Születésházban világra hozni egy babát, vagy az otthonszülést választani a lényeget tekintve nagyon hasonló. Ilyen irányú tapasztalatairól mesél a cikk folytatásában két dúla.
Károlyi Nati írása
Rossz tapasztalat után
Az otthonszülőkben többnyire van már egy negatív kórházi tapasztalat, és talán meg is fogalmazódott bennük a felismerés, hogy nem a kórházi helyszín a lényeg.
Akik Felícia születésháza – Vincze Felícia által életre hívott hódmezővásárhelyi Születésotthon – mellett döntenek , ugyanúgy a bábai modell mellett teszik le a voksukat, ám a lakókörülmények (pl. panelszomszédok) miatt ezt az opciót választják, vagy csak mert úgy gondolják, hogy valahová el kell menni szülni. Sokszor a tágabb család is jobban tolerálja ezt a megoldást, mint az otthonszülést. Holott gyakorlatilag ugyanarról van szó.-
Érezhető különbség
Otthonszüléskor vendég vagyok a család otthonában, kötetlenebb, lazább a légkör. Akár jóval hamarabb is érkezhetek, mint a szaksegítség, ha az anyának egyelőre csak jelenlétre, megerősítő beszélgetésre van szüksége.
Sok a mosoly, az érintés és sok a csend. Mindaz, ami az oxitocin termelődéséhez, vagyis a szülés haladásához szükséges – mutatja be Puroszné Nagy Magdolna az otthonszülések hangulatát dúlai szemmel. – A születésházas szüléseknél csak annyi a különbség, hogy van egy megérkezés és egy hazaindulás. A megérkezés izgalma tapasztalatom szerint nem szakítja meg a szülés folyamatát, amint az kórházi érkezésekkor megtörténhet. A hazaindulás, ha minden rendben van, akár már három órával a baba születése után megtörténhet, de leginkább éjszaka látom, hogy kényelmesebb lenne az anyának maradni, ott aludni. Nagy különbség a kórházi szüléshez képest, hogy ez egy családi esemény, hiszen ha vannak testvérek, ott lehetnek, vagy a baba születésekor hamar jöhetnek és együtt örülhetnek.
Egy átlagos dél-magyaroszági szülésnél három napig nem láthatja a nagyobb testvér a kistestvérét, csak amikor már hazamentek a kórházból.
Szemléletbeli különbség
– Kórházi és intézményen kívüli szülések között elsősorban nem a helyszín jelenti a különbséget, hanem a szemlélet – vallja Maróy Ditta szülésznő, dúla, szülésfelkészítő, akinek Berlinben volt lehetősége bepillantást nyerni a német rendszerbe is. – Nyugat-Európában nagy hagyománya van a születésházaknak, ahol a kismamák ugyanabban a bábai szemléletű gondoskodásban részesülhetnek, mintha saját otthonukban szülnének.
Ezt mindenek előtt a női testbe vetett bizalom és a személyes odafordulás jellemzi.
Németországban kórházban csak ügyeletben lehet szülni, ismeretlen a “fogadott orvos” fogalma, fogadott szülésznő is csakis külsős, a kórházzal szerződött szakember lehet. A születésházakban és az otthonszülések zöménél is hasonló ügyeleti rendszer működik: a várandósgondozást hat-nyolc fős bábacsapat végzi.
Ügyeletes bába
Írásunk első részét itt olvashatod: