Lassan másfél éve meghatározó szereplője életünknek a Covid-járvány, az utóbbi időben pedig a vírus gyerekekre gyakorolt hatásáról is hallhattunk aggasztó híreket. Mi az igazság? Dr. Bérczes Rita csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvost kérdeztük.
Szakértő: Dr. Bérczes Rita csecsemő- és gyermekgyógyász, szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Milyen mértékben érinti a gyermekeket a koronavírus-fertőzés, illetve annak utóhatásai?
A világon regisztrált megbetegedéseknek körülbelül 1%-a gyermekekkel kapcsolatos, ez tehát egy alacsony arány. A médiában valóban többször hallhattunk a gyermekeket érintő utóhatásról. Magyarországon 2021 februárig 30 beteget kezeltek ezzel kórházban, és 27 beteget járóbetegként, tehát ez ritka, de kétségkívül létező dolog. (A harmadik hullám során azonban már kétszer-háromszor több gyermek betegedett meg, mint korábban, elsősorban kiskamaszoknál fordultak elő szövődmények (sokszervi gyulladás). – a szerk.)
Milyen korú gyermekeknél a leggyakoribb?
Elsősorban a 8-10 éves gyerekeket érinti, de kialakulását a kutatások szerint az egészségi állapot is befolyásolja, illetve gyakran társuló betegségekkel, etnikai hovatartozással függ össze, hogy kialakul-e súlyosabb állapot.
Pontosan hogyan ismerhetők fel a fertőzés utóhatásai?
Néhány héttel a fertőzés után (mely akár tünetmentes is lehet) megjelenhet egy bizonyos tünetegyüttes, melynek jellemzői: fejfájás, kiütések, kötőhártya-gyulladás, hasmenés, hasi fájdalom, hányás. Ezek már a koronavírus-fertőzés után kialakuló sokszervi gyulladás tünetei lehetnek. Súlyos esetben szív-és érrendszeri panaszok is jelentkezhetnek.
Ez kizárólag a gyermekeket érintheti?
Mivel nagyon „friss” a vírus, folyamatosan folynak a kutatások, vizsgálatok. Valószínű, hogy sok felnőttet és több gyermeket is érinthet, csak enyhébb formában.
Nyugtasson meg minket: kezelhetők az utóhatásként jelentkező problémák?
Ha kiderül, hogy erről van szó, akkor szupportív (támogató) terápiát alkalmazunk, mint minden vírusfertőzésnél. Ez azt jelenti, hogy a beteg immunrendszere küzd meg a vírussal és az általa okozott elváltozásokkal, mi, orvosok pedig az adott állapoton tudunk javítani. Vagyis a válasz az, hogy az ilyen jellegű problémák nem gyógyíthatók, de kezelhetők.
Ajánljuk még a témában: