gyors zuhanyzást jelent, mint fürdést. Vigyázzunk arra, hogy a bőr ilyenkor érzékeny, ne töröljük, hanem inkább óvatosan itassuk szárazra. A patikákban kapható olyan készítmény, mely a viszketést csökkenti hűsítő hatásával és mindemellett olyan anyagokat is tartalmaz, melyek a bőrfertőzéseket hivatottak megelőzni. Számos orvos azonban ellenzi használatát, mert a tapasztalatok szerint a hólyagok bármiféle “lezárása”, bekenése növelheti a felülfertőződés kockázatát.
Megelőzés
Jelenleg két oltóanyag van forgalomban a bárányhimlő megelőzésére. Egyéves kor alatt nem adhatóak, és mindkettőből két oltás szükséges a védettség a eléréséhez. Az oltásokért fizetni kell.
A varicella és a várandósság
A várandósság első harmadában és a szülést megelőző öt és a szülést követő két napon belül jelentkező anyai bárányhimlő okozhat problémát a magzatnál. Míg az első trimeszterbeli fertőzés több tünettel járó szindrómát okozhat a magzatban, addig a szülés körüli időszakban jelentkező anyai fertőzés súlyos bárányhimlőt okozhat az újszülöttnél, mivel az anyai ellenanyagokat ebben az esetben nem kaphatta meg a méhlepényen keresztül. Ha viszont az anya korábban, akár gyermekkorában átvészelte a betegséget, illetve oltást kapott ellene, a méhlepényen keresztül átadta már az ellenanyagokat kisbabájának, aki így védettséget élvez élete első hónapjaiban. Megnyugtató lehet ez a tudat akkor, ha a véletlen folytán éppen akkor ütköznének ki a bárányhimlő tünetei a nagytesón, amikor a kicsi megérkezik a családba.
Ha nem lehet pontosan tudni, volt-e bárányhimlős az anya, háziorvosától kérhet olyan vizsgálatot, amelynek eredménye alapján megállapítható, átesett-e korábban a fertőzésen. Ezt érdemes még a várandósság előtt tisztázni. Ha kiderül, hogy nem volt bárányhimlős, akkor kérhet felnőttként is védőoltást. Így biztosan megelőzhető az a nem kívánatos esemény, hogy éppen a babavárás idején vagy a szülés közvetlen közelében kapja el a betegséget.
Akiket leginkább veszélyeztet
A sérült, gyenge immunrendszerű, vagy az immunrendszer működését elnyomó kezelésben részesülő gyerekek, felnőttek és idősek esetében komoly, akár halálos veszélyt is jelenthet a bárányhimlő. Ezért az ő esetükben a legjobb megelőzés az lenne, ha nem alakulhatnának ki ilyen járványok – ez pedig úgy valósulhatna meg, ha minél nagyobb lenne az átoltottság. Nem árt tudni, hogy a varicella zoster vírus a fertőzésen átesett beteg szervezetében, az gerincvelő idegsejtjeiben megmarad, és a későbbiekben, főként idősebb korban aktiválódhat: lassan múló, nehezen gyógyuló, fájdalmas bőr és ideggyulladást okozhat. Azoknál, akik oltást kaptak, övsömör nem fordul elő.
Végül, de nem utolsó sorban egy fontos tudnivaló a bárányhimlővel kapcsolatban. A betegség átvészelése életre szóló védettséget ad.
Megjelent a HelloBaby! magazin korábbi számában.
Legyél Te is előfizetőnk!
A témában ajánljuk még:
Oltások – amikor gyógyszerek helyett a saját immunrendszered véd meg