A babák időnként sírnak, vannak nyűgösebb napok, ez természetes. Nézzük, mi minden állhat e mögött, hiszen könnyebb megoldást találni, vagy egyszerűen csak átvészelni, ha tudjuk a sírósság okát.
Három-hat hónapos korban
Ekkorra a kisbaba egyre inkább nyitottá válik a külvilág ingerei felé. Rendszerint abbamaradnak az addig napi rendszerességgel tapasztalható sírások, nyugtalankodások, amit sokan hasfájással magyaráznak. A baba ekkor már sokkal könnyebben összhangba kerül környezetével, körülményeivel. Visszamosolyog, nézelődik, felismeri otthonát – sírása egyre inkább a környezeti ingerekre adott reakció. Sírdogálhat, nyűglődhet unalmában, fáradtság miatt vagy türelmetlenségében.
Hat-kilenc hónapos korban
Óriási változás az, amikor a baba megtanul aktívan helyzetet majd helyet változtatni a forgás és a kúszás- mászás segítségével. Az egyes fejlődési lépcsőfokokat nyűgösködés, a szokásosnál több sírás előzheti meg. Megijedhet az idegenektől, bosszús lehet, ha nem sikerül neki valami, amit eltervezett. Ebben az időszakban már a fogzással is jócskán számolnod kell, mint a sírás egyik gyakori okával. Kizökkentheted a sírásból, rosszkedvből, ha valami érdekességgel eltereled a figyelmét. Ugyanakkor az is lényeges szempont továbbra is, hogy ne akarj mindent helyette megoldani. A te feladatod nem a non-stop szórakoztatás.
Egyéves kor körül
A sírások már gyakran kisebb sérülésekhez, fájdalmas tapasztalatokhoz kapcsolódnak. A járni tanulás intenzív időszakában még gyakoriak az esések. Jellegzetes jelenség a túlpörgés, amikor a kicsi, átlendülve a holtponton nagyon nehezen nyugtatható meg vagy fektethető le aludni.
Engedd, hogy ő is részt vegyen a maga módján a házimunkákban, vidd sokat a szabadba, adj teret a kibontakozásnak. kezeld rugalmasan az addig kialakult rutint: bármilyen kényelmes volt, lehet, hogy változásokra lesz szükség.
Részlet a HelloBaby Baba első éve különkiadványból!
Ajánljuk még a témában: