Kutya és gyerek: külön-külön is öröm, együtt még inkább az lehet. Ám ahhoz, hogy összhang alakulhasson ki a házi kedvenc és a megszülető baba között, a szülők pedig jól tudják kezelni az újfajta helyzetet, nem árt megtenni néhány fontos dolgot.
Tervezés szakasza
A felkészülés a családot tervezőknél egy megfelelő, „gyerekbarát” kutyafajta kiválasztásával kezdődhet, majd további fontos teendőkkel folytatódhat akkor, amikor az anya már várandós.
Előfordulhat például, hogy az eb nemigen hallgat a gazdáira – ez esetben legeslegkésőbb a babaváráskor ideje a viselkedési problémák rendezésének; akár kutyaiskolába járással, szakember bevonásával.
Ha az állat jól nevelt, máris valószínűbb, hogy a későbbiekben, a baba megszületése után is minden rendben lesz vele.
A ráhangolódás időszaka
Az előkészületek részeként megmutatható a kutyának a kismamapocak, kedves kommunikáció kíséretében, illetve meg lehet kezdeni a kedvenc hozzászoktatását a kicsikhez.
Kellő körültekintéssel időnként el lehet vinni babalátogatóba, gyerekek közé, és ilyenkor a viselkedését is érdemes jól megfigyelni.
Hasznos dolog, ha rendszeres gyakorlással megértetjük vele, hogy ő csak akkor léphet
be a baba számára kialakított helyre, illetve a babaszobába, ha arra engedélyt kap. Megtaníthatjuk, hogyan sétáljon a babakocsi mellett, még a baba nélkül.
Biztos, ami biztos
A hazaérkező újszülöttet és a kutyát fontos bemutatni egymásnak. Az a legbiztonságosabb megoldás, ha a gyerek az egyik felnőttnél van, míg a másik az ebre ügyel.
A kiegyensúlyozott, jól tartott kutya általában megszimatolja és máris barátságosan fogadja az
új családtagot. Ha valami esetleg mégsem így történne, határozott rendreutasítás javasolt, és
később óvatosan lehet újra próbálkozni az összeismertetéssel.
A kutyával a gyermek születése után is sokat kell foglalkozni, szem előtt tartva testi-
lelki igényeit – bármennyire nehéz is ezt megoldani a baba gondozása mellett. Ha másképp
nem megy, kérjünk segítséget családtagtól, szomszédtól, vagy akár erre specializálódott szolgáltatótól. Amennyiben ugyanis az állat azt tapasztalja, hogy sok a tiltás, a szidás, hogy őt
elhanyagolják, nem figyelnek rá, kirekesztik: frusztrálttá válhat és a babára féltékeny lehet.
Szerencsés esetben a kutya boldog, elégedett, és szereti a babát, ám még ilyenkor se hagyjuk együtt őket felügyelet nélkül – soha!
Kutyatartás és higiéné
Fontos, hogy a kutya gondozott, oltott, parazitamentes, egészséges legyen, de ezzel együtt se engedjük, hogy a baba arcát nyalogassa, vagy hogy sáros praclikkal rohangáljon ott, ahol a kicsi kúszik-mászik.
A babaszobába inkább ne engedjük be, más zárt helyiségekben pedig takarítsuk fel utána rendszeresen a kutyaszőrt.
Ha mindezekre odafigyelünk, a kutya jelenléte nagy valószínűséggel semmilyen egészségügyi hátrányt nem okoz majd a picinek.
Cikkünk megjelent a HelloBaby! magazin április-májusi számában
Légy te is előfizetőnk!
Ajánljuk még: