Sorozatunkban hónapról hónapra mutatjuk be a világ különféle országainak szokásait a babavárással, szüléssel, gyerekneveléssel kapcsolatban egy-egy magyar édesanya tapasztalatain keresztül.
Összeállította: dr. Zeller Zsófia
Alíz története már-már tipikusan kezdődött: mint oly sokan mások, tizenhárom éve ő is nyelvtanulás céljából érkezett Angliába. Míg a nyelvi kurzusokat végezte, au pairként kezdett dolgozni egy családnál. Ezalatt annyira beleszeretett a kisgyermekekkel végzett munkába, hogy végül hivatásául választotta a kisgyermek gondozást. A csecsemő- és gyermekgondozói (nanny) képesítés megszerzése óta nevelőnőként dolgozik kisgyermekes családoknál. Szerelme, Dávid, 2012-ben követte a párját Londonba, ahol immár öt éve élnek boldog házasságban. 2015-ben pedig megszületett Benett.
Hogy fogadták a munkaadóid a várandósságod hírét?
A család, ahol akkor dolgoztam, nagyon örült, mert tudták, a legnagyobb álmom válik valóra azzal, hogy saját kisbabánk lesz. Az év elején volt egy sikertelen terhességem, ezért az első pár hét elég stresszesen telt, de összességében a várandósságom problémamentes volt.
Milyen volt a babát várni külföldiként Londonban?
Nagy segítség volt, hogy a munkámból kifolyólag korábban sok várandós nővel találkoztam, így tudtam, hova kell fordulnom a kérdéseimmel. Több internetes fórumnak is tagja lettem. Ezek részben segítettek a kórházról és terhesgondozásról való tájékozódásban, ugyanakkor elkerülhetetlen volt találkozni ijesztő rémtörténetekkel. Megismerkedtem pár magyar anyukával is, akikkel néhány hét különbséggel szültünk. Velük azóta is tartjuk a kapcsolatot, sokszor jöttünk már össze a gyerekek születése óta.
Hogyan zajlik ott a várandósgondozás?
Négy hetente találkozunk a körzeti szülésznővel, aki a gondozás gyakorlati részét végzi. Minden alkalommal megméri a súlygyarapodást, vérnyomást mér, vizeletet tesztel. A várandósság alatt kétszer vért is vesz, így nem kell feleslegesen a kórházba mászkálni és nőgyógyászati vizsgálatokon részt venni, ami fertőzéssel járhat. Ezeken kívül csak két ultrahangot végeznek a 12. és a 20. héten.
Ha nincs probléma, hagyják, hogy a természet végezze a dolgát. Azonban ha bármi gyanú felmerül, soron kívül fogadnak a kórházban, ahol szakorvos is megvizsgál, és szükség esetén változtatnak a várandósgondozás menetén.
Mesélj a szülésről! Milyen a véleményed az ottani ellátásról?
Először szivárgó magzatvízzel jelentkeztünk a kórházba, de mivel mindent rendben találtak, hazamehettünk vajúdni. Másnap délután már elég erős fájásaim voltak. Este fél nyolckor vettek fel az osztályra, ahol külön szobát és egy szülésznőt kaptunk, aki végig velünk volt. Ő egy csodálatos ghánai hölgy volt, aki újra és újra biztosított arról, hogy végig tudom csinálni a szülést, annak ellenére, hogy bizony jó párszor elküldtem melegebb éghajlatra a férjemmel együtt.
Hogyan emlékszel a kórházban töltött időre?
A tapasztalt szülésznőnek köszönhetően kora reggel mindenféle orvosi beavatkozás nélkül megszületett a pici fiunk, és már aznap este hatkor indulhattunk is haza. A férjem végig mellettem volt. Barátaink egy hatalmas adag rakott krumplival jöttek át még aznap este, amiért azóta is nagyon hálás vagyok nekik. Másnap reggel már a saját ágyunkban készült az első közös családi kép.
Hogy telt az első néhány hét a babával?
Tizenkét órával a születése után az én pöttöm fiam már a saját szobájában aludhatott. Két nappal a születése után jött hozzánk a körzeti szülésznő megnézni, hogyan boldogulunk. A látogatás során megnézte hol alszik, hogyan fekszik a kicsi, és ellátott kismillió információval a bölcsőhalálról. Ellenőrizte, hogyan szopizik Benett, mennyit veszített a születési súlyából, elkezdett-e gyarapodni. Arra is időt szakított, hogy megkérdezze, hogy érzem magam fizikailag, lelkileg, és hogy a férjem hogy éli meg a baba érkezését.
Másodszor az ötödik napon jött látogatni, hogy megcsinálja a sarok szúrós PKU-tesztet, aminek pár nap múlva meg is érkezett az eredménye. Ekkor szintén megmérte a picit és elbeszélgettünk a szoptatásról.
