A közvélemény elsősorban a „hagyományos” szülési módot tekinti átlagosnak. A háborítatlan szemléletet az orvosok kis százaléka támogatja. Míg jogilag legtisztább szülési forma manapság a császármetszés. A szülési mód választása a félelmen alapul.
Még ma sem ritka, hogy az orvosok betegségként kezelik a szülést. Így nem meglepő a drámai kijelentés: A természetes szülés kihalófélben van – a számok valóban ezt igazolják.
Lassan minden második szülés császár?!
Az utóbbi 12 évben megduplázódott a császármetszések száma Magyarországon. A WHO szerint legfeljebb 15%-os arány a maximális indokolt, hazánkban ennek ellenére 35-50%.
A világba vetett bizalmat, a biztonság érzését, az anya-gyermek kapcsolatot is megzavarhatja a császármetszés.
Ismeretlen a természetes
Tapasztalatunk szerint az orvosok nem ismerik el a bábák tevékenységét. A fiatal orvostanhallgatók nem látnak természetes szülést, az válik normálissá számukra, hogy beavatkoznak a folyamatba.
A szülést vezető szakemberek is félnek a komplikációktól, így a nőket is félelemben tartják, melynek egyenes következménye, hogy valóban egyre több komplikáció lép fel, és kevesen merik megpróbálni a háborítatlan utat. Ennek a folyamatnak a megállításához fontos lenne minél szélesebb körben a szülés valódi természetének ismerete. A felsorolt problémákon belül a nők tájékoztatására, az orvos-bába közti kommunikáció elindítására, javítására és a szakértőink továbbképzésére helyezzük a hangsúlyt.
Szemléletváltásra van szükség
A megoldást a gondoskodás bábai modelljén alapuló szülésfelkészítések országos szintű tartásában látjuk. A szemléletváltás elérése céljából interjúkat készítettünk háborítatlan szüléskísérést és a „hagyományosnak” mondott szülésvezetéssel szült női tapasztalatokról. Kezdeményeztük a szemléletformáló Freedom for Birth dokumentumfilm-vetítést orvosi egyetemeken. Fontos része volt a projektben az ENCA European Network for Childbirth Association éves találkozóján való részvételünk, melyen évről-évre jó gyakorlatokat, új kutatási eredményeket sajátíthattunk el eddig is.
Célcsoportokba tartoztak a várandósok, szülés körül dolgozók, orvostanhallgatók, nőkkel foglalkozó civil szervezetek.
Rövid távú célok
Célunk, hogy a tájékoztató képzéseink Pest megyei és vidéki képzéseivel megalapozzuk a hazai szemléletváltozást és a vidék esélyegyenlőségét is növeljük a képzéseink kiterjesztésével. Célunk, hogy biztosítsuk a szervezet tagjainak a továbbképzés lehetőségét, folyamatos fejlődés lehetőségét konferenciákon való részvétel formájában. Célunk elérni, hogy az orvostársadalom nyisson a bábai hivatás felé, és elinduljon a kommunikáció, ezáltal a javuljon a kapcsolat is.
Hosszú távú céljaink
Hisszük, hogy kitartó munkánk eredményeképpen csökken az intézeten belüli szülésvezetéseknél a szülés körüli beavatkozások és az abból következő szövődmények száma, ennek következtében sikerül elérni, hogy a szülési kedv nőjön.
Távlati célunk, hogy közvetett módon elérjük, hogy a császármetszések száma visszaszoruljon a nők felelős döntésének okán, és egy egészséges arány alakulhasson ki a jövőben, amely a nők és az újszülöttek testi és lelki egészségének megőrzését, ezáltal a társadalom egészségét szolgálja. Működésünkkel támogatjuk az egészségtudatos szülői magatartást, melynek hatására az ellátást nyújtó szakemberek szemlélete is változik. Szülészorvos-bába szakmai viszony javítása: Az orvosokkal, orvostanhallgatókkal való kommunikáció egy olyan érdekérvényesítési kezdeményezésnek számít, melyhez mindkét fél nyitottsága szükséges.
Célunk a szüléssel kapcsolatos, gerjesztett félelem egészséges szintre való csökkentése mind a szülés körüli segítőkben, mind a szülő nőkben a szüléssel kapcsolatban. A kitűzött céljaink a női esélyegyenlőség és a női jogok sérülésének problematikája a következő módon kapcsolódnak az NCTA általános célkitűzéseihez: Az Alternatal azon dolgozik, hogy a nők tudatában legyenek a háborítatlan szülés fontosságának. Forrás: Alternatal Alapítvány – Háborítatlanul projekt A témában ajánljuk még: