Olvashattok a világ különféle országainak szokásairól a babavárással, szüléssel, gyerekneveléssel kapcsolatban egy-egy magyar édesanya tapasztalatain keresztül. Ebben a részben Tinával Németországba, azon belül is Bajorországba látogatunk el.
Számos közös pont
Tina óvodapedagógusként dolgozott Magyarországon, ám 2015-ben egy hirtelen jött elhatározással felmondott korábbi munkahelyén, és a jobb kereset reményében meg sem állt Münchenig, ahol egy hónappal később már egy Horror Shop eladójaként dolgozott. Egy évvel később véletlenül botlottak egymásba párjával, Tomival, aki először német lánynak nézte. Később kiderült, nem csak hogy magyarok mindketten, de ráadásul mindketten a Balatonnál nőttek fel, egy időben jártak Pécsre iskolába, és bár Tina Tomi kedvenc kávézójában is dolgozott, mégsem ismerték addig egymást.
Minden, amit létrehoztak, saját erejükből és kitartásukból lett, így született meg Levente is, aki két évvel később látta meg a napvilágot.
Nem aggódtál, hogy kevésbé szívesen várnak vissza dolgozni miután bejelentetted, hogy anya leszel?
Á, dehogy, egy cseppet sem! Szerencsére határozatlan idejű szerződéssel foglalkoztatnak. Mióta Levi elmúlt egyéves, hetente egyszer-kétszer bejárok dolgozni rugalmas időbeosztásban. A főnökeim nagyon támogatóak és megértőek a helyzetemmel kapcsolatban.
Hogy emlékszel vissza a babavárás idejére? Milyen volt számodra idegen környezetben helytállni?
Külföldiként nem éreztem semmilyen hátrányt. Időben találtam nekem tetsző szülészetet, „Hebammét” (ami magyarul szülésznő, bába, de sok olyan feladatot is ellát, amit nálunk védőnők szoktak), fogorvost és gyermekorvost. A hivatalos ügyeket is könnyedén el tudtuk intézni, például az apasági nyilatkozatot. Kérdéseimmel fordulhattam a családsegítő szolgálatokhoz, Caritashoz, a szülésznőhöz és a nőgyógyászomhoz is.
Ugyanis a szülés várható ideje előtti 6. héttől a baba születése utáni 8. hétig szabadság (Mutterschutz) illeti meg a munkaviszonyban álló kismamákat. Bár ebben az időszakban nem kell dolgozni, a munkáltató és a betegbiztosító egymást kiegészítve fizetik a kismama teljes bérét. A betegbiztosító támogat bizonyos szülésfelkészítő kurzusokat is, például kismamajógát, különféle tanfolyamokat, baba-mama csoportokat. Nekem ezek sajnos kimaradtak egy költözés miatt, és mert Levi korábban, a 37. héten érkezett. Azért a következő babám születése előtt majd szeretnék részt venni egy szülésfelkészítő tanfolyamon, hogy felkészültebb lehessek. A családsegítő szolgálatoknál, mint például a Diakone vagy a Caritas, az alacsony jövedelemmel rendelkező, rászoruló családok igényelhetnek egy Erstausstattung nevű segélyt, ami maximum 1000 € értékben tartalmazhat bútort, ruhát, babakocsit, bármit, amire a babának szüksége lehet.
Hogy élted meg, mikor megtudtad, hogy várandós vagy?
Megoszlottak a reakciók, volt kolléga, aki a nemtetszését fejezte ki, és volt, aki nagyon örült nekünk. A főnökeim szűkszavúan gratuláltak, bár hozzátették, így még nehezebb lesz új lakást bérelni, és az anyasági támogatások sem olyan bőkezűek Bayernben. Szerencsére az itteni ismerőseink és barátaink szeretettel gratuláltak, és biztosítottak afelől, hogy bármikor számíthatunk rájuk.
Hogyan zajlik Németországban a várandósgondozás?
A választott nőgyógyászom privát praxisban rendel, de a betegbiztosító állta a költségeket. Ő eleinte csak 4-5 hetente nézte ultrahangon a babát, de később már 3-2 hetente, végül minden héten ellenőrizte. Ezek közül három nagy UH volt ingyenes, a többiért már fizetni kellett.
Saját szülésznő: szülés előtt és után is
Az orvosom javaslatára külön is elmentünk egy vizsgálatra, ahol egy másik szakember ultrahangon ellenőrizte a kicsi szerveit, ezzel is kizárva a fejlődési rendellenességeket. Ezen kívül minden kismamának fogadnia kell egy saját szülésznőt is, aki a szülés előtt, és utána két hónapig az otthonában látogatja a családot. Az enyém egy utcányira lakik tőlünk, így bármikor számíthattam rá. Ő mérte a pocakomat, figyelt rám, hasznos tanácsokkal látott el mindig. Megnyugtató személyiség, ráadásul ott dolgozik az általam választott szülészeten. Ezek a vizitek is ingyenesek, szintén a betegbiztosító téríti a szolgáltatás díját. Kötelező továbbá gondoskodni egy gyermekorvosról is, akihez a születése után járni fog a pici. A német várandósgondozás része a fogorvosi ellátás is.
A cikk folytatását itt találod: