Fogorvosként gyakran találkozom olyan gyermekkel, akinek a fogai szopási igénye helytelen kielégítése miatt kóros helyzetben, torlódva bújnak ki, nehezítve tisztíthatóságukat és növelve a fogszuvasodás, fogágybetegség kialakulásának kockázatát. – írja Dr. Zeller Zsófia fogorvos, fogpótlástan és konzerváló fogászat szakorvosa.
Szerző: dr. Zeller Zsófia fogorvos
Az első évek
A koponyacsontok fejlődése szempontjából rendkívül érzékeny első években a puha csontokra ható fokozott nyomás a szájpadlás kóros megemelkedését, a fogívek beszűkülését, és komoly fogazati rendellenességek kialakulását okozhatja.
Ezekben az állapotokban a fogak vagy egyáltalán nem érintkeznek egymással (ez az úgynevezett elülső vagy oldalsó nyitott harapás), ellehetetlenítve a normális rágást és megnehezítve a hangok formálását, vagy rendellenes módon, fordított helyzetben érintkeznek (keresztharapás), ami a rágás hatékonyságának csökkenését, a fogakra nehezedő rágónyomás kóros eloszlását és korai fogágybetegség kialakulását okozhatja.
Cumi és a következmények
Tehát mielőtt bárki teljesen veszélytelen eszközként gondolna a cumira, gondoljon arra, hogy milyen nem várt következményei lehetnek használatának.
A szoptatás más, mint a cumi!
Szoptatás közben az ajkak kifelé fordulva képeznek vákuumot az emlőbimbót körülvevő bimbóudvaron, míg a rugalmas bimbó megnyúlva a száj üregében pontosan olyan alakot ölt, ami kitölti a kemény és lágy szájpadlás valamint a nyelv alkotta üreget. A nyelv lágyan öleli körbe a bimbót, hegyén U alakot formálva, míg a nyelvhát hullámzó mozgása a tej megindulását serkenti. A tej megjelenésekor a folyadék rögtön a lágyszájpad-garat határára kerül, ami reflexes nyelést, majd szájnyitást eredményez. Ez a finoman összehangolt mozgássor már sokban hasonlít a későbbi nyelés mechanizmusára.