Talán nincs is olyan téma, amelyhez annyi hiedelem kapcsolódik, mint a fogzáshoz. Vajon van alapja ezeknek? Mi lehet az oka, hogy a különböző kisbabák annyira sokféleképpen élik meg ezt a természetes folyamatot?
Szerző: HelloBaby magazin
Miért fáj a fogzás?
A tejfogaknak át kell törniük a csontot és az ínyt, mielőtt megjelennek a szájban. Szerencsére a csontban való növekedés nem fájdalmas, ahogy a szerveink, végtagjaink fejlődése sem az.
Ebben az időben egy fehér, kemény csík vagy dudor jelenik meg az íny alatt, ami egyre jobban tapinthatóvá válik, míg végül koccan a kiskanál az új fogacska tetején. Néha egy kis erecske a fog újtába kerülve elszakad, vagy egy kis sérülés hatására bevérézés keletkezhet a fog és az íny között. Ez lilás foltként látható, ami ijesztő lehet, de ártalmatlan és legtöbbször fájdalmat sem okoz.
Miért lesz lázas a baba?
A fogzás alatt gyakran tapasztalunk valódi lázas állapotot. Ennek oka nem teljesen tisztázott, több teória is létezik a jelenségre. A legvalószínűbb, hogy a szervezet enyhe gyulladásos reakcióval válaszol a fogak megjelenésekor az íny nyálkahártyájának szétnyílására. A gyulladás miatt legyengülő immunrendszer pedig esendőbb az egyéb fertőzésekkel szemben. Ebben az időszakban gyakrabban fordul elő csípős kaki és hasmenés is, amit a fokozódó nyáltermelés és a nyál kémhatásváltozásának számlájára szoktak írni. Hasonló okokból alakulhat ki irritáció az arc és az áll bőrén is.
GYERMEKBETEGSÉGEK
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára
HELLOBABY TOP 10 – TI KÉRDEZTÉTEK, SZAKÉRTŐNK VÁLASZOL
A fogzással kapcsolatban az alábbi kérdéseitekre válaszolt szakértőnk Dr. Hulita Sybilla fogorvos: A fogak élettani funkciói – A fogak szerepe a megfelelő beszédfejlődésben – A fogzás kezdete, első jelei – A fogzás folyamata – A fogzás tünetei – Mit tehetünk a fogzással járó kellemetlenségek ellen? – Miért érdemes figyelni a fogzás tünetek enyhítésére? – Gyakori tévhitek a fogzással és a fogzás kezelésével kapcsolatban – Milyen esetben érdemes orvoshoz fordulni? – Szájhigiéné, fogorvosi ellenőrzés: mikor és hogyan kezdjük?