A látogatások alatt tájékoztatott a helyi orvosi rendelőben heti rendszerességgel működő baba klinikáról, ahol szakképzett védőnőkhöz fordulhatunk bármilyen kérdésünk, problémánk adódna. Szintén tőle szereztem tudomást a Baby Café nevű, védőnők és tanácsadók által vezetett szoptatás támogató csoportról, valamint biztosított arról, hogy nem vagyok egyedül, és ha bármi gond adódna, van kihez fordulnom a kérdésemmel.
Mikor álltál ismét munkába?
A család, ahol korábban dolgoztam, elköltözött a szülési szabadságom alatt, így hozzájuk nem tudtam visszamenni. Benett hat hónapos volt, mikor újra gyermekfelügyeletet vállaltam, kezdetben részmunkaidőben. Sikerült olyan munkahelyet találnom, ahova őt is magammal tudtam vinni, de így a napirendet Benettnél is hamar be kellett állítani. Mire tíz hónapos lett, már teljes munkaidőben dolgoztam. Egy két gyermekes családhoz kerültünk, ahol a fiam és a munkaadóim gyermeke szinte ikrekként nőnek fel és a mai napig a legjobb barátok.
A fiam már négyéves és szeptemberben kezdi az iskolát. Remélhetőleg a legjobb barátjával egy osztályba is fognak kerülni.
Anyasági- és családtámogatások
Anglia népessége gyorsan növekszik, így itt kevesebb támogatást adnak gyermekvállalás kapcsán. A szülési szabadság maximum 52 hét lehet, amit a munka befejezésétől számítanak. Azonban a munkáltatónak ebből csak nyolc hetet kötelező kiadnia.
Legkorábban tizenegy héttel a kiírt dátum előtt lehet megkezdeni a szülési szabadságot, de az átlagos dolgozó ritkán engedheti meg magának, hogy korán abbahagyja a munkát. A szülési szabadságból 50 hét és 37 heti fizetés az apával is megosztható a szülők igénye és lehetőségei szerint.
A szabadság alatt csak 39 héten át jár támogatás: az első hat hétben a kereset 90 százaléka, majd további 33 héten át heti £143, vagy az átlagos heti kereset 90 százaléka, amennyiben az a kisebb összeg. Az utolsó három hónapban már nincs külön támogatás, csupán havi £82 jár egy gyermek után, ami nagyjából egy heti bevásárlásra elég. Emiatt a gyerekek gyakran már féléves koruk után bölcsődébe kerülnek, ha anyukának vissza kell mennie dolgozni. Ugyanakkor akik au pairt vagy nannyt alkalmaznak, ezzel munkahelyet is teremtenek.
Milyen a szülészeti ellátás?
Anglia szülészeti gyakorlata jelentősen eltér a hazai rutintól. A császármetszések aránya messze elmarad az itthon megszokottól: csupán 15 százalék a sürgősséggel végzett beavatkozások száma, és az egyéb okból előre tervezett műtétek aránya is csupán 13 százalék. A szülések 57 százaléka spontán indul és hüvelyi úton zajlik, míg orvosi beavatkozásra az esetek 11 százalékában kerül sor.
A kórházi tartózkodás is rövid, ha az anya és gyermeke állapota megfelelő, akár órákkal a szülést követően távozhatnak, de császármetszés után is két nap múltán hazamennek.
Otthonszülés
Az otthonszülés gyakorlatáról 2014 végén jelent meg a NICE (National Institute for Health and Care Excellence) ajánlása. Eszerint az alacsony kockázati csoportba tartozó várandós anyák számára kisebb kockázatot jelent az otthoni vagy a bábák vezette születésházakban zajló szülés, mint a kórházi, figyelembe véve a műtét beavatkozás vagy műszeres befejezés szükségességét. Ez az ajánlás elsősorban a nők megfelelő tájékozottságon alapuló szabad döntési jogát támogatja. 2017-ben a babák 2,1 százaléka született otthon, ami nagyjából 13600 babát jelent.
Alacsony szoptatási arányok
Az azonnali bőrkontaktus és az aranyóra lehetősége általános gyakorlatnak számít, és a babák 83 százalékát szoptatják az első órától kezdve. Ez a kedvező arány azonban hamar csökkenni kezd, hat hét alatt 55 százalékra.
Az átlagos szoptatási idő nagyjából három hónap. Ennek megfelelően a kizárólagosan szoptatott babák aránya is igen alacsony, az egy hónapos babák 30 százalékát táplálja kizárólag anyatejjel az édesanyjuk, ez a szám négy-öt hónapos korra pedig öt százalékra csökken. A cumisüveges táplálást már igen korán megkezdik, a négy-hat hetes korosztály 88 százalékánál használtak már cumisüveget. A szilárd táplálékok bevezetése is meglehetősen korai, négy-öt hónapos korukra már a csecsemők 74 százalékánál megkezdik a hozzátáplálást, ami valószínűleg a gyors munkába állással függ össze.
Források:
WBTi UK Report 2016
NHS Maternity Statistics