A hozzátáplálásról beszélgetve mindig felmerül hogy mivel a legjobb kezdeni, hogyan változik az anyatej és a szoptatás jelentősége a hozzátáplálás során, hogyan viszonyuljunk a darabos ételekhez? Mit jelent a BLW?
Szerző: W.Ungváry Renáta
- Mivel kezdjük el a hozzátáplálást? Mennyire kell komolyan venni, hogy almával és krumplival?
Kizárólag szoptatott kisbabáknál érdemes kivárni a betöltött hat hónapos kort, így szól a WHO ajánlása is. Csak tápszert kapó babáknál is célszerű ehhez az időponthoz igazodni. Az anyatejet és tápszert is kapó babáknál hat hónapos kort követően a tápszert elhagyva érdemes bevezetni a szilárd ételt – fokozatosan.
Más országokban más ételekkel kezdik a hozzátáplálást. Vagyis egyáltalán nem kötelező ezzel kezdeni, ha van jobb ötleted, kóstoltasd a babával azt, amit jónak gondolsz. A választásnál érdemes figyelembe venni, hogy könnyen emészthető, értékes, lehetőleg helyben termett étellel kezdj, olyasmivel, amit te is szoktál enni.
- Mire figyeljek a hozzátáplálásnál, ha sokáig szeretnék szoptatni?
Az ajánlások szerint célszerű arra törekedni, hogy egyévesen az étrend körülbelül kétharmadát még anyatej alkossa. Ez úgy valósítható meg, ha az igény szerint szoptatást folytatjuk, vagyis nem hagyjuk el, nem váltjuk ki a szoptatásokat, hanem valamelyik szoptatás után vagy attól függetlenül kínáljuk a babát szilárd étellel.
Az egyéves kor után szopott tej zsírtartalma nagyobb, s a mennyiség csökkenésével együtt az immunanyag-tartalom nő. Az elválasztódás idővel akkor is bekövetkezik, ha nem teszel szándékos lépéseket ebben az irányban. Ahogy egyre több szilárd ételt fog enni a kisbabád, úgy fog csökkenni magától a tejmennyiség és a szoptatások száma.
- Milyen formában és mikortól lehet darabos ételt adni a csecsemőnek? Mekkorák legyenek a darabok?
Ez több tényezőtől is függ. A darabos étel adásának bizonyos fejlődésbeli előfeltételei vannak.
Nem árt, ha fogacskái is vannak, de a puhább állagú darabos étellel fogak nélkül is ügyesen megbirkózik a baba, ha biztonságos körülmények között engedjük kísérletezni vele. Viszonylag fontos az ülés képessége is, legalább az ölben ülés, mert fekve, félig fekve nem szabad ennivalót adni a baba kezébe. Jó, ha mindig együtt esztek, vagy legalábbis vele vagy ilyenkor. A túl nagy leharapott darabokat a baba valószínűleg magától is kiköpi, kiöklendezi, de ha ez mégsem menne olyan könnyen, segíthetsz neki.
Saját tapasztalás
Nagyon fontos azonban, hogy önállóan szerezhessen tapasztalatokat az evéssel, a táplálékok különféle állagával. Ideális darabos étel a szikkadt kenyérvég, teljes kiőrlésű zsömle vagy házi lepénykenyér, kiflivég, kajszibarack, őszibarack, banán, szilva, ringló, narancs vagy mandaringerezd, párolt vagy sütőben sült brokkoli, karfiol, répa, zeller, fehérrépa, zöldbab, burgonya, édesburgonya, sütőtök stb. ezekből babaökölnyi darabokat érdemes adni, amiket jól meg tud fogni a baba, hogy ő maga szedje szét magának kisebb darabokra, vagy csócsálja szét apránként. A zápfogak megjelenéséig nem szerencsés az olajos mag egészben, a borsó, bab, a túl kicsire aprított étel, illetve az őrlőfogak nélkül nehezen megrágható ételek, például nyers répa.
Ajánljuk még a témában: