A klímaszorongás ma már senkit nem kímél, a frissen alakult családokban is jelen van, és az anyukákat általában sokkal inkább érinti, mint a férfiakat. A klímaváltozás elleni lehetséges gyakorlati lépések egyike az újrahasznosítás.
Szerző: Földi Barbara élményalapú oktatástervező, társadalmi vállalkozó
Ha azt szeretnénk, hogy a családunkban megjelenjen a fenntarthatóság mint érték, akkor annak az egyik legelérhetőbb, legköltséghatékonyabb és legegyszerűbb formája az újrahasznosítás. Több lépcsőfoka létezik, ám míg a magyar nyelv ebben a témában nem annyira kifejező, addig az angol legalább 3-féle módját határozza meg annak, mi mindent lehet tenni a hulladékkal, a fölöslegessé vált holmikkal.
A mai hivatalos – kibővített – gyűjtés szerint összesen 9 db „R” betűvel kezdődő kezdeményezés, tevékenység létezik, amelyekkel a mindennapokban a klímatudatosság jegyében cselekedhetünk. Ezek közül most 2 + 1 pontot szeretnék bemutatni, amelyek szorosan az újrahasznosításhoz kapcsolódnak, és amelyeket bárki könnyen érvényre juttathat a mindennapjaiban.
Reuse – újrahasználás
Itt az a fő koncepció, hogy a meglévő tárgynak, amire már nincs szükségünk, az eredetitől eltérő, hasznos új funkciót adunk, ahelyett, hogy kidobnánk.
Fontos, hogy ez esetben nem adunk hozzá semmilyen más anyagot. Ebbe a kategóriába esik az egyik legalapvetőbb és egyszerűbb megoldás, ami ma már sok családnál alapvető: a gyerekruhák „öröklése”, újrahasználása.
Ezek, főleg a babaruhák, nagyon jó állapotban meg szoktak maradni, és ha már a többedik gyerek születik a rokonságban vagy a baráti körben, szuper körforgásba tudnak kerülni az első pár évben. Utána természetesen lehet beszerezni máshonnan is megfelelő öltözetet – például használtruha-boltokból, illetve bizományi üzletekből (kifejezetten gyerekruhára specializálódottak is vannak már).
Amikor már nincs több pici a környezetünkben, és ez egy ideig előreláthatóan így is lesz, akkor is fontos a még hordható ruhákat „körforgásban tartani” – adjuk le ezeket egy adományboltban vagy civilszervezeteknél, alapítványoknál, amelyek eljuttatják a megfelelő helyre.
Recycle – újrahasznostás
Az angol nyelvben ez azt jelenti, hogy a hulladékot ipari körülmények között dolgozzák fel; például a PET-palack másfajta műanyag tárgyként jön ki majd a gyárból, és így ismét használhatóvá válik. Ezért is olyan fontos a szelektív hulladékgyűjtés.
Upcycle – újraalkotás / újrafelhasználás
Ebben a folyamatban igazán érvényesülhet a kreativitásunk, és a kisebb-nagyobb gyermekeinké is. Minden ide tartozik, ami újragondolást kíván és extra alapanyagok hozzáadását igényli – a felújított, egyedi festésű bútortól a maradék fonalakból kötött/horgolt ágytakaróig, a konzervdobozból készült virágkaspótól a befőttesüvegből alkotott mécsestartóig.
Az otthonunk, a kisgyerekes mindennapok rengeteg teret adnak ennek kibontakoztatásához – már csak egy kis bátorság kell ahhoz, hogy elkezdjük.
Babaholmik másodkézből
A kisbaba érkezésekor mind az újrahasználás, mind az újraalkotás hangsúlyos szerepet kaphat. Kiságy, babaöböl, pelenkázó, komód a babaruháknak – ezeket mindenki csak az első pár évben használja, így csaknem tökéletes állapotban adhatók tovább, illetve szerezhetők be másodkézből. Könnyen át is alakíthatók a saját magunk igénye, ízlése szerint egy kis felújítással, festéssel.
Ugyancsak nagyon sokáig körforgásban maradhatnak a játékok, a fejlesztőeszközök. Ma már igen széles választékban hozzáférhetők, úgyszólván a kisbaba havi fejlődéséhez igazodva választhatunk közülük. Ugyanez a baba- és gyermekkönyvekkel sincs másként. Szerezzük be ezeket is másodkézből, ha lehet! Szerencsére sok játék igazán tartós fából vagy olyan műanyagból készül, amely akár több generációt is kiszolgálhat.
Minden többgyerekes szülő tudja, hogy a szuperül megtervezett játékoknál csak egyet szeretnek jobban a gyerekek: a konyhai eszközöket. A régi lábosokból, üres joghurtos dobozból remek játékkészletet lehet kialakítani. Az öreg konyhaszék lehet egy babakonyha alapja, egy régi autógumival jól körbekeríthető a kerti homokozó, a kiselejtezett habverőből remek hangszer válhat. Ha odafigyelünk, szinte minden „fölösleges” tárgy megtalálhatja a maga új helyét és funkcióját környezetünkben!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP