„Miért állt meg a fogyásom?!”, vagy „Miért nem kezdtem el még fogyni?!” – ezek azok a kérdések, amikkel az edzőket és dietetikusokat leggyakrabban megkeresik. Hadd nyugtassalak meg: a fogyás, vagyis a zsírvesztés nem valami misztikus, bizonytalan dolog. Olyan biokémiai folyamat, amihez a szervezetünk akkor nem járul hozzá, ha valamilyen okból nem képes rá.
Szakértő: Hámori Blanka személyi edző
Ne feledd: a szervezetünk nincs tisztában a trendekkel és szépségideálokkal – ő csak annyit tud, hogy azt az energiát, amit nem tud felhasználni, tárolnia kell, méghozzá zsír formájában. És mivel a zsír a túlélés szempontjából hasznos dolog, ragaszkodik is hozzá. Lássuk hát, milyen okok állhatnak a fogyás stagnálása mögött!
Azt javaslom, hogy menj végig a listán és gondold át, melyik pontja érinthet téged, majd ennek megfelelően alakíts a szokásaidon!
Túl kevés kalóriát viszel be
A szervezetnek van egy úgynevezett alap-anyagcseréje, vagyis egy alap kalóriamennyiség, ami csak ahhoz kell, hogy vegetáljunk, meglegyen a testhőnk, működjenek az alapfunkciók, stb. Ez a testsúlyodtól, izomzatod súlyától függ – egy átlag nőnél 1200-1500 kalória/nap. Ha sportolsz, dolgozol, rohangálsz, éled az életed, akkor ennél többre – mondjuk 1800 kalóriára – van szükséged. Átlagos mozgás esetén a napi kalóriaszükséglet nőknél az alapanyagcsere 1,6-szorosa, férfiaknál pedig 2,2-szerese.
Megállt a fogyás?
Igen, ugyanis a szervezet vészjelzője bekapcsol és elkezd ragaszkodni a tartalékokhoz, hiszen úgy érzékeli, hogy hamarosan ezekből kell gazdálkodnia. Hosszútávon persze beindulna a fogyás, de az életminőség romlása és súlyos izomvesztés árán.
Megoldás: az alap-anyagcseréd számold ki és maradj ehhez közeli kalóriabevitelnél! Persze a mennyiségen túl a tápanyag napi elosztására és a kalóriákon belül a szénhidrát-fehérje-zsír arányra is érdemes ügyelni!
Túl kevés fehérjét viszel be
A fehérjék az izomzat építőkövei, az izomzatnak pedig komoly szerepe van a „zsírégető-képességünkben”. A nagyobb izomzat egyszerűen több kalóriát éget el, ezért nagyon veszélyes, ha éhezéssel az izomzatodat sorvasztod!
Ráadásul, ha később visszatérsz az eredeti kalóriamennyiséghez (a csökkent izommennyiség miatt), biztosan visszaszeded a leadott kilókat is – ez adja a jojó-effektus hátterét.
Megoldás: a diéta során kötelező plusz fehérjét bevinni és sportolni! Erősíts is: súlyokkal, gépekkel, saját testsúllyal, kis eszközökkel, és ne csak kardiózz.
Túl kevés folyadékot és/vagy rostot viszel be
Mivel nehezen követhető, hogy mennyi az ideális mennyiség, illetve mivel sokaknak „nehezen csúszik” a sok víz és a gyümölcs-zöldség, sokan beleesnek ebbe a hibába.
Megoldás: készítsd ki előre a napi 1 gyümölcsöt és használj köretként, nasiként zöldséget! Az ivás időpontjaira állíts be emlékeztetőt vagy legyen nálad egy feltűnő kulacs egész nap!
Az is könnyen lehet, hogy kevés a pihenés, nem elég a mozgás, sok a stressz…
A témáról a továbbiakban itt is olvashatsz: