Nemrég a tűz és jég országába, Izlandra látogattunk három kisgyerekünkkel. Életünk egyik legintenzívebb hete volt! Nemcsak nekünk, szülőknek tartogatott felejthetetlen élményeket ez a vulkanikus sziget, hanem nekik is.
Szerző: Bérczes Judy blogger, Utazóanya
A fiúk Izlandon egy hét alatt a vulkánok szerelmesei lettek, kóstoltak fermentált grönlandi cápát, dobáltak kavicsokat krátertóba és gleccserlagúnába, és még szabadon úszkáló fókát is láttak. Mártóztunk 40 fokos termálforrásban, tízóraiztunk két kontinens között a tektonikus lemezek találkozásánál, majszoltunk áfonyát a bazaltorgonák árnyékában, láttunk kitörő gejzírt, simogattunk izlandi pacikat, és akkor még nem beszéltünk a rengeteg vízesésről meg a gyémánt-gyűjtögetésről. Csak biztatni tudok mindenkit, hogy babával, kisgyerekkel is bátran merje felfedezni Európa második legnagyobb szigetét!
Fürdés egy természetes termálforrásban
Mi a Hrunalaug nevű forrást szemeltük ki magunknak. Egy kisebb összeg ellenében csodálatos környezetben ázhattunk a kellemes, 40 fokos vízben, miközben az arcunkat 12 fokos levegő simogatta. A gyerekek nagyon élvezték a pancsolást, és a vulkáni lávában sült kenyérből készített szendvicseket is, melyeket ezen a gyönyörű vidéken majszoltunk el.
Kavicsdobálás a Kerid vul- kán krátertavába
Nemcsak engem nyűgözött le, hanem a fiaimat is elvarázsolta az a 3000 éves, türkizszínben fénylő krátertó, ami az izlandi Arany-körút mentén található. Miután felülről megcsodáltuk a vulkanikus csodát, le is sétáltunk partjára, ahol a fiúk lelkesen dobáltak kavicsokat a vízbe.
Vízesések mögött, fölött, előtt és közepében
Nehéz lenne Izlandon nem felfedezni néhányat a nagyjából 10 ezer vízesés közül. Mi is megnéztünk néhányat. A gyerekek ámulattal nézték ezeket, és volt, amelyik meglepetést is tartogatott számunkra: a Seljalandsfossnak mögé lehet menni, és onnan kikukucskálva csodálhatjuki a kilátást. A gyerekek sem bánták, hogy cserébe picit vizesek lettek. A 60 méter magas, 25 méter széles Skogafoss mellett lépcsők vezetnek a vízesés tetejéig, ezeken is felmásztunk. Ennél hangulatosabb uzsonnahelyszínt nehéz lett volna találni! És ott van még a Gullfoss, aminek besétálhattunk a közepébe, így egészen közelről, a bőrünkön érezhettük a zsibongva záporozó vízpermetet. Ehhez hasonló, biztonságos vízeséseket ne féljünk babával vagy kisgyerekkel sem látogatni, élvezni fogják!
Fókales és gyémántgyűjtés
Jökulsárlón gleccserlagúnáját mindenképp érdemes felkeresni. A Vatnajökull Nemzeti Park területén elhelyezkedő lagúna ott alakult ki, ahol az olvadékvíz az óceánba érdemes átmenni az út másik oldalára, ahol a fekete homokos Gyémánt-part található – mi is ezt tettük. Itt az erős hullámzásnak köszönhetően gyémánthoz hasonló, gleccserről leszakadó kis jégdarabokat vet a partra a víz. A gyerekek nagy izgalommal szemezgettek a szebbnél szebb „gyémántok” közül.
Izland ikonikus étele
Étterembe ugyan nem mentünk, de a világhírű izlandi hotdogot mindenképp szerettük volna kipróbálni. Ez annyiban különbözik az itthon ismert verziótól, hogy bárányból készül, kerül bele nyers és sült hagyma is, ezenkívül édes mustár, remuládmártás és almával édesített ketchup. Finom volt, és a vízesések, gejzírek látogatása után különösen jólesett!
Mennyire bababarát hely Izland?
Én mindig azt mondom, hogy az egész világ egy játszótér. Valódi játszótérre Izlandon nincs is szükség, hiszen van helyette krátertó, Gyémánt-part, gejzír, megannyi kavicsdobálási és meleg vízben pancsolási lehetőség, vannak csodás vízesések.
Szállásokat interneten szereztem. Különösebb bababarát funkciókkal nem találkoztunk út közben, de ez nekünk nem jelent hátrányt. Pelenkázni és etetni bárhol tudunk, bérautóban, egy padon vagy az ölünkben.
Tippek
- Készüljünk réteges és vízálló öltözettel! Izland időjárása rendkívül szeszélyes, az egyik pillanatban esik az eső és fúj a szél, a következő pillanatban kisüt a nap. Nem véletlenül alakult ki az izlandi mondás: „Ha rossz idő van, várj öt percet, és majd megváltozik”.
- Mivel Izlandon található a világ legtisztább csapvize, vigyünk magunkkal kulacsokat, és töltsük fel csapvízzel út közben jövet-menet. Ez a legkisebbek számára is megfelelő minőségű.
- Béreljünk autót! Tömegközlekedéssel nem lehet végigjárni a látnivalókat, picikkel pedig ez nemcsak kényelmes és rugalmas megoldás, hanem olcsóbb is, mint a szervezett túrák.
- Legyünk rugalmasak a napirendet illetően. Mivel Izland sok látnivalója töményen egymás hegyén-hátán található, ezeket csak úgy lehet meglátogatni, ha felborul a napirendünk. Ráadásul nyáron még éjfélkor is világos van!
- Kezeljük rugalmasan az alvást, a picik tudnak szundizni hordozóban vagy az autóban napközben, amikor fáradtak. Számítsunk rá, hogy az éjféli nap miatt biztosan tovább fenn fognak maradni este.
- Készüljünk egész napra szendvicsekkel, amiket bármikor elő tudunk venni, amikor megéheznek a picik. Út közben kevés étterem található, és ezek nagyon drágák is.
- Vigyünk hordozót. Sok helyen nem lehet babakocsival közlekedni, hordozóval viszont mindenhová eljutunk!
Mi sem árulkodik arról jobban, hogy mennyire felejthetetlen kaland volt egy hetet Izlandon tölteni három kisgyerekkel, mint az a tény, hogy a fiaim utána hetekig másról sem tudtak beszélni, mint hogy láttak vulkánt, felmentek a vízesés tetejére, és hogy kóstoltak cápát.
Azt mondhatom, hogy akinek a bakancslistáján szerepel a tűz, a jég és a vízesések országának felkeresése, ne várjon, amíg nagyobbak lesznek a gyerekek – ha teheti, vágjon bele máris!