Vannak gyermekek, akiknél egyáltalán nem okoz fájdalmat a fogacskák kibújása, míg másoknál ugyanez a folyamat kellemetlen, sőt fájdalmas is lehet. Milyen tünetek hívhatják fel a figyelmünket arra, hogy a baba komfortérzete a fogzás miatt nem megfelelő és fájdalomcsillapítást igényelhet?
Kinek, mikor
A fogzás jellemzően 6–12 hónapos korban kezdődik, ám pontos ideje nem meghatározható, mivel ezen a téren az egyes gyermekek esetében néhány hónapnyi különbség is lehet. Ugyanez igaz a fogak megjelenésének sorrendjére.
Jön a foga?!
A fog kibújásának tipikus jele a kéz, a játékok és más tárgyak gyakori rágcsálása és a fokozott nyálzás. A sok nyál
miatt irritálódhat az arcbőr, akár kiütések jelenhetnek meg a baba szája körül. Az íny már a fogak áttörése előtt elkezdhet feszülni, duzzadni, fájni, ami fokozott nyugtalansággal, nyűgösséggel, ingerlékenységgel, több sírással járhat. A kellemetlen érzés zavarhatja a picit a nyugodt pihenésben. Hátráltathatja az evésben is, illetve időlegesen étvágytalanná válhat.
A tünetek egyik fő „ellenszere” a türelem, a nyugodt légkör megteremtése, a tartalmas közös időtöltés, a figyelem és a törődés. Mindezen kívül sokféle hasznos eszközt választhatunk a fájdalmak enyhítéséhez és a fogzás nem mindig könnyű időszakának átvészeléséhez.
Mihez nyúlhatunk?
Beválhat a babáknak készült speciális, nyugtató-hűsítő hatású fogínygél, mely védőréteget
képez a fájó, gyulladt területen. Az ilyen készítményhez adott applikátor az íny finom masszírozására is alkalmas. Az ínymasszírozás egyébként is hasznos lehet – ehhez kaphatók speciális szilikoneszközök, de jól megmosott kézzel, ujjbeggyel is végezhető. A relaxáló hatású babamasszázs ugyancsak támogathatja a jobb közérzet megteremtését.
Már vegyesen táplált kicsiknél beválhat a normál hűtőben lehűtött joghurt, zöldség- vagy gyümölcspüré, illetve zöldség- vagy gyümölcsdarab fogyasztása. A puhább gyümölcsöket gyümölcscumi, illetve etetőháló segítségével is kínálhatjuk. Szintén jót tehet sajgó íny esetén a normál hűtőrészben lehűtött kanál vagy rágóka.
Ha vannak bőrtünetek, azoknak a kezeléséről se feledkezzünk meg. Fájdalomcsillapító gyógyszert csak végső esetben alkalmazzunk, a gyermekorvossal előzetesen egyeztetve – ha ez a baba éjszakai pihenéséhez nélkülözhetetlen.
Forrás: HelloBaby magazin
Ajánljuk még a témában: