Milyen gyermeket vállalni Angliában? Mennyi szabadság és milyen segítség jár a szigetországban? Valamint a szülésről és a szoptatásról is olvashattok.
Szerző: dr. Zeller Zsófia
Folytatás…
Anyasági- és családtámogatások
Anglia népessége gyorsan növekszik, így itt kevesebb támogatást adnak gyermekvállalás kapcsán. A szülési szabadság maximum 52 hét lehet, amit a munka befejezésétől számítanak. Azonban a munkáltatónak ebből csak nyolc hetet kötelező kiadnia.
Legkorábban tizenegy héttel a kiírt dátum előtt lehet megkezdeni a szülési szabadságot, de az átlagos dolgozó ritkán engedheti meg magának, hogy korán abbahagyja a munkát. A szülési szabadságból 50 hét és 37 heti fizetés az apával is megosztható a szülők igénye és lehetőségei szerint.
A szabadság alatt csak 39 héten át jár támogatás: az első hat hétben a kereset 90 százaléka, majd további 33 héten át heti £143, vagy az átlagos heti kereset 90 százaléka, amennyiben az a kisebb összeg. Az utolsó három hónapban már nincs külön támogatás, csupán havi £82 jár egy gyermek után, ami nagyjából egy heti bevásárlásra elég.
Emiatt a gyerekek gyakran már féléves koruk után bölcsődébe kerülnek, ha anyukának vissza kell mennie dolgozni. Ugyanakkor akik au pairt vagy nannyt alkalmaznak, ezzel munkahelyet is teremtenek.
Milyen a szülészeti ellátás?
Anglia szülészeti gyakorlata jelentősen eltér a hazai rutintól.
A szülések 57 százaléka spontán indul és hüvelyi úton zajlik, míg orvosi beavatkozásra az esetek 11 százalékában kerül sor.
A kórházi tartózkodás is rövid, ha az anya és gyermeke állapota megfelelő, akár órákkal a szülést követően távozhatnak, de császármetszés után is két nap múltán hazamennek.
Otthonszülés
Az otthonszülés gyakorlatáról 2014 végén jelent meg a NICE (National Institute for Health and Care Excellence) ajánlása.
Ez az ajánlás elsősorban a nők megfelelő tájékozottságon alapuló szabad döntési jogát támogatja. 2017-ben a babák 2,1 százaléka született otthon, ami nagyjából 13600 babát jelent.
Alacsony szoptatási arányok
Az azonnali bőrkontaktus és az aranyóra lehetősége általános gyakorlatnak számít, és a babák 83 százalékát szoptatják az első órától kezdve. Ez a kedvező arány azonban hamar csökkenni kezd, hat hét alatt 55 százalékra.
Az átlagos szoptatási idő nagyjából három hónap. Ennek megfelelően a kizárólagosan szoptatott babák aránya is igen alacsony, az egy hónapos babák 30 százalékát táplálja kizárólag anyatejjel az édesanyjuk, ez a szám négy-öt hónapos korra pedig öt százalékra csökken. A cumisüveges táplálást már igen korán megkezdik, a négy-hat hetes korosztály 88 százalékánál használtak már cumisüveget. A szilárd táplálékok bevezetése is meglehetősen korai, négy-öt hónapos korukra már a csecsemők 74 százalékánál megkezdik a hozzátáplálást, ami valószínűleg a gyors munkába állással függ össze.
Írásunk első részét itt olvashatod: